آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

انواع سبک گفتگو بین زوج ها و افراد

24136 16 دی 1394 خانواده , روانشناسی , سبک زندگی , موفقیت آسان طب » خانواده » انواع سبک گفتگو بین زوج ها و افراد همیار آسان طب

درسبک گفتگو ی تهاجمی، فرد طرف مقابل را سرزنش و متهم می کند . عموما این روش زمانی به کار می رود که یکی از طرفین احساس تهدید می کند و یا افکار و احساسات منفی دارد . این روش معمولا منجر به جریحه دار شدن احساسات زوجین می شود و صمیمیت بین انها را تخریب می کند .

سبک گفتگو

انواع سبک گفتگو به چهار دسته تقسیم می شود. سیک گفتگو بیان های مدلهای گفتگو و صحبت کردن بین دو زوج یا کلا دو شخص می باشد . مطالعه روی 1500000 زوج نشان داد که می توان دو چرخه ی گفتگو را تعریف کرد . چرخه گفتگوی مثبت و چرخه گفتگوی منفی . چرخه ویژگی مثبت دو ویژگی دارد ، صراحت و اتکا به خود . چرخه گفتگوی منفی نیز با دو ویژگی مشخص می شود ، اجتناب و تسلط همسر . صراحت ، توانایی فرد برای ابراز احساسات و آرزوها به همسر است . اتکا به خود ، توانایی کنترل امور در زندگی است و نشان می دهد که فرد در مورد خودش چگونه احساس می کند و می اندیشد . تسطل یک همسر احساس او از میزان سلطه طلبی و کنترل گری همسرش است .

انواع سبک گفتگو

سبکهای مختلف در گفتگو وجود دارد . در اینجا به چهار نوع سبک گفتگو اشاره میکنیم :

گفتگوی منفعلانه :  به گزارش بخش خانواده سایت اسان طب ، در این نوع سبک گفتگو ، فرد نسبت به بیان افکار ، احساسات و تمایلاتش بی میل است . این روش ممکن است ناشی از اعتماد به نفس پایین باشد . ممکن است این روش با قصد و نیت خوب به کار رود . مثلا من قصد ندارم دیگران را اذیت کنم یا می ترسم که اشتباه بگویم ، ولی عمدتا باعث احساس رنجش خاطر ، سردرگمی و بدگمانی در فرد متقابل می شود . این نوع سبک گفتگو ، سدی در راه ایجاد صمیمیت در روابط است .

 گفتگوی تهاجمی : در این نوع سبک گفتگو ، فرد طرف مقابل را سرزنش و متهم می کند . عموما این روش زمانی به کار می رود که یکی از طرفین احساس تهدید می کند و یا افکار و احساسات منفی دارد . این روش معمولا منجر به جریحه دار شدن احساسات زوجین می شود و صمیمیت بین انها را تخریب می کند .

گفتگوی منفعل – مهاجم : در این نوع سبک گفتگو افراد به صورت نامشخص پرخاشگری می کنند . یعنی ، به صورت غیر مستقیم خشم خود را نسبت به دیگری بیان می کنند و انتظار دارند دیگری بداند که برای چه این کار را می کنند . کله شقی ، اشکال تراشی ، مسامحه کاری و پشت گوش اندازی ، ویژگیهای این دسته از افراد است . برای مثال ، همسری از استراحت بعد از ظهر شوهرش ، در حالی که خودش بعد از کار بیرون باید کارهای خانه را انجام دهد ، ناراحت است . او به جای بیان صریح این احساس با سر و صدا کردن ، کوبیدن ظروف به یکدیگر و یا دعوا کردن با کودکان مانع استراحت همسرش می شود .

گفتگوی صریح : در این سبک گفتگو ، فرد بدون احساس ترس یا رفتار پرخاشگرانه ، احساسات ، خواسته ها و افکار خود را بیان می کند . در گفتگوی صریح و با جرات ،هم از حق و خواسته خود نمی گذریم و هم احترام طرف مقابل را به جا می آوریم . صراحت این احساس را به ما می دهد که از کارآیی و خودکنترلی لازم برخورداریم . این شیوه گفتگو فرصتی را فراهم می کند که افراد خود را به روش سالم ، غیر تواضعی و بدون سماجت نشان دهند و این به معنای عنوان کردن شفاف و مستقیم خواسته و مثبت و مودب بودن در گفتگو است .

چگونه در یک گفتگو باهوشتر از آنچه هستید به نظر بیایید!

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code