آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

عواقب سوء استفاده جنسی از کودکان

24054 28 دی 1394 خانواده , روانشناسی , سبک زندگی , متفرقه , مطالب ویژه آسان طب » خانواده » عواقب سوء استفاده جنسی از کودکان همیار آسان طب

سوء استفاده جنسی از کودکان می تواند ، هم بلافاصله و هم در بلند مدت ، در کودکان اثری عمیق بگذارد . بعضی از روانشناسان اعتقاد دارند که کودکان ، ممکن است بعد از قربانی سوء استفاده جنسی شدن ، خاطرات مربوط به آن را فراموش کنند تا زمانی که رویداد دیگری باعث زنده شدن دوباره ی آن خاطرات شود (دیدگاه خاطره بازیافته ) .

سوء استفاده جنسی

سوء استفاده جنسی از کودکان می تواند ، هم بلافاصله و هم در بلند مدت ، در کودکان اثری عمیق بگذارد . عواقب روانی بلافاصله عبارتند از ترس ، خشم ، افسردگی و احساس عذاب وجدان . کابوسهای شبانه و اختلال در خواب نیز رایج است . بسیاری از کودکان ، دیگر به کسی اعتماد نمی کنند . عواقب بلند مدت سوء استفاده جنسی می توانند موارد زیر را شامل شوند : PTSD(اختلال استرس پس آسیبی) ، افسردگی ، سوء مصرف مواد ، اختلالات غذایی ، بی بند و باری و بی احتیاطی در روابط جنسی . علاوه بر آن ، بعضی دخترانی که مورد تجاوز قرار می گیرند ، ممکن است تا آخر عمر در دستگاه تناسلی مشکلاتی داشته باشند .

خاطره بازیافته و خاطره ساختگی از عواقب سوء استفاده جنسی از کودکان

سوء استفاده جنسی از کودکان باعث به وجود آمدن اختلاف نظری بزرگ بین روانشناسان شده است . سوء استفاده جنسی در زندگی زنان نیز تاثیر مهمی می گذارد . به گزارش اسان طب  بعضی از روانشناسان اعتقاد دارند که کودکان ، ممکن است بعد از قربانی سوء استفاده جنسی شدن ، خاطرات مربوط به آن را فراموش کنند تا زمانی که رویداد دیگری باعث زنده شدن دوباره ی آن خاطرات شود (دیدگاه خاطره بازیافته ) . بعضی دیگر از روان شناسان عقیده دارند که بسیاری از خاطرات بازیافته ، در واقع خاطرات نادرست یا داستان های ساختگی درباره ی رویدادهای هرگز روی نداده است (دیدگاه خاطره ی ساختگی) این اختلاف نظر باعث چاپ صدها مقاله و کتاب شده است .

مشکل عمده این است که نمی توانیم واقعی یا غیر واقعی بودن خاطرات مربوط به سوء استفاده جنسی را به آسانی تعیین کنیم . کودکان ، در محیط های خلوت و بدون شاهد مورد سوء استفاده قرار می گیرند . همچنین ، برای مطمئن شدن از صحت و سقم این خاطرات ، روانشناسان نمی توانند ، از لحاظ اخلاقی ، پژوهشهای واقعی و عمیق انجام دهند . تحقیقات نشان داده است که انسان ها می توانند خاطرات ساختگی از رویدادهایی داشته باشند که هرگز اتفاق نیفتاده است : مثلا هایمن و همکارانش 1995 نشان دادند که می توانند ، در بزرگسالان ، از دوران کودکی خاطرات ساختگی ایجاد کنند . یکی از خاطرات ساختگی معروف ، که بعد از تحقیقات هایمن و همکارانش در اکثر تحقیقات استفاده شد ، خاطره دروغین ریختن پارچ آب میوه در عروسی است . در این مثال ، محققان به افراد بزرگسال میگفتند : ” وقتی 6 سال داشتید و به جشن عروسی رفته بودید در انجا مشغول بازی بودید که ناگهان به میزی که روی آن پارچ آب میوه بود خوردید و آن را روی لباس پدر و مادر عروس ریختید .” در مصاحبه های بعدی بسیاری از افراد بزرگسال می گفتند که این اتفاق واقعا روی داده است . با این حال ساختن این گونه خاطرات ساختگی خنثی و بی ضرر نمی تواند ما را وادار کند که آن را به ساختگی بودن خاطرات وحشتناکی مثل سوء استفاده جنسی در کودکی تعمیم دهیم .

در حال حاضر روان شناسان آمریکا وکانادا قبول کرده اند که رویکرد خاطرات بازیافته و ساختگی هم بسیار پیچیده اند و هم تا حدی درست هستند . اولا در اکثر موارد کودکان می توانند دقیقا بگویند که چگونه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند و در مقابل یاداوری خاطرات ساختگی ، که دیگران ارایه می دهند ، مقاومت کنند . ثانیا در بعضی موارد ، اکثر کودکان قربانی سوء استفاده جنسی سالهای متمادی خاطره را فراموش می کنند و به طور ناگهانی به یاد آن می افتند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code