آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

نیتروگلیسیرین : خواص و عوارض

(No Ratings Yet)
Loading...
23497 07 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » نیتروگلیسیرین : خواص و عوارض همیار آسان طب

نیتروگلیسیرین براي درمان فشار خون بالا ، کنترل نارسايي احتقاني قلب ناشي از حمله قلبي و درمان درد قفسه سينه استفاده ميشود. نیتروگلیسیرین با گشاد کردن عروق، جريان خون به سمت قلب را افزايش داده و در نتيجه مقدار اکسيژن بيشتري به قلب رسيده و درد برطرف ميشود.

نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین  براي درمان فشار خون بالا ، کنترل نارسايي احتقاني قلب ناشي از حمله قلبي و درمان درد قفسه سينه استفاده ميشود. درد قفسه سينه هنگامي رخ  مي دهد که نياز قلب به اکسيژن بيشتر از مقداري باشد که دريافت ميکند. نیتروگلیسیرین با گشاد کردن عروق، جريان خون به سمت قلب را افزايش داده و در نتيجه مقدار اکسيژن بيشتري به قلب رسيده و درد برطرف ميشود. نيتروگليسرين‌ براي‌ كاهش‌ آنژين‌ صدري‌ تجويز مي‌شود. آنژين‌ صدري‌ درد قفسه‌ سينه‌اي‌ است‌ كه‌ مشخصاً كمتر ار 15 دقيقه‌ طول‌ مي‌كشد و ناشي‌ از خونرساني‌ ضعيف‌ به‌ ماهيچه‌ قلبي‌ است‌.

اين‌ دارو در سه‌ مورد مفيد است‌ و كاربرد دارد:

(1) تخفيف‌ يك‌ آنژين‌ صدري‌ با مصرف‌ دارو و پس‌ از شروع‌ درد

(2) جلوگيري‌ از حمله‌ قلبي‌ با مصرف‌ دارو و درست‌ پيش‌ از بروز حمله‌

(3) كاهش‌ تعداد حملات‌ با مصرف‌ دائمي‌ و منظم‌ دارو

قرص‌هاي‌ زير زباني‌ نیتروگلیسیرین ، قرص‌هايي‌ كه‌ در دهان‌ بين‌ لب‌ يا گونه‌ و لثه‌هاي‌ فوقاني‌ گذاشته‌ مي‌شوند، يا اسپري‌ آئروسل‌ كه‌ در زير زبان‌ زده‌ مي‌شود، همگي‌ حملات‌ آنژيني‌ را تخفيف‌ داده‌ يا از آن‌ها جلوگيري‌ مي‌كنند.

اثرات درمانی  و خواص نیتروگلیسیرین

  1. گشاد کردن شــریان و شــریانچه های عروق کرونی و افزایش خونرسانی به بافت ایسکمیک
  2. گشاد کردن سیســتم وریدی که باعث کاهش بازگشــت وریدی، حجم بطنی و preload قلبی می شد و در نتیجه کاهش فعالیت قلب می شود
  3. گشاد شدن سیستم شــریانی که باعث کاهش afterload قلبی کاهش اســترس و نیروی وارد بر دیواره بدن ها و مصرف اکسیژن قلب می شود
  4. کاهــش در مقدار ناحیه ایســکمیک شــده و افزایش خونرسانی از طریق عروق کولترال است.

مکانیسم دارویی و موارد مصرف نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین متعلق به گروهی از داروها موسوم به نیترات است که باعث گشاد شدن عروق خونی و افزایش خون و اکســیژن رسانی به قلب می شود که این مکانیســم را از طریق آزاد سازی نیتریک اکساید و شل شــدن عضلات صاف دیواره عروق اعمال می کند. علی رغــم اینکــه داروهــای متعــددی از جمله آســپرین، بتا بلوکرهــا، مهارکننده های ACE٬ بلوکه کننده های کانال کلســیم و… در دســترس اســت، اما همان طور که پیش از این گفته شــد نیتروگلیســیرین جزو کارآمدتریــن داروها برای تخفیف درد قفســه سینه شناخته می شود چراکه بســیار ســریع آزاد شــده و در کوتاه ترین زمان می تواند درد حاد ناشی از آنژین را برطرف کرده و به بیمار آرامش ببخشد. در تحقیقات جدید مشــاهده شــده که این دارو می تواند باعث مهار فعالیت و تجمع پلاکتی شود وحتی پلاسمینوژن خون را فعال کند که می تواند از ایجاد لخته جلوگیــری و در از بین رفتن لخته ایجاد شده سودمند باشد. نیتروگلیســیرین به اشــکال مختلف از جمله زیر زبانــی، خوراکی، موضعی و تزریــق وریدی مورد اســتفاده قرار می گیرد. نیتروگلیسیرین تزریقی از جمله داروهای موثر برای کنترل فشــارخون در حین جراحی و کاهــش خونریزی به داخل ناحیه جراحی است.

