آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

اطلاعاتی از ساختمان چشم در بدن

24401 22 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » اطلاعاتی از ساختمان چشم در بدن همیار آسان طب

لایه اول در ساختمان چشم ، لایه خارجی نسبتا محکم و لیفی است و به آن صلبیه می گویند ، قسمت جلوی لایه خارجی با تحدب یا خمیدگی برجسته بیشتر است و به قرنیه موسوم است ، قرنیه شفاف و بی رنگ است .

ساختمان چشم

 ساختمان چشم  نظم بندی خاصی دارد . چشم اندامی است تقریبا کروی شکل که از سه لایه ساخته شده است .

لایه اول  در ساختمان چشم ، لایه خارجی نسبتا محکم و لیفی است و به آن صلبیه می گویند ، قسمت جلوی لایه خارجی با تحدب یا خمیدگی برجسته بیشتر است و به قرنیه موسوم است ، قرنیه شفاف و بی رنگ است . قسمت از پوشش خارجی چشم که سفید رنگ است ملتحمه نامیده می شود .

دومین لایه ، لایه میانی یا عروقی در ساختمان چشم  که به مشیمیه موسوم است . به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب  این لایه دارای مویرگ های فراوان است مشیمیه در جلوی چشم مسطح می شود و بخش رنگی را بوجود می آورد (رنگ های مختلف چشم مثل مشکی و زاغ و .. ) ، این قسمت را عنبیه می گویند در وسط عنبیه سوراخی به نام مردمک وجود دارد .

سومین لایه در  ساختمان چشم ، لایه درونی که شبکیه نامیده می شود و اعصاب بینایی در قسمت عقب در این لایه از ساختمان چشم قرار دارند . در قسمت پشت قرنیه مایع شفافی به نام مایه زلالیه وجود دارد ، پشت این مایع ، عدسی چشم قرار دارد ، مایع زجاجیه نیز در فضای وسیع داخل کرده چشم و پشت عدسی قرار گرفته است .

سایر اطلاعات از ساختمان چشم

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، عدسی در ساختمان چشم به وسیله دو مجموعه رشته عضلانی در جای خود استقرار یافته وبه کمک همین رشته های عضلانی میزان خمیدگی آن کم و زیاد می شود .

کره چشم در داخل یک محفظه استخوانی به نام کاسه چشم قرار دارد و به وسیله 6 عضله حرکات آن انجام می شود . 4 عضله از این 6 عضله از جلو به عقب و 2 عضله دیگر به شکل مورب قرار گرفته اند .

اگر به هر دلیل اختلال بینایی وجود داشته باشد ، انسان ممکن است با اندکی مطالعه دچار سردرد ، خستگی و حالات ناخوشایند ناشی از آن گردد .

بههنگام زیادی نور یا انعکاس گسترده ی نور (مثلا هنگامی که تماس سطح زمین توسط برف سفید پوش شده است ) د ربینایی ، ایجاد اختلال می شود . مثلا در هنگام نگاه کردن طولانی به زمین های سفید پوش حالتی پیدا می شود که اصطلاحا به ان کوری برف می گویند . در این موارد استفاده از عینک دودی و مانند ان مفید و بلکه لازم است .

منبع :

asanteb.com

……………………………

عناوین تصادفی :

 


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code