آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

ترکیبات مو و عناصر سازنده

23791 10 دی 1394 اخبار پزشکی , پوست مو و زیبایی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » ترکیبات مو و عناصر سازنده همیار آسان طب

کراتین یعنی عنصر اصلی سازنده مو ، ماده پروتئینی غنی از اسیدهای آمینه ی گوگرد دار می باشد . این عنصر از ترکیبات مو و زنجیره های طولانی مولکول های موازی با محور مو تشکیل شده است .ملانین یک ماده رنگی عامل اصلی مو است .

ترکیبات مو

ترکیبات مو شامل کربن ، 50 درصد هیدروژن ، 6 درصد اکسیژن ، 20 درصد گوگرد ، 6 درصد ازت و 16 درصد (مواد معدنی شامل فسفر – سدیم – کلسیم – مس – منگنز – نیکل – منیزیم – سرب – ارسنیک و همینطور اسید های آمینه شامل سیستین – ایزولوسین – لوسین – لیزین – متیونین – والین و ..) می باشد .

کراتین از ترکیبات مو

کراتین یعنی عنصر اصلی سازنده مو ، ماده پروتئینی غنی از اسیدهای آمینه ی گوگرد دار می باشد . این عنصر از ترکیبات مو و زنجیره های طولانی مولکول های موازی با محور مو تشکیل شده است . این زنجیر با پل های کوچکی که به آنها پل های دی سولفوره گفته می شود به یکدیگر متصل می شود . علت نامگذاری این است که این پل ها از دو اتم گوگرد که روی یک مولکول اسید آمینه تثبیت شده تشکیل یافته است .

وجود همین پل ها است که استحکام خاص کراتین را به آن می دهد . در حالی که زنجیره های قرار گرفته در طول تار مو ، این امکان را می دهد تا مو ، شکل فیزیکی بازیک خود را حفظ کند .

ملانین از ترکیبات مو

ملانین یک ماده رنگی عامل اصلی مو است . موی بلوند مثل گندم یا موی سیاه مثل جوهر . نکته اساسی مقدار تمرکز این ماده رنگی ، ساختار و وضعیت قرار گرفتن آن در بطن مو است .

به طور کلاسیک چهار نوع حالت پایه ای وجود دارد که موجب رنگ بلوند ، بلوطی روشن ، تیره و قهوه ای می شود . به این چهار حالت پایه ای ، سه زیر مجموعه ی دیگر افزوده می شود که از همراهی این چهار حالت با یکدیگر به وجود آمده و شامل رنگ های طلایی ، خاکستری و حنایی است . البته بین این رنگ ها ، رنگ های متنوع دیگری را نیز میتوان یافت .

ملانین به دوشکل در بطن مو وجود دارد . در حالت اول ، مثل این که در توده ی موها پخش شده ( که در این حالت ، رنگ های بلوند ، بلوطی روشن یا حنایی تولید می شود ) و شکل دیگر آن به صورت متمرکز است . به گزارش آسان طب در مجموع و به طور کلی ، بین این دو رنگ نیز رنگ های مختلف دیگری وجود دارد . این ماده رنگی ، در سلول های خاصی در لایه ی پایه ای اپیدرم (روپوست) به نام ملانوسیت شکل می گیرد .

ملانین در وافع یک پولیمر است و هر اندازه که رنگ مو قهوه ای تر باشد میزان پولیمری بودن آن بیشتراست . از سوی دیگر ملانین حتی در موهای سفید دوران پیری نیز وجود دارد و تنها موی افرادی که دچار زالی هستند به طول کلی فاقد آن است .

آیا علل چربی مو را می دانید ؟

منبع :

asanteb


# # # # # # # #

نظرات

*

code