تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با خانواده

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

ویژگی خانواده متزلزل چیست؟

مجله پزشکی آسان طب » خانواده » ویژگی خانواده متزلزل چیست؟

اینکه زن یا شوهر ندانند از زندگی خود چه انتظاری دارند و تلاشهایشان باید در چه جهتی و رسیدن به چه اهدافی باشد ، از شرایط خانواده متزلزل و نامتعادل است . البته هدف داشتن به تنهایی برای بنای یک زندگی مطلوب کافی نیست .

خانواده متزلزل

خانواده متزلزل یعنی حالتی که خانواده دچار از هم گسیختگی ، ناتوانی در انجام کارکردها و روابط نابسامان در بین اعضای آن است . ممکن است خانواده ای در بدو تشکیل میزانی تعادل را داشته باشد ، لیکن سیر و تحول آن به سمتی باشد که دچار حالت تزلزل گردد . یا بر عکس ، خانواده ای در تحول و رشد خود حالت تعادل و استحکام روزافزونی پیدا کند . برای درک بیشتر مفهوم تعادل در زندگی خانوادگی بهتر است ویژگیهای حالت متضاد آن ، یعنی خانواده متزلزل را بشناسیم .

خصوصیات خانواده متزلزل

اگر در خانواده ای این خصوصیات وجود داشته باشد می توانیم بگوییم درجاتی از تزلزل را داراست و خانواده متزلزل است :

1-احساس جدایی روانی بین زن و شوهر

شما می توانید از خودتان بپرسید وقتی با همسرتان هستید چه احساسی دارید ؟ احساس تنهایی یا اینکه واقعا حس می کنید با دیگری هستید که با شما هم رای ، همدل و همراه است ؟ به هر میزان که در چنین مواقعی احساس ، حاکی از جدایی و تنهایی باشد ، فضای خانواده دچار تزلزل و سستی است و خانواده متزلزل شده است .

2- تعارض در احساسات و عوارض

حالاتی از قبیل محبت در مقابل نفرت ، امیدواری در برابر ناامیدی ، جذبه در مقابل دفع نسبت به زندگی خانوادگی ، حکایت از وجود تعارض در درون ما دارد . ما در موقعیتهای مختلف زندگی باید تصمیم گیری وعمل داشته باشیم . در حال اگر در اتخاذ تصمیم یا اقدام برای عمل این احساس دوگانه و ناسازگار در ما به طور متناوب و تقریبا مستمر ادامه داشته باشد ، وحدت و انسجام در روابط خانوادگی ما را سست می کند و نشان از تزلزل دارد .

3-فقدان اهداف روشن در زندگی

اینکه زن یا شوهر ندانند از زندگی خود چه انتظاری دارند و تلاشهایشان باید در چه جهتی و رسیدن به چه اهدافی باشد ، از شرایط خانواده متزلزل و نامتعادل است . البته هدف داشتن به تنهایی برای بنای یک زندگی مطلوب کافی نیست . چرا که اهداف زندگی باید حقیقی و مطابق با معیارهای رشد و کمال باشد و سازگار با روح زندگی خانوادگی ، نه اهداف پست یا کاذب ، لیکن بی هدف بودن عامل مضاعفی در ایجاد تزلزل و گسیختگی خانواده است .

4- عدم درک متقابل دو همسر

گاه ممکن است زن یا شوهر ویا هر دو از نظر عاطفی و شخصیتی به رشد لازم نرسیده باشند و لذا در ارتباط با یکدیگر نتوانند انتظارات و شرایط روانی و روحی هم را درک کنند . گاه نیزممکن است به علت پیچیدگی خصوصیات شخصیتی همسر ، فرد نتواند او را درک کند و یا نتواند خواستها و انتظارات خود را به وی بفهماند. در چنین مواقعی نیز علایم تزلزل در زندگی خانوادگی آشکار می شود .

5- انگیزه ها و نیازهای کاذب

یکی از مشکلات بسیاری از خانواده های امروزی خواستها و نیازهایی است که در زندگی انسان ضروری نیست . نیازهایی که از قبیل تجمل ، استفاده از وسایل لوکس ، تنوع بیش از حد در خوراک و پوشاک و … در زندگی فردی بعضی از اشخاص وجود دارد . لیکن ورود این قبیل نیازها در زندگی خانوادگی وا جتماعی باعث دورشدن افراد از اهداف متعالی خواهد شد و اثرش بر خانواده ، توقف رشد و کمال آن یا تشدید تعارض ها و کشمکش ها در درون آن است . به گزارش آسان طب  گاه دیده می شود بعضی خانواده ها زندگی آرام وبدون مشکلی در ظاهر دارند ولی به واسطه ی غلبه نیازهای پست و کاذب در درون آن و استمرار این حالت تصمیم گیری ها و رفتارها ، بالندگی و کمال در خانواده ها وجود ندارد . چنین خانواد ه هایی به رغم تعادل ظاهری وسطحی ، در مقابله با موقعیتهای بحران زا ومولد فشار ، مستعد از هم پاشیدگی هستند و در حوادث روانی و اجتماعی ، بسیار اسیب پذیرند.

12 ویژگی از یک زن خوب  را بخوانید .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

ورزش مناسب

مقدار ورزش مناسب در هفته

سوختگی چشم

سوختگی چشم و ترشح از آن

راههای بهتر زندگی کردن

معرفی 5 عادت خوب برای بهتر زندگی کردن

علائم افسردگی

بیماری افسردگی و عوامل ایجاد کننده آن کدامند؟

پربازدید های خانواده , روانشناسی , سبک زندگی , متفرقه , مطالب ویژه

نظرات شما

*

code