آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی

24542 23 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » استخوان اتموئید یا استخوان پرویزنی همیار آسان طب

استخوان پرویزنی در زیر استخوان پیشانی و در جلو استخوان شب پره قرار گرفته و با استخوان های پیشانی ، شب پره ، اشکی ، فک بالا ، تیغه میانی بینی و استخوان های بینی مفصل می شود و در تشکیل صفحع میانی بینی ، دیوار خارجی و فوقانی بینی و دیواره داخلی کاسه چشم شرکت می کند . استخوان پرویزنی از یک صفحه عمودی ویک صفحه افقی و دو توده طرفی تشکیل شده است .

استخوان پرویزنی

استخوان پرویزنی در زیر استخوان پیشانی و در جلو استخوان شب پره قرار گرفته و با استخوان های پیشانی ، شب پره ، اشکی ، فک بالا ، تیغه میانی بینی و استخوان های بینی مفصل می شود و در تشکیل صفحع میانی بینی ، دیوار خارجی و فوقانی بینی و دیواره داخلی کاسه چشم شرکت می کند . استخوان پرویزنی از یک صفحه عمودی ویک صفحه افقی و دو توده طرفی تشکیل شده است .

صفحه افقی در استخوان پرویزنی

این صفحه در وسط بریدگی استخوان پرویزنی در استخوان پیشانی قرار گرفته و قسمتی از سقف حفره بینی و کف جمجمه را می سازد و دارای سوراخهایی است که رشته بویایی از آن عبور می کند . در سطح داخلی جمجمه در وسط صفحه سوراخدار افقی یک زائده مثلثی شکل دیده می شود به نام زائده تاج خروسی که محل اتصال داس مغز است و در تشکیل سوراخ کور شرکت می کند .

صفحه عمودی در استخوان پرویزنی

در امتداد کریستا گالی و به سطح تحتانی صفحه افقی چسبیده و قسمت اعظم دیواره وسط بینی را تشکیل می دهد . این صفحه در عقب و بالا بااستخوان شب پره یا اسفنوئید sphenoid bone و در عقب و پائین با استخوان تیغه بینی vomer ودر جلو و بالا با استخوان های بینی و در جلو و پائین با غضروف میانی بینی مفصل می شود و ممکن است به یک طرف بیشتر خمیده باشد (انحراف بینی) و در قسمت بالای این سطح شیارهائی دیده می شود که اثر رشته های بویایی است . در صورتی که صفحه عمودی به یک طرف انحراف پیدا کند از حفره بینی هوا به راحتی عبور نمی کند . این امر باعث خشکی در محیط یک حفره و تورم و پرخونی در مخاط حفره دیگر بینی می گردد .

توده های طرفی در استخوان پرویزنی

هر کدام از توده های طرفی مکعبی شکل بوده و دارای شش سطح می باشند . هر یک از لابیرنتها شامل تعدادی حفره های هوایی است که به آنها حفره های هوایی اتموئیدال گویند . این حفره ها در سه گروه قدامی ، میانی و خلفی دسته بندی می شوند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، سطح فوقانی لابیرنت شامل تعدادی نیم سلول های هوایی است که با نیم سلول های هوایی مشابه از استخوان فرونتال تشکیل سلولهای هوایی اتموئیدال فوقانی را می دهند . در بین این سینوس ها دو کانال به نام های Ant.and Post ethmoidal canal وجود دارد که از روی هم قرار گرفتن ناودانهای مشابه موجود در دو استخوان تشکیل یافته اند .

عروق و اعصابی با همین نام از درون این دو کانال عبور می کنند و از اوربیت وارد حفره بینی می شوند . در ضربات سطحی که منجر به خونریزی از بینی می گردند شریان Ant.ethmoidal.a دچار خونریزی می شود .

سطح تحتانی لابیرنت با استخوان فک بالا مفصل گشته و دارای نیم سلولهایی است که با نیم سلولهای مشابه از فک بالا تشکیل سینوسهای بین دو استخوان را می دهد .

سطح خارجی لابیرنت به صورت یک صفحه صاف چهارگوش است و صفحه اوبیتال نام دارد . این صفحه در تشکیل دیواره داخلی اوربیت شرکت می کند . کنار قدامی این صفحع با استخوان اشکی ، کنار خلفی با استخوان اسفنوئید ، کنار تحتانی با فک بالا و زائده اوربیتال استخوان پالاتین و کنار فوقانی آن با استخوان فرونتال مفصل می شود .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # #

نظرات

علی جعفری ؛ (1395/04/22)

س مدت یکسال است خلط پشت حلقی دارم,چه کنم

*

code