کد :24717 24 دی 1394 72 دسته : اخبار پزشکی , پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

جوش آکنه بيش تر اوقات روي پوست صورت و قسمت هاي بالاي سينه و پشت و شانه ها ايجاد مي شود . عوامل بسياري از جمله فشار روحي باعث ايجاد جوش آکنه مي شود ، ولي افزايش سطح هورمون هاي آندروژن كه در هر دو جنس وجود دارد هم فعاليت غدد چربي پوست را تحريك مي كند .

جوش آکنه

جوش آکنه

وقتی به جوش آکنه فکر میکنیم یاد ناراحتی های دوران بلوغ می افتیم . این وضعیت بیش از همه طی دوران بلوغ و سال های جوانی – وقتی هورمون ها نوسان دارند – پدید می آید . اما جوش آکنه در هر مرحله ای از زندگی و حتی در نوزادان ممکن است به وجود بیاید .

جوش آکنه نوعی عارضه پوستی است که بروز جوش های چرکی ، سر سفید و سر سیاه مشخصه آن است . طرز ایجاد آن هم از این قرار است : ماده ی چربی که از غدد چربی موجود در کیسه های موی پوست ترشح می شود . کارش معمولا جلا دادن پوست است اما اگر مجرای موجود از غدد به سطح پوست می شوند و ته رنگ سفید دارند ، جوش های سر سفید خوانده می شوند .

وقتی نوک جوش آکنه کاملا تیز و مشخص و تیره است به آن جوش سر سیاه می گویند . اگر چند مجرای زیر پوست بسته شود ، ممکن است به هم بپویندند و کیست تشکیل دهند . هرگاه تعداد زیادی بافت عمیق تر کنار هم قرار گیرند ، باکتری ها را نگه می دارند و به صورت محفظه ای بسته در می آیند و آبسه تشکیل می دهند . این آبسه ها ممکن است دیده نشوند ، اما ناراحتی ایجاد می کنند و سرانجام زخم می شوند .

جوش آکنه بیش تر اوقات روی پوست صورت و قسمت های بالای سینه و پشت و شانه ها ایجاد می شود . عوامل بسیاری از جمله فشار روحی باعث ایجاد جوش آکنه می شود ، ولی افزایش سطح هورمون های آندروژن که در هر دو جنس وجود دارد هم فعالیت غدد چربی پوست را تحریک می کند .

گاهی لمس کردن یا مالش دادن پوست با استفاده از بعضی داروها که با باکتری های سطح پوست ترکیب می شوند ، زمینه را برای بروز جوش آکنه فراهم می کنند .  به گزارش اسان طب ، همه عوامل ایجاد آکنه هنوز شناخته شده نیستند ولی خوردن شکلات یا غذاهای چرب یا نوشیدن نوشابه های گازدار معمولا باعث بروز آن می شود .

رعایت بهداشت پوست برای جلوگیری از جوش آکنه

با اتخاذ تدابیری می توانید جلوی ایجاد جوش آکنه را در فرزندانتان بگیرید یا شدت آن را کاهش دهید . گام اول رعایت دقیق بهداشت پوست است .

• برای کاهش چربی پوست روزی دوبار باید قسمت مربوطه را با صابون ملایم غیر عطری به آرامی تمیز کنید و با آب بشوید و سپس حوله ی نرم روی آن بگذارید و خشک کنید . (مالش ندهید )

• فرق سر و موها را تمیز نگه دارید . مدل مو نباید طوری باشد که مو روی صورت بریزد یا روی صورت قرار بگیرد .

• از مصرف کرم  و لوسیون های چربی که باعث بسته شدن مجاری پوست می شوند و امکان تشکیل جوش های چرکی را افزایش می دهند اجتناب کنید .

• برای پیش گیری از گسترش باکتری ها ، افزایش جوش آکنه و ایجاد زخم های ماندنی ، به فرزندانتان بیاموزید که در برابر وسوسه فشار دادن جوش ها و ترکاندنشان مقاومت کند .پیشگیری و درمان بیماری آکنه (جوش غرور جوانی)

• فرزندانتان را تشویق کنید که رژیم غذایی متعادلی شامل انواع غلات سبوس دار ، سبزیجات و میوه ها داشته باشد و مقدار زیادی آب بنوشد .

هشدار : اگر مراقبت معمول از پوست بهتر شدن وضع نشد یا اگر جوش ها بزگ تر و نرم تر شدند و تغییر رنگ دادند ، ممکن است فرزندتان نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد . اگر زخم ها بدتر شدند و به مرحله جدی تر تولید کیست یا آبسه رسیدند ممکن است استفاده از داروی موضعی و انتی بیوتیک ضروری باشد . حتی در صورت لزوم می توان برای انجام عمل جراحی جزئی نزد متخصص پوست رفت یا با تزریق دارو باعث تسریع درمان شد .

منبع :

asanteb.com

نظرات