http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

انواع گازهای شیمیایی جنگی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » انواع گازهای شیمیایی جنگی

گازهای اشک آور از گروه گازهای شیمیایی جنگی هستند و سبب تحریک شدید ملتحمه چشم وریزش اشک و تحریک مخاط بینی و حلق و پوست می شوند و انسان موقتا نمی تواند جایی را ببیند و بعضی از انواع آنها مانند کلرپیکرین موجب استفراغ می گردند اما این گازها آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

گازهای شیمیایی جنگی

مطالعه و شناسایی این گازهای شیمیایی جنگی که به منظور های نظامی در هوا پخش می شوند از نظر علم سم شناسی و اثر آنها در بدن آدمی اهمیت به سزایی دارند . گازهای شیمیایی جنگی گاهی به صورت ابر در هوا پخش می شوند و گاهی به صورت دود و گاهی به صورت گازهای بی رنگ و بی بو که از همه انواع خطرناک ترند بکار برده می شوند . ذیلا چند گروه از این گازها به طور اختصار شرح داده می شود :

1-گازهای اشک آور از گازهای شیمیایی جنگی

گازهای اشک آور از گروه  گازهای شیمیایی جنگی هستند و  سبب تحریک شدید ملتحمه چشم وریزش اشک و تحریک مخاط بینی و حلق و پوست می شوند و انسان موقتا نمی تواند جایی را ببیند و بعضی از انواع آنها مانند کلرپیکرین موجب استفراغ می گردند اما این گازها آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

2-گازهای عطسه آور از گازهای شیمیایی جنگی

گازهای عطسه آور از دسته  گازهای شیمیایی جنگی ، بیشتر از ترکیبات آرسنیک می باشند مانند دی فنیل کلراسین . این گازها سبب تحریک مخاط بینی و حلق و گاهی سردرد واستفراغ و ناراحتی شدید می شوند ولی اثرشان ظرف چند ساعت از بین می رود و آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

3- گازهای محرک ریه و خفه کننده

این گازها همه از ترکیبات کلر هستند و به علت تحریک شدید مخاط تنفسی و ورم حاد ریه ظرف چند ساعت موجب مرگ می شوند . کلر اولین گازی بود که در جنگ جهانی اول بدین منظور استعمال شد . به گزارش آسان طب  اگر با غلظت زیاد بکار رود موجب مرگ بلافاصله می گردد ولی در غلظت های کمتر عوارض دیرتر ظاهر می شوند و اگر مسموم 48 ساعت زنده بماند شفا می یابد .  راههای درمان و کمک به مسموم عبارتند از : استراحت بیمار – فصد ورید – استنشاق اکسیژن تحت فشار.

4- گازهای تاول زا

این مواد به شکل مایع هستند که مانند ابر در هوا منتشر می شوند و عبارتند از خردل گوگرددار یا گاز خردل که اپیریت نام دارد و دیگری دی کلرودی اتیل سولفاید است . این ماده شیمیایی محلول در چربی و غیر محلول در آب است و در صورت خالص بودن بوی خردل و در صورت ناخالص بودن بوی سیر می دهد .

در جنگ جهانی اول از این گازها استفاده شده است . اثرات سمی این گاز پس از چند ساعت ظاهر می شود و این عوارض عبارتند از تحریک شدید بافت ها ، تغییر پروتئین های بدن ، ایجاد تاول و آلرژی . کمک های اولیه به این مصدومین عبارتند از : دور کردن لباس ها از مصدوم – شستن پوست بدن با آب و صابون ویا با نفت ویا باکلراین ، و شستن چشم ها .  ازت خردل نیز مانند گاز خردل تاول زا و خراب کننده مغز استخوان و غدد لنفاوی می باشد .

5- گاز لویزیت :  اثر این گاز مانند ازت خردل است اما چون بوی میخک می دهد به وجود آن در هوا می توان پی برد .

انواع گازهای شیمیایی جنگی

انواع گازهای شیمیایی جنگی موضوع این بخش از اسان طب بود. پس متوجه شدیم که گازهای تاول زا ، گاز لویزیت ، گاز عطسه اور و گاز محرک ریه و …. جزو انواع گازهای شیمیایی جنگی هستند. از این گازها در جنوب کشور خیلی استفاده شد و بسیاری از هم وطنان ما شیمیایی شدند.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

فواید بابونه برای پوست ومو

خواص روغن بابونه برای زیبایی پوست ومو

نکات کوچک زندگی

نکات کوچک زندگی و جملات موفقیت آمیز

تاثیر شیر دادن بر فرم سینه

تاثیر شیر دادن بر فرم سینه مادران

علائم بیماری حصبه

حصبه چه علائم، علل و درمانی دارد؟

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه

نظرات شما

*

code