عوارض‌ جانبي‌ نیتروگلیسیرین 

در صورت‌ بروز هريك‌ از علايم‌ زير با پزشكان‌ تماس‌ بگيريد: تاري‌ ديد، خشكي‌ دهان‌، سردرد شديد، يا بثورات‌ جلدي‌.

علايم‌ مسموميت‌ در اثر مصرف‌ بيش‌ از حد نيتروگليسرين‌ به گزارش آسان طب عبارتند از: كبودي‌ لب‌ها، بستر ناخن‌ها، و كف‌ دست‌ها؛ سرگيجه‌ شديد؛ احساس‌ فشار در سر؛ مشكل‌ در تنفس‌؛ خستگي‌ شديد؛ ضربان‌ قلب‌ تند؛ تب‌؛ و تشنج‌.

برخي‌ از مصرف‌ كنندگان‌ نيتروگليسرين‌ همچنين‌ ممكن‌ است‌ دچار سردرد خفيف‌، برافروختگي‌ صورت‌ و گردن‌، و تهوع‌ شوند.

با استفاده‌ مداوم‌ از دارو سردرد معمولاً طي‌ چند روز يا هفته‌ رفع‌ خواهد شد. اين‌ سردردها را مي‌توان‌ با مسكن‌هاي‌ معمولي‌ تسكين‌ داد. اگر اين‌ علايم‌ مشكل‌ساز شدند يا نمي‌دانستيد كه‌ براي‌ تسكين‌ سردردتان‌ چه‌ دارويي‌ مصرف‌ كنيد با پزشكتان‌ مشورت‌ كنيد.

موارد احتياط‌

در صورت‌ وجود هريك‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ نيتروگليسرين‌ ، پزشكتان‌ را مطلع‌ سازيد:

حساسيت‌ به‌ هر نوع‌ ماده‌ غذايي‌، نگه‌دارنده‌ها، يا رنگ‌هاي‌ خوراكي‌، نيتروگليسرين‌؛ يا داروهاي‌ ديگر (به‌ ويژه‌ نيترات‌ها و نيتريت‌ها).

بارداري‌ يا شيردهي‌.

مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ داروهاي‌ پرفشاري‌ خون‌، يا ديگر داروهاي‌ قلبي‌.

سابقه‌ يا ابتلا به‌ خونريزي‌ مغزي‌ يا ضربه‌ به‌ سر اخير، كم‌ خوني‌، گلوكوم‌ (افزايش‌ فشار داخل‌ چشم‌)، پركاري‌ تيروئيد، مشكلات‌ قلبي‌، يا بيماري‌هاي‌ كليوي‌.

باید ها

به‌ طور منظم‌ به‌ پزشكتان‌ مراجعه‌ كنيد تا بهبودتان‌ را زيرنظر داشته‌ باشد.

به‌ آرامي‌ از حالت‌ نشسته‌ يا خوابيده‌ برخيزيد تا دچار سرگيجه‌ و سياهي‌ رفتن‌ چشم‌ نشويد.

يك‌ برگه‌ شناسايي‌ پزشكي‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشيد كه‌ نشان‌ دهد نيتروگليسرين‌ مصرف‌ مي‌كنيد.

نيتروگليسرين‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌ و دور از گرما، نور مستقيم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگهداري‌ كنيد (در اين‌ شريط‌ نيتروگليسرين‌ فاسد مي‌شود).

نيتروگليسرين‌ تاريخ‌ مصرف‌ گذشته‌ را دور از دسترس‌ كودكان‌، در توالت‌ دور بريزيد.

نبایدها

بدون‌ مشورت‌ با پزشكتان‌ دارو را قطع‌ كنيد. براي‌ قطع‌ اين‌ دارو مقدارش‌ بايد تدريجاً كاهش‌ يابد.

الكل‌ بنوشيد، براي‌ مدتي‌ طولاني‌ سرپا بايستيد، يا در هواي‌ گرم‌ ورزش‌ كنيد. اين‌ فعاليت‌ها ممكن‌است‌ موجب‌ سياهي‌ رفتن‌ چشم‌ يا سرگيجه‌ شوند.


# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code