تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

آشنایی با برخی از عوارض شکستگی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » آشنایی با برخی از عوارض شکستگی

کوتاه شدن shortening یکی از عوارض شکستگی است . از علت های کوتاه شدن استخوانی می توان به بد جوش خوردن یا روی هم افتادن قطعات شکسته و سپس جوش خوردن آنها ؛ له شدن ( crushing ) یا از بین رفتن استخوان مانند خرد شدن بیش از حد استخوان در اثر زخم ناشی از گلوله و آسیب غضروف اپی فیز در حال رشد ( در کودکان ) اشاره کرد .

عوارض شکستگی

عوارض شکستگی متنوع است . در شکستگی استخوان یا مفاصل می شکند و باید کاری کرد تا انها مجددا جوش بخورد . اما در برخی از شکستگی ها روند ترمیم و بازیابی عملکرد ناحیه آسیب دیده از حالت طبیعی خارج شده و عوارضی را در پی خواهد داشت که حتی می توانند بسیار شدید باشد. در زیر به عوارض شکستگی مهمترین اشاره کرده ایم :

. کوتاه شدن shortening  یکی از عوارض شکستگی

 کوتاه شدن shortening  یکی از عوارض شکستگی است . از علت های کوتاه شدن استخوانی می توان به بد جوش خوردن یا روی هم افتادن قطعات شکسته و سپس جوش خوردن آنها ؛ له شدن ( crushing ) یا از بین رفتن استخوان مانند خرد شدن بیش از حد استخوان در اثر زخم ناشی از گلوله و آسیب غضروف اپی فیز در حال رشد ( در کودکان ) اشاره کرد .

یادآوری می کنیم که کوتاه شدن در اندام تحتانی دارای اهمیت می باشدو کوتاه شدن بیش از 2 سانتی متر قابل توجه خواهد بود و معمولا با بلند کردن پاشنه کفش یا کوتاه کردن پای بلند با عمل جراحی آن را اصلاح می کنند.

. تاخیر در جوش خوردن delayed union یکی از عوارض شکستگی

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ،  زمان قطعی برای تعیین تاخیر در جوش خوردن قطعه شکسته وجود ندارد اما معمولا گفته می شود اگر 3 تا 4 ماه پس از شکستگی هنوز بین قطعات شکسته آزادی حرکت وجود داشته و پل استخوانی شکل نگرفته باشد ، می توان گفت که با تاخیر در جوش خوردن مواجه شده ایم.این حالت معمولا هیچ علامت خاص استخوانی در گرافی نخواهد داشت.معمولا توصیه می شود برای درمان ، زمان بیشتری را منتظر مانده تا بدون دخالت جراحی و استفاده از گرافت ، استخوان جوش بخورد.

. جوش نخوردن non union عوارض شکستگی

یکی از عوارض شکستگی جوش نخوردن می باشد . بر خلاف تاخیر در جوش خوردن در این حالت که چند ماه از شکستگی می گذرد قطعات شکسته استخوانی با تغییراتی مشخص در گرافی همراه خواهند بود که نشانه عدم جوش خوردن دائمی خواهد بود. مانند گرد شدن و اسکلروزه شدن انتهای شکسته استخوان و یا علامتی مبنی بر تشکیل مفصل کاذب.اطلاعاتی از شکستگی و دررفتگی

علت های جوش نخوردن  می تواند شامل عفونت – جریان خون ناکافی بین دو قطعه شکسته یا حتی یک قطعه ف حرکت جداکننده بیش از حد -قرار گرفتن نسج نرم بین قطعات شکسته ، از بین رفتن تقابل بین قطعه شکسته – وجود فلز در نزدیکی شکستگی ف تخریب استخوان در اثر تومور ( در شکستگی پاتولوژیک ) و حل شدن هماتوم در اثر مایع ساینو ویال ( در شکستگی داخل مفصلی ) باشد .

درمان جوش نخوردن  با عمل جراحی و استفاده از انواع گرافت های استخوانی ( اتوژن ، هوموژن و هتروژن ) امکان پذیر است .

. عفونت infection عوارض شکستگی

لازم به ذکر است که عفونت ها ، معمولا در شکستگی باز دیده می شود ولی عفونت می تواند در یک شکستگی بسته هنگامی که در عمل جراحی به یک شکستگی باز تبدیل می شود نیز رخ دهد.

. نکروز آواسکولر عوارض شکستگی

نکروز آواسکولر یکی از عوارض شکستگی به معنی مرگ استخوان بدلیل نرسیدن خون کافی به آن می باشد . علامت و نشانه نکروز شامل افزایش دانسیته در قطعه شکسته ( سفید شدن و متمایز شدن از بافت اطراف خود ) و نهایتا چروکیده شدن و خرد شدن قطعه نکروز شده می باشد .

عوارض شکستگی

در این قسمت از سایت اسان طب درباره عوارض شکستگی اطلاعاتی را تقدیمتان می کنیم. اگر استخوان های شما قوی باشد  و تقویت شود شکستگی به احتمال کمتری اتفاق می افتد.

سعی کنید از بچگی مصرف کلسیم و لبنیاتتان را زیاد کنید. همچنین ورزش و نرمش را فراموش نکنید. اینها موجب استحکام استخوان هایتان می شوند.


# # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

درمان بیماری بهجت

علائم و نشانه های بیماری بهجت و درمان آن

علت وزوز گوش

علل و راه کارهای درمان وزوز گوش

درمان تشنگی و رفع عطش با داروهای گیاهی

درمان تشنگی و رفع عطش با داروهای گیاهی

قرص چاقی

ایده هایی برای چاق شدن

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code