.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

انواع گازهای شیمیایی جنگی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » انواع گازهای شیمیایی جنگی

گازهای اشک آور از گروه گازهای شیمیایی جنگی هستند و سبب تحریک شدید ملتحمه چشم وریزش اشک و تحریک مخاط بینی و حلق و پوست می شوند و انسان موقتا نمی تواند جایی را ببیند و بعضی از انواع آنها مانند کلرپیکرین موجب استفراغ می گردند اما این گازها آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

گازهای شیمیایی جنگی

مطالعه و شناسایی این گازهای شیمیایی جنگی که به منظور های نظامی در هوا پخش می شوند از نظر علم سم شناسی و اثر آنها در بدن آدمی اهمیت به سزایی دارند . گازهای شیمیایی جنگی گاهی به صورت ابر در هوا پخش می شوند و گاهی به صورت دود و گاهی به صورت گازهای بی رنگ و بی بو که از همه انواع خطرناک ترند بکار برده می شوند . ذیلا چند گروه از این گازها به طور اختصار شرح داده می شود :

1-گازهای اشک آور از گازهای شیمیایی جنگی

گازهای اشک آور از گروه  گازهای شیمیایی جنگی هستند و  سبب تحریک شدید ملتحمه چشم وریزش اشک و تحریک مخاط بینی و حلق و پوست می شوند و انسان موقتا نمی تواند جایی را ببیند و بعضی از انواع آنها مانند کلرپیکرین موجب استفراغ می گردند اما این گازها آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

2-گازهای عطسه آور از گازهای شیمیایی جنگی

گازهای عطسه آور از دسته  گازهای شیمیایی جنگی ، بیشتر از ترکیبات آرسنیک می باشند مانند دی فنیل کلراسین . این گازها سبب تحریک مخاط بینی و حلق و گاهی سردرد واستفراغ و ناراحتی شدید می شوند ولی اثرشان ظرف چند ساعت از بین می رود و آسیب دائمی باقی نمی گذارند .

3- گازهای محرک ریه و خفه کننده

این گازها همه از ترکیبات کلر هستند و به علت تحریک شدید مخاط تنفسی و ورم حاد ریه ظرف چند ساعت موجب مرگ می شوند . کلر اولین گازی بود که در جنگ جهانی اول بدین منظور استعمال شد . به گزارش آسان طب  اگر با غلظت زیاد بکار رود موجب مرگ بلافاصله می گردد ولی در غلظت های کمتر عوارض دیرتر ظاهر می شوند و اگر مسموم 48 ساعت زنده بماند شفا می یابد .  راههای درمان و کمک به مسموم عبارتند از : استراحت بیمار – فصد ورید – استنشاق اکسیژن تحت فشار.

4- گازهای تاول زا

این مواد به شکل مایع هستند که مانند ابر در هوا منتشر می شوند و عبارتند از خردل گوگرددار یا گاز خردل که اپیریت نام دارد و دیگری دی کلرودی اتیل سولفاید است . این ماده شیمیایی محلول در چربی و غیر محلول در آب است و در صورت خالص بودن بوی خردل و در صورت ناخالص بودن بوی سیر می دهد .

در جنگ جهانی اول از این گازها استفاده شده است . اثرات سمی این گاز پس از چند ساعت ظاهر می شود و این عوارض عبارتند از تحریک شدید بافت ها ، تغییر پروتئین های بدن ، ایجاد تاول و آلرژی . کمک های اولیه به این مصدومین عبارتند از : دور کردن لباس ها از مصدوم – شستن پوست بدن با آب و صابون ویا با نفت ویا باکلراین ، و شستن چشم ها .  ازت خردل نیز مانند گاز خردل تاول زا و خراب کننده مغز استخوان و غدد لنفاوی می باشد .

5- گاز لویزیت :  اثر این گاز مانند ازت خردل است اما چون بوی میخک می دهد به وجود آن در هوا می توان پی برد .

انواع گازهای شیمیایی جنگی

انواع گازهای شیمیایی جنگی موضوع این بخش از اسان طب بود. پس متوجه شدیم که گازهای تاول زا ، گاز لویزیت ، گاز عطسه اور و گاز محرک ریه و …. جزو انواع گازهای شیمیایی جنگی هستند. از این گازها در جنوب کشور خیلی استفاده شد و بسیاری از هم وطنان ما شیمیایی شدند.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

استرانسیوم 90

استرانسیوم 90 (Strontium 90 ) چیست ؟

با رژیم مناسب چاق شوید و چاق بمانید

با رژیم مناسب چاق شوید و چاق بمانید

درمان طبیعی فشار خون

5 راه درمان طبیعی فشار خون بالا

لاغر

تنها در 15 روز لاغر شوید !!!

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه

نظرات شما

*

code