آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

راههای پیشگیری از کیست هیداتیک

24289 20 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » راههای پیشگیری از کیست هیداتیک همیار آسان طب

کیست هیداتیک انگلی است که بیشتر از همه حیوانات در روده سگ ها به صورت کرمی به طور متوسط حدود پنج میلیمتر و چسبیده به دیواره روده و به حالت انگل زندگی می کند بندهای انتهای بدن این کرم هر کدام دارای 1000 عدد تخم است و هر چهارده روز یکبار از بدن کرم جدا شده و با مدفوع خارج می شوند .

کیست هیداتیک

نصیحت به افرادی که با جانوران نامبرده زیر در تماس می باشند : بعضی از بیماری ها و انگل ها بین انسان و اسب ، گاو ، گاومیش ، گوسفند ، بز ، شتر ، گوزن ، خوک ، بز ، سگ ، گرگ ، روباه و شغال مشترک می باشند که اینک مختصری در مورد نحوه ابتلا به کیست هیداتیک بحث می شود .

کیست هیداتیک انگلی است که بیشتر از همه حیوانات در روده سگ ها به صورت کرمی به طور متوسط حدود پنج میلیمتر و چسبیده به دیواره روده و به حالت انگل زندگی می کند بندهای انتهای بدن این کرم هر کدام دارای 1000 عدد تخم است و هر چهارده روز یکبار از بدن کرم جدا شده و با مدفوع خارج می شوند . هر تخم چنانچه به وسیله ی وارد بدن انسان یا جانوران فوق الذکر در بدن او به نوزادی تبدیل شده و این نوزاد می تواند وارد مخاط روده و از آنجا وارد سیاهرگهای روده شود و خود را به کبد انسان برساند و گاهی نیز از راه خون خود را به مغز یا ریه ها یا چشم ها یا کلیه و سایر اندام های دیگر بدن میرساند و در آنجا تشکیل کیست می دهد . کیست هیداتیک به اندازه های مختلف بوده و گاهی ممکن است به قطر پنجاه سانتیمتر برسد از همه موارد خطرناکتر زمانی است که این کیست در داخل جمجمه تشکیل گردد .

پیشگیری از کیست هیداتیک

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، در حال حاضر بهترین راه جهت پی بردن به وجود این انگل  ( کیست هیداتیک ) در داخل بدن انسان روشی است به نام ایمونوفلورسانس که صحت تشکیل را تا 90% می رساند و بهترین راه جهت درمان این انگل در حال حاضر عمل جراحی است که آن نیز لازم است تحت نظر متخصص مربوط صورت پذیرد . اینک جهت پیشگیری از ابتلای به این انگل خطرناک لازم است نکات زیر را مورد توجه قرار دهیم .

1-کشتارگاه ها باید صد در صد بهداشتی باشند و کشتار باید زیر نظر متخصصین بهداشت بوده و اندام ها و احشاء آلوده باید طوری از بین برده شوند که سگ ها هیچ گونه دسترسی بدان ها را نداشته باشند .

2- باید از ورود سگ ها به سبزی کاری ها جلوگیری شود .

3- از خوردن سبزیجات خوب گندزدایی نشده مجدانه باید پرهیز شود .

4- سگ های ولگرد باید جمع آوری و از بین برده شوند .

5- افرادی که سگ نگهداری می کنند باید هر 45 روز سکبار داروی ضد کرم به سگ بدهند تا انگل های آلوده کننده از روده آن خارج گردند .

6- باید مواظبت کرد که حشرات نتوانند تخم های انگل را از روی مدفوع سگ بر روی اغذیه منتقل نمایند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # #

نظرات

*

code