کد :23452 10 دی 1394 32 دسته : خانواده , روانشناسی , سبک زندگی , متفرقه , مطالب ویژه همیار آسان طب

روشهاي مختلفي در نحوه تشویق کودکان داشته باشيد. با نگاه ، نوازش ، اسباب بازي ، تحسين، تشكر ، اظهار رضايت دادن سكه هاي خرد براي انداختن در قلك و .... ميتوانيد كودكان را تشويق نماييد .تشويق و تحسين كودكان نبايد اغراق آميز و به دور از واقعيت باشد .

نحوه تشویق کودکان

نحوه تشویق کودکان

هرکودک و نوجوانی برای تثبیت ، اصلاح و تغییر برخی از رفتارهایش محتاج تقویت می باشد . نحوه تشویق کودکان در تقویت رفتارهای کودک تاثیر گذار است . معمولا کودکان رفتارهایی را می آموزند که پیامدهای مطلوبی برای آنها داشته باشد . پیامد های خوشایند و مطلوب عامل برانگیزاننده ای است که به کودک می آموزد تا رفتارهای درست را از نادرست بازشناخنه و بدانها عمل نماید . تشویق ، تایید ، توجه تحسین های والدین را می توان عاملی تقویت کننده محسوب نمود .

بی تردید توجه به رفتارهای مطلوب کودکان هم کم هزینه تر و هم از لحاظ زمانی به صرفه تر از توجه به رفتارهای نامطلوب است . بنابراین توجه به رفتارهای مطلوب ، بخش عمده ای از اداره رفتار و مدیریت پیامد است که والدین باید آن را بیاموزند .

توصیه هایی مربوط به نحوه تشویق کودکان

به منظور رسیدن به مدیریت رفتار در کنترل و هدایت رفتارهای کودکان توصیه های زیر درباره ی  نحوه تشویق کودکان کمک کننده خواهد بود که عبارتند از :

1- وقت و انرژی خود را تنها صرف واکنش و نشان دادن به رفتارهی نامناسب فرزندان ننمایید .

2- آموزش رفتارهای مناسب را قبل از اینکه کودک دچار مشکل گردد طرح ریزی و به کار گیرید .

3- منتظر بروز رفتارهای مناسب در کودکان خود نباشید ، بلکه موقعیت ها را آگاهانه فراهم کنید .

4- پذیرش کودک را مشروط به رفتارهای مطلوب ندانید . بلکه نیاز به تایید را یک نیاز بی قید و شرط تصور کرده و به او تفهیم نمایید که در همه حال دوستش دارید .

5- عشق خود را بی دریغ به بچه ها نشان دهید تا امنیت روانی آنها تامین گردد .

6- تحسین خود را متوجه رفتارهای کودک نمایید تا شخصیت وی .

7- انتقادهای خود را متوجه رفتارهای کودک نمایید تا شخصیت او .

8- کودکان را با کلام دوگانه (تشویق همراه با انتقاد) سردرگم ننمایید .

9- به جای جستجوی نقاط ضعف کودکان به جنبه های مثبت و توانمندیهای آنها توجه نمایید .

10- روشهای مختلفی در نحوه تشویق کودکان داشته باشید. با نگاه ، نوازش ، اسباب بازی ، تحسین، تشکر ، اظهار رضایت دادن سکه های خرد برای انداختن در قلک و …. میتوانید کودکان را تشویق نمایید .

11- بچه را نزد دیگران تشویق کنید و از تشویق هایی استفاده کنید که بچه ها نسبت به آنها حاس بوده و مورد توجه آنها می باشد .

12- تفاوت های فردی کودکان را فراموش نکنید ، تاخیر هرکدام از انواع تشویق ها در کودکان مختلف ، بازتابهای مختلفی را همراه دارد .

13- تشویق  قبل از انجام عمل صحیح ارائه ندهید بلکه آن را بعد از بروز رفتار مطلوب ارائه دهید.

14 – تشویق و تحسین کودکان نباید اغراق آمیز و به دور از واقعیت باشد .

با 6 مورد از نشانه های بیماری کودکان اشنا شوید .

منبع :

asanteb.com

نظرات