.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در نتیجه اختلالات ایمونولوژیک و اتو آنتی بادهای مختلف که بر علیه اجزاء سلول ها و بافت ها ایجاد می کند ، سبب التهاب و تخریب سلولی و ارگان ها می شود . تظاهرات بالینی و مرگ و میر نتیجه گرفتاریهای ارگان های بدن و یا به علت عوارض داروهائی است که در درمان لوپوس بکار می رود .

لوپوس اریتماتوی سیستمیک

لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE یک بیماری مولتی سیستم با اتیولوژی تقریبا ناشناخته می باشد . بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در نتیجه اختلالات ایمونولوژیک و اتو آنتی بادهای مختلف که بر علیه اجزاء سلول ها و بافت ها ایجاد می کند ، سبب التهاب و تخریب سلولی و ارگان ها می شود . تظاهرات بالینی و مرگ و میر نتیجه گرفتاریهای ارگان های بدن و یا به علت عوارض داروهائی است که در درمان لوپوس بکار می رود . 90% موارد بیماری در زنان روی می دهد . معمولا سنین باروری لیکن در مردان و کودکان و افراد مسن نیز دیده می شود . هر عضوی که عروق بیشتری داشته باشد بیشتر در معرض بیماری قرار میگیرد و تظاهرات بالینی در آن شدید تر است ، مانند پوست و کلیه .

اپیدمیولوژی لوپوس اریتماتوی سیستمیک

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در همه جهان شیوع دارد ، منتهی شیوع آن در نقاط مختلف جهان متفاوت است . در ایالت متحده آمریکا بین 15 تا 50 مورد در هر یکصدهزارنفر می باشد . در سایر کشورها هم این بیماری با شیوع متفاوت وجود دارد .شیوع بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک  SLE در جهان با عوامل ژنتیکی و زمینه های فامیلیال و یا عوامل محیطی ارتباط دارد . به گزارش اسان طب از نظر نژادی لوپوس در همه نژادها دیده می شود ، لذا این بیماری در سیاه پوستان سه برابر سفید پوستان است . نژاد علاوه بر شیوع و بروز بیماری بر چهره بیماری نیز تاثیر میگذارد که این موضوع در سیاه پوستان بخوبی آشکار است .

شیوع بیماری در زنان جوان بیشتر است ، بخصوص در سنین باروری شایعترین سن ابتلاء به SLE در دهه ی سوم عمر می باشد و نسبت ابتلاء زنان به مردان حدود 9 به 1 است . بروز بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک SLE در سن پائین و سن بالا نسبت ابتلاء زن و مرد نزدیک هم میشود . به طور کلی برخی از افراد به طور ژنتیکی مستعد SLE هستند . تحت تاثیر ژن های متعدد – که احتمالا توسط برخوردهای محیطی شروع به فعالیت میکند که به شدت تحت تاثیر جنسیت هستند . این افراد ممکن است به تعدادی از سندرم های مختلف بالینی مبتلا شوند که این سندرم ها معیارهای تشخیصی SLE را تکمیل می کند . البته علت این سندرم ها پیچیده بوده و از یک بیمار به بیمار دیگر تفاوت می کند .

عوامل زیادی در بروز بیماری لوپوس منتشر یا  SLE دخالت دارند که به عنوان ریسک فاکتورهای اتیولوژیک محسوب می شوند . این عوامل شامل عوامل محیطی – عوامل آندوکرین و متابولیک و فاکتورهای ژنتیکی زمینه ای .

بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک

عوامل محیطی شامل اشعه ماوراء بنفش که طیف B اشعه ممکن است در انسان مهمتر از طیف A باشد . (UV-A و UV-B) اشعه ماوراء بنفش نور خورشید از عوامل محیطی هم در بروز و تشدید بیماری SLE می باشد .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

کاهش خطر حمله قلبی با ازدواج

کاهش خطر حمله قلبی با ازدواج

خواص آلبالو

اثر شفابخش آلبالو ، شربت و مربای آلبالو

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان با 5 راه حل خانگی

بیماری افت قند خون

علل و درمان افت قند خون در بیماران دیابتی

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code