آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

اطلاعات دارویی از قرص استامینوفن

23493 07 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » اطلاعات دارویی از قرص استامینوفن همیار آسان طب

قرص استامینوفن ضد تب و ضد درد است. این دارو به شکل قرص، قطره، شربت و شیاف در دسترس همگان قرار گرفته است. مقدار مصرف این دارو براساس سن بیمار و درجه تب یا مقدار درد متفاوت است.

استامینوفن

قرص استامینوفن را می توان برای سهولت بلع ، خرد کرد. انواع خوراکی استامینوفن را می توان با مقدار اندکی از مواد غذایی نظیر ماست یا مربا مخلوط کرد. برای استعمال راحت تر شیاف بهتر است آن را ۳۰ دقیقه در یخچال نگاه داشت .  برای کودکان شربت های طعم دار استامینوفن در بازار موجود است. اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، می توانید به مجردی که آن را به یاد آوردید، مصرفش کنید. اما اگرنوبت بعدی رسیده است ، نوبت فراموش شده را رها کرده به برنامه دارویی منظم خود بازگردید. مقدار دارو را دو برابر نکنید . استامینوفن داروی ضد تب و ضد درد غیر مخدر است. این دارو به شکل قرص، قطره، شربت و شیاف در دسترس است. مقدار مصرف این دارو براساس سن بیمار و درجه تب یا مقدار درد متفاوت است. اما به طور خلاصه می توان گفت که برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال استفاده از آن در هر 6-4 ساعت یک قرص 500 میلی گرمی کافی است و حداکثر مقدار مصرف آن نباید از چهار گرم در روز تجاوز کند.

مصرف این دارو در بیمارانی که به آن حساسیت شناخته شده دارند منع شده است. در موارد کم خونی، بیماری کبدی یا کلیوی و سابقه خونریزی گوارشی باید با احتیاط مصرف شود. این دارو می تواند علایم عفونت حاد را بپوشاند. بنابراین در بیماران دیابتی که خطر بروز عفونت در آنها زیاد است باید به دقت مصرف شود. اگر استامینوفن را با مواد غذایی کافئین دار مانند قهوه و چای مصرف کنید اثر درمانی آن افزایش می یابد. این دارو با مصرف مقادیر سمی صدمات شدید کبدی ایجاد می کند. ضعف، خارش، تهوع و دلپیچه، اسهال، استفراغ، کاهش قند خون و کم خونی می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو باشد. استامینوفن هیچ گونه اثر ضد التهابی قابل توجهی ندارد. بسیاری از داروهای بدون نسخه دارای استامنیوفن هستند. در محاسبه مصرف روزانه استامینوفن باید آنها را در نظر گرفت. در صورتی که تب بالای 39.5 درجه سانتی گراد بیش از سه روز طول بکشد و یا تب راجعه داشته باشید به پزشک مراجعه کنید و از خود درمانی پرهیز کنید.

استامینوفن با نام تجازی “پاراستامول” نیز عرضه می شود. نوع کدئین دار استامینوفن ممکن است به علت داشتن کدئین سبب اعتیاد شود و تکرار مصرف آن سبب وابستگی جسمی و روانی به دارو شود. از آن جایی که این دارو سبب خواب آلودگی می شود، در هنگام مصرف آن از انجام فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری کنید و به بیماران سالخورده و ناتوان آن را تجویز نکنید.ود

استامینوفن و اسم چه رابطه ای دارند ؟

 مصرف دائم و بدون تجویز مسکن استامینوفن ، خطر ابتلا به آسم و بیماری مزمن گرفتگی ریوی را افزایش داده و در صورت مصرف روزانه باعث آسیب فعالیت ریه ها می شود.

پژوهشگران حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ آمریکایی را طی سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ از نظر میزان مصرف آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن مورد مطالعه قرار دادند. به گفته این محققان، مصرف میزان بالای استامینوفن میزان آنتی اکسیدان <گلوتاتیون> را در بافت شش ها کاهش می دهد که این امر منجر به آسیب ریه و بروز بیماری های تنفسی و آسم می شود. در این مطالعات در مورد سایر مسکن ها از جمله آسپرین و ایبوپروفن این نتایج به دست نیامد.


موارد و مقدار مصرف استامینوفن

1-درد خفيف يا تب.

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 12 سال: مقدار 650-325 ميلي گرم از راه خوراكي يا رکتال هر چهار ساعت (برحسب نياز) مصرف مي شود. حداکثر مقدار مصرف دارو نبايد از چهار گرم در روز تجاوز کند. به گزارش اسان طب مقدار مصرف طولاني مدت اين دارو نبايد بيش از 2.6 گرم در روز باشد.

کودکان زير 12 سال: مقدار mg/kg/dose 15-10 از راه خوراکي در هر 6-4 ساعت، بر حسب نياز (حداكثر 2.6 گرم مصرف مي شود و يا مي توان طبق دستور زير عمل نمود:

کودکان 12-11 ساله: مقدار 480 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 10-9 ساله: مقدار 400 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 8-6 ساله: مقدار 320 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 5-4 ساله: مقدار 240 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 3-2 ساله: مقدار 160 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 23-12 ماهه: مقدار 120 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 11-4 ماهه: مقدارر 80 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

کودکان 3 ماهه يا کوچکتر: مقدار 40 ميلي گرم هر 6-4 ساعت.

2- استئوآرتريت.

بزرگسالان: تا حداکثر 1 گرم هر 6 ساعت (دوز معمول در اين بيماران، روزانه 4-3 گرم مي باشد).

تعديل دوز: در بيماران الکلي، دوز مصرفي نبايد بيش از 2 گرم در روز باشد.

تداخل دارويي  استامینوفن 

*داروهاي ضد تشنج و ايزونيازيد ممکن است خطر سميت کبدي ناشي از استامينوفن را افزايش دهند. بنابراين در مصرف همراه اين داروها بايد احتياط نمود.

*در مصرف همراه با فرآوردههاي ginkgo biloba (مثل Ginko TD) ممکن است خطر خونريزي افزايش یابد .

*مصرف همزمان با داروهاي ضدانعقاد و ترومبوليتيک ممکن است اثر اين داروها را افزايش دهد، ولي به نظر مي رسد از لحاظ باليني اهميت زيادي ندارد.

*غذا و ضد اسيدها باعث کاهش و تأخير در جذب استامينوفن مي شوند.

*ترکيب استامينوفن و کافئين اثر درماني استامينوفن را افزايش مي دهد.

*مصرف همزمان فنوتيازينها و استامينوفن به مقدار زياد، ممکن است به هيپوترمي منجر شود.


عوارض جانبي

خون: خونريزي غير عادي، احساس خستگي يا ضعف، کم خوني هموليتيک، نوتروپني، لُکوپني، پانسيتوپني، ترومبوسيتوپني و متهموگلوبينمي.

گوش، حلق و بيني: گلودرد بي دليل.

دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، اسهال، دلپيچه، دل درد، کاهش اشتها.

ادراري ـ تناسلي: کدورت يا خون آلودگي ادرار، دفع مشکل يا دردناک ادرار، کاهش ناگهاني مقدار ادرار.

 اعصاب مرکزي: تغييرات رواني، بهت زدگي، اغتشاش شعور، آشفتگي (با مصرف مقادير سمّي)، ضعف.

پوست: بثورات پوستي، کهير، خارش، کبودي غيرعادي پوست، اريتم.

كبد: صدمات شديد کبدي (با مصرف مقادير سمّي).# # # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code