آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مختصری از تبعیض علیه زنان بدانید

24197 16 دی 1394 خانواده , روانشناسی , سبک زندگی آسان طب » خانواده » مختصری از تبعیض علیه زنان بدانید همیار آسان طب

یکی از نمونه های تبعیض علیه زنان اینست که تصمیماتی که متخصصان برای درمان زنان می گیرند ، ممکن است بر اساس تحقیقاتی باشد که روی زنان انجام نشده است . مثلا یک تحقیق بزرگ نشان داده است که نوشیدن سه فنجان قهوه در روز ، باعث افزایش خطر حمله ی قلبی نمی شود . اما ، 45589 نفری که تحقیق روی انها انجام شده است ، همگی مرد بودند !

تبعیض علیه زنان

حرفه ی پزشکی همیشه تبعیض علیه زنان قایل شده است . هم با بیماران زن و هم با پزشکان زن همیشه بدرفتاری شده است . در سال 1946 یکی از روزنامه های چاپ آمریکا این طور آگهی داده بود : «Doctors wanted : No Women Need Apply» در آمریکا و اروپا ، به طور تاریخی ، تلاش شده است تا زنان به دانشگاه پزشکی و حرفه های پزشکی راه پیدا نکنند . حتی امروزه نیز کمتر زنی را در ریاست دپارتمان پزشکی دانشگاهها یا مدیریت بیمارستانها می بینیم .

مختصری از تبعیض علیه زنان بدانید

به گزارش بخش روانشناسی سایت اسان طب ، زنان در پزشکی و در تحقیقات پزشکی معمولا نادیده گرفته می شوند . یک نمونه از موارد تبعیض علیه زنان اینست که مثلا مندلسون و همکارانش همه تصاویر مربوط به زنان و مردان در کتاب های درسی پزشکی را ، به جز آنهایی که به موضوعات تناسلی مربوط می شد ، مورد تحلیل قرار دادند . معلوم شد که مردان چهار برابر زنان حضور دارند. به عبارت دیگر ، بدن مرد نرم یا هنجار است و به صورت استاندارد به کار می رود . با چنین نگرشی ، متخصصان پزشکی فکر می کنند که تحقیقات انجام شده در مورد مردان می توانند در مورد زنان نیز بسط داده شود .

یکی دیگر از نمونه های تبعیض علیه زنان اینست که به علاوه تصمیماتی که متخصصان برای درمان زنان می گیرند ، ممکن است بر اساس تحقیقاتی باشد که روی زنان انجام نشده است . مثلا یک تحقیق بزرگ نشان داده است که نوشیدن سه فنجان قهوه در روز ، باعث افزایش خطر حمله ی قلبی نمی شود . اما ، 45589 نفری که تحقیق روی انها انجام شده است ، همگی مرد بودند ! تحقیق مربوط به بیماری های قلبی ، ایدز و بسیاری از بیماری های دیگر نیز ، زنان را ، به همین شیوه ، نادیده می گیرند .

خوشبختانه نادیده گرفتن زنان باعث خشم انها و بعضی قانون گذاران شده است . در دانشگاهها ، استادان تشویق می شوند دروس مربوط به زنان را در برنامه های درسی دانشگاه قرار دهند . از اوایل 1990 تا کنون ، سازمان ملی بهداشت آمریکا ، تنها به ان دسته از سازمان های تحقیقات پزشکی کمک مالی می کند که روی هر سه گروه زنان ، مردان و اقلیتهای قومی تحقیق می کنند .

خدمات درمانی ارائه شده به زنان معمولا سهل اگارانه ، بی مسئولانه و ناکافی است . گاهی به زنان بیش از حد خدماتی ارایه می شود و گاهی خدمات درمانی به اندازه کافی داده نمی شود . بعضی اعمال جراحی ، بیش از نیاز روی زنان انجام می شود . عمل جراحی سزارین گاهی بی دلیل انجام می شود . هیسترکتومی نیز اغلب بدون نیاز واقعی انجام می شود .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # #

نظرات

*

code