آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) چیست ؟

23561 06 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) چیست ؟ همیار آسان طب

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیماری مزمن التهابی که معمولا پیشرونده است و ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک و بافتهای نرم مجاور را مبتلا می سازد . نامهای دیگر این بیماری ماری استرومپل Marie Strumpell بشتریو Bechterew Rheumatoid Spondylitis می باشد .

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیماری مزمن التهابی که معمولا پیشرونده است و ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک و بافتهای نرم مجاور را مبتلا می سازد . نامهای دیگر این بیماری ماری استرومپل Marie Strumpell بشتریو Bechterew Rheumatoid Spondylitis می باشد . بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان معمولا مردان جوانی را مبتلا میسازد و سن شروع آن در دهه سوم زندگی می باشند .

اپیدمیولوژی اسپوندیلیت آنکیلوزان

از نظر اپیدمیولوژی با مطالعاتی که صورت گرفته اسپوندیلیت آنکیلوزان As در همه کشورهای جهان دیده می شود . در نژاد سفید در مردان نیم تا دو در هزار و در زنان پنج صدم تا نیم در هزار می باشند . از نظر اپیدمیولوژی ارتباط بیماری AS وفور پادگن HLAB27 در افراد و نژادهای مختلف در کشورهای جهان متفاوت است . به طوری که در سرخ پوستان آمریکا نسبت بالا و در سیاه پوستان نسبت پائینی را دارد .

در کشور ژاپن پادگن HLAB27 نزد افراد سالم حدود یک درصد و در افراد مبتلا 99 درصد را نشان می دهد . ظهور بیماری از نظر جنس مرد به زن 10 به 1 می باشد . بنابراین پادگن HLAB27 در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان AS یک عامل بیماری لذا با مساعد شدن عوامل دیگر مانند بیماری های زمینه ای استعداد ظهور بیماری بیشتر می شود .

از نظر ارثی عوامل ارثی (ژنتیکی ) نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد و آن رابطه اسپوندیلیت آنکیلوزان AS و پادگن HLAB27 است . پادگن در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیش از 90 % مثبت است . و شیوع آن در اجتماع عادی حدود یک دو هزار است که در «زاد سفید بیشتر و نژاد سیاه خیلی نادر می باشد .در این رابطه پادگن ( آنتی ژن ) HLAB27 تنها در 7% افراد سالم سفید پوست دیده شده در صورتیکه در نژاد سیاه بندرت مشهود است . این موضوع شیوع بیماری در نژاد سفید نادر بودن آن در نژاد سیاه و رابطه ارثی آن را با پادگن HLAB27 را مشخص میک ند . لذا از نظر توارث بر طبق قانون مندل به صورت ژن غالب اتوزمی با نفوذ 90% در مردان و 10 % در زنان منتقل می شود .

اتیولوژی اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS از نظر اتیولوژی به دو دسته تقسیم می شود :

نوع اولیه و نوع ثانویه که نوع اولیه آن روی یک زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی و فامیلی پدیدار میگردد که ارتبا زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی و جنسی از نظر مونث و مذکر در ارتباط ژنتیکی توضیح داده شد . نوع ثانوی اسپوندیلیت آنکیلوزان AS مربوط به عوارض آرتروپاتی های سرونگاتیو می باشد که در دوران خود محور فقرات و لگن را گرفتار می کند و تصویر اسپوندیلیت آنکیلوزان AS ظاهر می شود . به گزارش آسان طب در نوع اولیه مطالعاتی از نظر ژنتیکی و نژادی انجام گرفته و در سال 1973 رابطه بین اسپوندیلیت آنکیلوزان AS و پادگن HLAB27 مورد توجه قرار گرفته است . این آنتی ژن یک آنتی ژن متناجس نسجی بدن می باشد که شاید در پاتوژنز بیماری رلی داشته باشد .

منبع :

asanteb


# # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

علیرضا ؛ (1395/05/02)

سلام و عرض خسته نباشید
من بیماری as دارم اما در آزمایش خون آنتی ژن مخصوص این بیماری منفی است ممکنه نظر دکتر ها اشتباه باشه؟

*

code