آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

بیماری بورگر در سیگاری ها

23580 06 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » بیماری بورگر در سیگاری ها همیار آسان طب

بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران یک واسکولوپاتی است که به صورت واسکولیت انسدادی تظاهر میکند . به عبارت دیگر یک بیماری التهابی انسدادی عروق متوسط محیطی است که اتیولوژی آن ناشناخته است ، اما با بعضی عوامل ارتباط دارد .

بیماری بورگر

بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران یک واسکولوپاتی است که به صورت واسکولیت انسدادی تظاهر میکند . به عبارت دیگر یک بیماری التهابی انسدادی عروق متوسط محیطی است که اتیولوژی آن ناشناخته است ، اما با بعضی عوامل ارتباط دارد . ثابت شده استعمال دخانیات در بروز بیماری دخالت دارد . ترومبوز عروق احتمالا رویداد اولیه می باشد . لذا این بیماری یک واسکولیت کلاسیک نیست اما شکل گیری آن به عنوان یک واسکولیت در نظر گرفته می شود .

بیماری بورگر از نظر اپیدمیولوژی

این عارضه (بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران ) در مردها شایعتر است .نسبت مرد به زن  را  در بین کسانی که مبتلا به بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران هستند 9 به 1 می دانند. پس در مردها نه برابر اتفاق می افتد .

بیماري بورگر از نظر اتیولوژی

در بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران  ، استعمال دخانیات اهمیت دارد و تقریبا اکثر بیماران به شدت سیگاری هستند و شیوع ان نزد این افراد در حد بالائی است .

علایم بالینی بیماري بورگر

معمولا بیمار مبتلا به بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران مرد جوان است که شدیدا سیگاری است . دچار کلودیکاسیون اندام تحتانی و فوقانی است توام با زخم های ایسکمیک انتهائی اندام ها .

به گزارش آسان طب از نظر بالینی فنومن رینود در ترمبوفلبیت را در حال حاضر دارد یا در سابقه او ذکر می کند . نبض پشت پائی معمولا وجود ندارد . انجام داپلر در تشخیص ارزشمند است .

درمان بیماري بورگر

به گزارش اسان طب درمان بیماری بورگر یا ترومبو آنژئیت ابلیتران شامل موارد زیر است :

*قطع سریع دخانیات

*تجویز ایلوپروز prostocyelin analoge

*سمپاتکتومی در بیماران مقاوم

.

.

عناوین پیشنهادی :

زخم های دهانی ؛ علایم و درمان

درمان پوکی استخوان با استفاده از مواد غذایی

چرا به شکر سم سفید می گویند ؟

نشانه های آبله مرغان در کودکان

سرخک در کودکان و علایم

اقدامات لازم هنگام تشنج در کودکان

سرخجه در کودکان و مخملک

منبع :

asanteb


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code