آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

خواندن درجه دماسنج و گرفتن دمای بدن

23462 03 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » خواندن درجه دماسنج و گرفتن دمای بدن همیار آسان طب

تنها تفاوت بین دماسنج دهانی و دماسنج مقعدی کوچک و بزرگی و شکل مخزن جیوه ان است . مخزن دماسنج دهانی گرد و باریک و بلند است تا جیوه در آن زودتر گرم شود و بالا برود . علایم روی هر دو دماسنج یکسان هستند و معنی واحد دارند . از هر دو نوع می شود برای اندازه گیری دمای بدن از زیر بغل استفاده کرد .

دماسنج

تنها تفاوت بین دماسنج دهانی و دماسنج مقعدی کوچک و بزرگی و شکل مخزن جیوه ان است . مخزن دماسنج دهانی گرد و باریک و بلند است تا جیوه در آن زودتر گرم شود و بالا برود . علایم روی هر دو دماسنج یکسان هستند و معنی واحد دارند . از هر دو نوع می شود برای اندازه گیری دمای بدن از زیر بغل استفاده کرد .

بین دمایی که از طریق مقعد یا دهان اندازه گیری می شوند ، یک درجه تفاوت وجود دارد . دمای زیر بغل بین این دو است . جیوه در دماسنج مقعدی سریع بالا می رود ، برای همین اگر کودک تقلا می کند ، می توانید کمتر از یک دقیقه دماسنج را در مقعد او نگه دارید .

برای اندازه گیری دما از طریق دهان به وقت بیشتری نیاز دارید و تقریبا یک ونیم تا دو دقیقه طول می کشد . برای اندازه گیری دما از زیر بغل چهار دقیقه لازم دارید .

امروزه از دماسنج های دیجیتالی استفاده می شود که به سرعت رقم تب را نشان می دهد . این دماسنجها گران هستند اما دقت دمانسج های جیوه ای را دارند .

خواندن درجه دماسنج

خیلی از پدر و مادرها می گویند که خواندن درجه دماسنجها کار ساده ای نیست ، ولی اگر سعی کنند نود و نه درصد آنها خیلی راحت این کار را یاد می گیرند . دمای طبیعی بدن با یک نشانه مشخص شده است . در بعضی از دماسنجها ، دمای بالاتر از حد عادی با رنگ قرمز نشان داده شده است .

خواندن دماسنج کار ساده ای است ، فقط کمی وقت می خواهد . اغلب دماسنجها کم و بیش مثلثی شکل هستند و یک لبه ی آنها تیزتر از لبه های دیگر است . لبه تیز را باید به طرف خودتان بگیرید . در این وضعیت نشانه های درجات بالا و اعداد پائین هستند . بین انها تا خط جیوه را ببینید . خیلی درمورد عشرهای درجات نگران نباشید .

گرفتن دمای بدن

قبل از اندازه گرفتن دمای بدن فرزندتان ، دماسنجتان را خوب تکان بدهید . مراقب باشید که باید آن را به طرف پائین بگیرید و مخزن جیوه بالا باشد . حالا دماسنجتان را محکم تکان بدهید تا جیوه لااقل تا سطح 35/5 درجه سانتیگراد پایین بیاید . اگر هنوز ناشی هستید ان را به یک کوسن یا متکا بزنید تا جیوه پایین بیاید . حمام بدترین جا برای تکان دادن دماسنجها است . اگر دماسنجتان شکست مراقب باشید بچه ها به ان نزدیک نشوند . مخصوصا مراقب جیوه باشید چون از طریق پوست جذب می شود .

اگر می خواهید از دماسنجهای مقعدی استفاده کنید ان را در پارافین یا کرم فرو ببرید . بهترین وضعیت برای کودک این است که به شکم روی زانوی شما بخوابد . به گزارش اسان طب در چنین وضعیتی کودک نمی تواند خیلی وول بخورد ، چون پاهایش آویزان هستند . دماسنجتان را آرام وارد مقعد کنید اگر آن را محکم وارد مقعد کنید داخل روده کودک را ازار می دهد . پس از آن که چندسانتی وارد مقعد شد ، آن را محکم بچسبید ، چون کودک تقلا می کند و ممکن است اذیت شود . کف دست خود را روی کفل بچه بگذارید و دماسنج را بین دو انگشت ، طوری که در شکل نشان داده شده است ، نگه دارید.

بیماری تب یونجه و راه درمان آن

 

منبع:

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code