تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) چیست ؟

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیماری مزمن التهابی که معمولا پیشرونده است و ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک و بافتهای نرم مجاور را مبتلا می سازد . نامهای دیگر این بیماری ماری استرومپل Marie Strumpell بشتریو Bechterew Rheumatoid Spondylitis می باشد .

اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیماری مزمن التهابی که معمولا پیشرونده است و ستون فقرات و مفاصل ساکروایلیاک و بافتهای نرم مجاور را مبتلا می سازد . نامهای دیگر این بیماری ماری استرومپل Marie Strumpell بشتریو Bechterew Rheumatoid Spondylitis می باشد . بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان معمولا مردان جوانی را مبتلا میسازد و سن شروع آن در دهه سوم زندگی می باشند .

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان

اپیدمیولوژی اسپوندیلیت آنکیلوزان

از نظر اپیدمیولوژی با مطالعاتی که صورت گرفته اسپوندیلیت آنکیلوزان As در همه کشورهای جهان دیده می شود . در نژاد سفید در مردان نیم تا دو در هزار و در زنان پنج صدم تا نیم در هزار می باشند . از نظر اپیدمیولوژی ارتباط بیماری AS وفور پادگن HLAB27 در افراد و نژادهای مختلف در کشورهای جهان متفاوت است . به طوری که در سرخ پوستان آمریکا نسبت بالا و در سیاه پوستان نسبت پائینی را دارد .

در کشور ژاپن پادگن HLAB27 نزد افراد سالم حدود یک درصد و در افراد مبتلا 99 درصد را نشان می دهد . ظهور بیماری از نظر جنس مرد به زن 10 به 1 می باشد . بنابراین پادگن HLAB27 در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان AS یک عامل بیماری لذا با مساعد شدن عوامل دیگر مانند بیماری های زمینه ای استعداد ظهور بیماری بیشتر می شود .

از نظر ارثی عوامل ارثی (ژنتیکی ) نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد و آن رابطه اسپوندیلیت آنکیلوزان AS و پادگن HLAB27 است . پادگن در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان AS بیش از 90 % مثبت است . و شیوع آن در اجتماع عادی حدود یک دو هزار است که در «زاد سفید بیشتر و نژاد سیاه خیلی نادر می باشد .

در این رابطه پادگن ( آنتی ژن ) HLAB27 تنها در 7% افراد سالم سفید پوست دیده شده در صورتیکه در نژاد سیاه بندرت مشهود است . این موضوع شیوع بیماری در نژاد سفید نادر بودن آن در نژاد سیاه و رابطه ارثی آن را با پادگن HLAB27 را مشخص میک ند . لذا از نظر توارث بر طبق قانون مندل به صورت ژن غالب اتوزمی با نفوذ 90% در مردان و 10 % در زنان منتقل می شود .

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان

اتیولوژی اسپوندیلیت آنکیلوزان

اسپوندیلیت آنکیلوزان AS از نظر اتیولوژی به دو دسته تقسیم می شود :

نوع اولیه و نوع ثانویه که نوع اولیه آن روی یک زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی و فامیلی پدیدار میگردد که ارتبا زمینه ژنتیکی و استعداد نژادی و جنسی از نظر مونث و مذکر در ارتباط ژنتیکی توضیح داده شد . نوع ثانوی اسپوندیلیت آنکیلوزان AS مربوط به عوارض آرتروپاتی های سرونگاتیو می باشد که در دوران خود محور فقرات و لگن را گرفتار می کند و تصویر اسپوندیلیت آنکیلوزان AS ظاهر می شود .

به گزارش آسان طب در نوع اولیه مطالعاتی از نظر ژنتیکی و نژادی انجام گرفته و در سال 1973 رابطه بین اسپوندیلیت آنکیلوزان AS و پادگن HLAB27 مورد توجه قرار گرفته است . این آنتی ژن یک آنتی ژن متناجس نسجی بدن می باشد که شاید در پاتوژنز بیماری رلی داشته باشد .

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان

امیدواریم از این قسمت استفاده کافی را برده باشید. اگر شما هم اطلاعاتی دارید در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران استفاده کنند.

منبع :

asanteb


# # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

طرز تهیه شکلات

ایا طرز تهیه شکلات را می دانید ؟

احساس درد هنگام برقراری ارتباط جنسی درد در رابطه جنسی

انواع محرک های آسم در محیط اطراف ما

کاهش خطر حمله قلبی با ازدواج

کاهش خطر حمله قلبی با ازدواج

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

علیرضا (1395/05/02) :

سلام و عرض خسته نباشید
من بیماری as دارم اما در آزمایش خون آنتی ژن مخصوص این بیماری منفی است ممکنه نظر دکتر ها اشتباه باشه؟

*

code