.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو Reiter Syndrom

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو Reiter Syndrom

سندرم رایتر یکی از تظاهرات کلینیکی شایع آتریت راکتیو با علائم سه گانه ( آرتریت ، اورتریت غیر گنوکوکی ، و کنژیکوتیوت می باشد .) . این تریاد اولین بار توسط Hans Reiter در سال 1916 به دنبال دیسانتری در یک افسر نظامی توصیف شد .

سندرم رایتر

آرتریت راکتیو آرتروپاتی های نسبتا حاد غیرچرکی و استریل می باشد که به دنبال روند عفونی در محلی دور از عفونت اولیه بروز می کند . سندرم رایتر یکی از تظاهرات کلینیکی شایع آتریت راکتیو با علائم سه گانه ( آرتریت ، اورتریت غیر گنوکوکی ، و کنژیکوتیوت می باشد .) این تریاد اولین بار توسط Hans Reiter در سال 1916 به دنبال دیسانتری در یک افسر نظامی توصیف شد .

در آن زمان آقای رایتر نتوانست رابطه این سمپتوم ها را توجیه کند . مطالعاتی در این مورد توسط صاحبنظران فن انجام شد ، به طوری که در انتهای جنگ دوم جهانی عود این بیماری به دنبال اپیدمی شیکلایی مورد توجه قرار گرفت و بالاخره در سال 1973 با توجه به HLAB27 مثبت در 80 % بیماران زمینه ای ایمنوژنتیک سندرم رایتر مشخص گردید . مطالعات اخیر حضور اجزاء غیر عفونت زای میکروارگانیسم را در داخل مایع و یا بافت سیندیوم ثابت نموده اند . در حال حاضر تعریف راکتیو هنگامی است که میکروارگانیسم عفونت را نتوان از مایع یا بافت سینویوم مشاهده کرد یا کشت داد .

فیزیوپاتولوژی سندرم رایتر

فیزیوپاتولوژی سندرم رایتر و آرتریت راکتیو با tigger عفونی روی یک زمینه مناسب ژنتیکی شکل می گیرد و البته نقش CD8,T سیتوتوکسیک که روی زمینه HLA-B27 راکسیون ایجاد می کند ، البته نقش سوپرآنتی ژن را هم باید در نظر داشت .   به گزارش آسان طب خلاصه آنکه برای شکل گیری بیماری  سندرم رایتر عوامل مختلف دخالت دارند که عمده ترین آن شامل :

1-زمینه ژنتیک مساعد در آرتریت راکتیو HLA-ClassI می باشد .

2- نقش عوامل شروع کننده نامحدود باکتریال به وضوح مشخص می باشد .

3-اختلال های سلول ایمنی از جمله نقش مهم سلولهای CD8 مثبت در پاتوژنز این بیماری می باشد .

4- اختلال در نفوذپذیری مخاط سیستم گوارشی مخصوصا روده در ناحیه ایلئوکولونیک وجود دارد .

5- محور نوروآندوکرین نیز مانند بروز هر بیماری اتوایمیون نقش دارد .

درمان سندرم رایتر

هدف از درمان بیماران آرتریت راکتیو یا سندرم رایتر حفظ فونکسیون مفصل گرفتار کنترل درد در التهاب و از بین بردن میکروب احتمالی در سیر بالینی  است. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID یکسان عمل می کنند ، ولی به نظر می رسد 75 تا 150 میلیگرم ایندومتاسین موثر باشد . گاهی التهاب و درد فاسیای پلانتار (خار پاشنه ) با تزریق موضعی کورتیکواستروئید درمان می شود .

هنگامیکه تجویز NSAID قادر به کنترل بیماری نباشد ، سولفاسالازین 2 گرم روزانه تجویز می شود . بیماران معمولا در عرض چند ماه بهبود می یابند . داروهای سیتوتوکسیک معمولا استفاده نمی شود . برای درمان عوارض پوستی سندرم رایتر از کورتیکواستروئید و پمادهای کراتولیتیک استفاده می شود . برای اطمینان از زمینه عفونی کلامیدیا یا یرسینیا دکسی سیکلین موثر می باشد . شاید به عنوان سرکوبگر متاپروتئیناز نیز موثر باشد . تجویز بی مورد آنتی بیوتیک پیشنهاد نمی شود .

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو

سندرم رایتر و آرتریت های راکتیو موضوع این بخش از اسان طب بود.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

اضطراب

واکنش های ذهنی و احساسی استرس

چربی میوه ها

نقش چربی میوه ها در بدن

خونریزی ركتال روده

شناسایی خونریزی رکتال روده

اثرات درمانی گیاه پیاز

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه , مطالب ویژه

نظرات شما

*

code


http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com