تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با خانواده

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

مجله پزشکی آسان طب » خانواده » انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

روش دلگرم کننده یکی از سبکهای فرزندپروری است . در این روش کنترل و محبت در حد متوسط و مناسب است . این روش رهبری محترمانه است . در این سبک قاطعیت و مهربانی ومحبت به طور همزمان وجود دارد . جان کلام این سبک ، «آزادی درون محدودیت» است .

سبکهای فرزندپروری

براساس میزان محبت و کنترلی که والدین در برخورد با فرزندان دارند ، می توان سبکهای فرزندپروری انها را طبقه بندی کرد . محققان در تقسیم بندی سبکهای فرزندپروری والدین برای تربیت فرزندان از چهار جنبه استفاده کردند : کنترل ، توقعاتی از کودک برای عاقلانه رفتار کردن ، روشن بودن ارتباط بین والدین و کودک ، و مراقبت از سوی والدین شامل سرگرمی ، محبت ، نگهداری و دلسوزی .

بر این اساس سه سبک والدینی یا فرزندپروری شناسایی شد : 1- زورگویانه یا استبدادی . 2- سهل گیرانه . 3- دلگرم کننده ( قاطع و اطمینان بخش) . دو سبک اول ، دلسرد کننده هستند . سبک سوم دلگرم کننده است . این سبکها توسط دایانا بامریند مورد بررسی قرار گرفته است .

انواع سبکهای فرزندپروری در والدین چیست ؟؟؟

1-زورگویانه یا استبدادی :

روش زورگویانه یا استبدادی یکی از سبکهای فرزندپروری است که در این روش بر کنترل بچه ها اصرار دارند و محبت حداقل است . پدر و مادرهای زورگو نقش رییس ، آمر ، قانونگذار ، متوقع ، پاداش دهنده ی اطاعت و تنبیه کننده نافرمانی را بازی می کنند . جان کلام این سبک ، « محدودیت بدون آزادی » است . پدر ومادرهای زورگو ، حسن نیت دارند و می خواهند بچه ها زندگی ثمربخشی داشته باشند ، در دام نیفتند و از تجارب آنان عبرت بگیرند . اما نتیجه ی خوبی نمی گیرند . بچه های این والدین ، متخصص انجام ندادن کارهایی می شوند که پدر و مادرشان می گویند باید انجام دهند و در عین حال دقیقا همان کارهایی را که پدر و مادر آنها نمی خواهند انجام بدهند ، انجام می دهند . بررسی ها نشان داد که کودکان چنین والدینی ، مضطرب ، گوشه گیر و ناخشنود هستند . وقتی که با همسالانشان تعامل می کنند ، در صورت ناکامی ، با خصومت واکنش نشان می دهند . در استانه ی نوجوانی و جوانی چنین کودکانی قدرت را به دست گروه همسالان داده و به شدت تحت تاثیر آنها قرار می گیرند .

2-سهل گیرانه :

یکی از سبکهای فرزندپروری روش سهل گیرانه است . دراین روش کنترل کم و محبت بیش از حد است و پدرمادرهای سهل گیر و نازپرور ، عاشق فرزندانشان هستند و در کارهای خود حسن نیت دارند . جان کلام این سبک ، «آزادی بدون محدودیت » است . این والدین مهرورز هستند ولی متوقع نیستند واز هر گونه اعمال کنترل خودداری می کنند و وظایف فرزندان خود را بر عهده می گیرند و کارهایی که بچه ها می توانند انجام دهند برای انها انجام می دهند . کودکان در این سبک والدین به صورت نابهنجار رشد می کنند و عضله ی روانی ندارند ودر عمل به توان دیگران وابسته اند .

3- دلگرم کننده :

روش دلگرم کننده یکی از سبکهای فرزندپروری است . در این روش کنترل و محبت در حد متوسط و مناسب است . این روش رهبری محترمانه است . در این سبک قاطعیت و مهربانی ومحبت به طور همزمان وجود دارد . جان کلام این سبک ، «آزادی درون محدودیت» است . به گزارش اسان طب والدین به عنوان رهبران خانواده ، همزمان برای فرزندشان و خودشان ارزش قایل می شوند . رهبری محترمانه بر پایه اصل احترام متقابل اجرا و در تمام شئونات تعامل والد – کودک رعایت می شود . این گروه در مقایسه با سایر گروهها گرمتر و با محبت تر هستند و بافرزندان خود رابطه برقرار می کنند . آنها صمیمیت و محبت نشان می دهند ، صبورانه به نقطه نظر های فرزندشان گوش می کنند . و مشارکت در تصمیم گیری خانوادگی را ترغیب می نمایند . فرزندان این والدین ، بسیار خوب پرورش می یابند . آنها شاد و سرحال هستند ، در تسلط یابی بر تکالیف جدید ، اعتماد به نفس دارند و خودگردان هستند .

تفاوت رفتار والدین با فرزندان مختلف

این سبک های والدینی نه فقط روابط پدر و مادر با فرزندان ، بلکه روابط متقابل بین خودشان را نیز منعکس می کند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

چک کردن موبایل همسر

چک کردن موبایل همسر صحیح است ؟

کاهش خطر حمله قلبی با ازدواج

کاهش خطر حمله قلبی با ازدواج

ایده هایی برای تزیین میوه شب چله

رفتار با بچه های طلاق چگونه است ؟

پربازدید های خانواده , روانشناسی , سبک زندگی , متفرقه , موفقیت

نظرات شما

*

code