آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

تومورهای مفصلی ; سینویت ویلوندولر

23551 06 دی 1394 اخبار پزشکی , سبک زندگی , متفرقه , مطالب ویژه آسان طب » اخبار پزشکی » تومورهای مفصلی ; سینویت ویلوندولر همیار آسان طب

تومورهای مفصلی یا اولیه هستند یا invasive از ساختمان های مجاور یا متاستاز از نواحی بدخیم و ثانویه است . درست برعکس استخوان که تومورهای بدخیم و متاستاتیک آن شایع ترند .سینویت ویلوندولر پیگمانترPVNS یکی از تومورهای مفصلی خوش خیم است که بیشتر در بالغین جوان رخ می دهد و در دهه های سوم و چهارم عمر بیشتر ظاهر می شود .

تومورهای مفصلی

به طور کلی تومورهای مفصلی غیر شایع هستند . در مواردی که گرفتاری تک مفصلی داریم و یا بیماری فوکال داریم بایستی به فکر تومورها هم باشیم . تومورهای مفصلی یا اولیه هستند یا invasive از ساختمان های مجاور یا متاستاز از نواحی بدخیم و ثانویه است . درست برعکس استخوان که تومورهای بدخیم و متاستاتیک آن شایع ترند . یک سری ضایعات مفصلی وجود دارند (tumor like) که سردسته آنها Loose Bodies Joint Mice می باشد ، در این ضایعات ، تکه ای از استخوان ، غضروف یا ساختمان های مجاور مفصل جدا شده و داخل فضای مفصلی می افتد . این ضایعات از تشخیص های افتراقی تومورهای مفصلی هستند .

انواع تومورهای مفصلی

مهمترین تومورهای خوش خیم مفصل عبارتند از :

Vilionodular Synovitis

Synovial Chondromatosis

همانژیوم

لیپوم و فیبروم

از مهترین تومورهای بدخیم مفصل :

1-Synovial Sarcom

2-Synovial angio Sarcoma

3-لوسمی و لنفوم

4- کارسینوم های متاستاز دهنده به مفصل : کارسینوم ریه ، پستان ، GI و ملانوم

سینویت ویلوندولر پیگمانتر PVNS یکی از تومورهای مفصلی

سینویت ویلوندولر پیگمانترPVNS یکی از تومورهای مفصلی خوش خیم است که بیشتر در بالغین جوان رخ می دهد و در دهه های سوم و چهارم عمر بیشتر ظاهر می شود . طبق بعضی از آمارها در مردان شایعتر از زنان است . ولی آمارهای دیگری شیوع آن را در زن و مرد مساوی می کنند . تابلوی کلاسیک بیماری ، فردی جوان و بیشتر مذکر است که دچار مونوآرتریت مرمن زانو است و از درد و تورم خفیف و متناوب مفصل رنج می برد .

شایعترین مفصل گرفتار زانو بوده که در 880% موارد درگیر است . به گزارش آسان طب سایر مفاصل مبتلا عبارتند از : هیپ ، مچ پا و … این تومور به طور نادر درگیری بورس می دهد : بورس پوپلیته ، ایلئوپکتینال و anserine bursa در آسپیراسیون مفصل مایع قهوه ای متمایل به قرمز مشاهده می شود . آنالیز مایع ، قند پایین و پروتئین مختصرا افزایش یافته و WBC پایین را نشان می دهد ولی specific نیست و فقط رنگ مایع مفصلی اختصاصی است .

رادیوگرافی ساده تنها تورم نسج را نشان میدهد و کمک دیگری نمی کند . در آرتروگرافی ، filling Deffect مشاهده می شود . گفتیم که سینوویوم به صورت ویلوس و ندول به داخل فضای مفصلی برجسته شده است ، پس از تزریق ماده حاجت وجود ندارد و اثر آن به صورت filling defect دیده می شود ، یعنی در این قسمتها ماده حاجب دیده نمی شود و از نظر رادیوگرافی negative است . در Arteriography به طور غیر معمول واسکولاریتی بارز تومور مشخص است . MRI و CT Scan به خوبی رسوبات هموسیدرین و چربی را در داخل ضایعه نشان می دهد .

درمان موثر برای گوش درد

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code