آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

نشانه ها و علل قولنج

24236 اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » نشانه ها و علل قولنج همیار آسان طب

انسداد روده و عدم عبور مواد غذایی از آن را قولنج نامند . یک مورد از علل قولنج وجود غده است . گاهی پیدایش غده ای در داخل روده سبب انسداد روده و عدم عبور طبیعی مواد از داخل آن می گردد.

علل قولنج

در این مقاله در مورد علل قولنج و علایم ان بحث می کنیم . انسداد روده و عدم عبور مواد غذایی از آن را قولنج نامند . علایم انسداد حاد روده کوچک می تواند شامل درد قوانج شدید در اطراف ناف که به تدریج منتشر و افزایش پیدا میکند ، استفراغ که در مراحل آخر حاوی محتویات روده می باشد ، قرقر شکم ، یبوست و عدم اجابت مزاج و عدم دفع گازو …. باشد . یکی دیگر از علایم انسداد حاد روده اینست که اتساع و حساسیت شکم که هر قدر انسداد در نقاط بالای روده باشد به همان نسبت اتساع شکم کمتر است و هر قدر که زمان انسداد طولانی تر شود به همان نسبت اتساع زیاد می شود.

با علل قولنج آشنا شوید

عواملی که می توانند سبب قولنج شوند (برابر نظر اطباسنتی) :

*اولین مورد از  علل قولنج حبس شدن مقداری از محتویات داخل روده به علت تغییر حالت آن که این خود می تواند سه علت مختلف داشته باشد .

1-به گزارش اسان طب ، گاهی در اثر حرارت زیاد داخل روده ، محتویات آن تجمع و خشک گردیده و سبب انسداد می شوند .

2- گاهی سردی مزاج روده ها سبب کندی حرکات روده و در نتیجه تجمع مواد و انسداد روده می گردد .

3- گاهی کمبود ترشحات روده و کمی رطوبات و مایعات داخل روده و خشکی حاکم بر آن سبب خشکی و حبس شدن مواد داخل آن شده و ایجاد انسداد می کند .

*دومین مورد از علل قولنج  وجود غده است : گاهی پیدایش غده ای در داخل روده سبب انسداد روده و عدم عبور طبیعی مواد از داخل آن می گردد.

*سوم وجود ورم : گاهی ورم های گرم مزاج یا سردمزاج قسمتی از روده را فرا گرفته و مانع عبور مواد از داخل آن شده و سبب قولنج می گردند .

*چهارم تجمع گاز : گاهی جمع شدن گاز در قسمتی از روده و عدم خروج و جابجایی گازها سبب قولنج ریحی روده می گردند .

*پنجم تجمع انگل ها : گاهی در اثر تجمع انگل های داخل روده در یک قسمت از آن یا کثرت آنها قولنج عارض می شود .

*ششم قولنج التوایی : گاهی در اثر جابجایی و پیچش روده و سوار شدن قسمتی از روده بر روی قسمت دیگر ایجاد قولنج می شود که این حالت را قولنج التوایی گویند .

*هفتم تجمع مواد هضم نشده : گاهی بعضی از مواد غذایی دیر هضم مانند تخم مرغ زیاد و یا به خام یا کشک یا نان های خمیر بخصوص اگر گرما خورده شده باشند می توانند روده را مسدود کرده و ایجاد قولنج نمایند و این حالت اخیر از سایر حالات دیگر در کشورهای جهان سوم بیشتر مشاهده می گردد. با راهکارهای درمان قولنج  آشنا شوید .

علایم قولنج

1-درد شدید که در تمان شکم پیدا می شود .

2- شکم به کلی بسته می شود و اجابت مزاج صورت نمی گیرد .

3- شکم سفت می شود و نفخ کرده و بالا می اید .

4- هنگامی که شدت پیدا می کند حالت تهوع و استفراغ عارض می شود .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

نظرات

*

code