تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

راههای مقابله با اضطراب در امتحان چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » راههای مقابله با اضطراب در امتحان چیست ؟

به كارگيري روش حساسيت زدايي منحصر به فرد ترين روش كاهش اضطراب در امتحان است . در اين روش فرد ياد مي گيرد تا از تن آرامي به عنوان يك پاسخ كنار آدن در موقعيت هاي ارزشيابي استفاده كند . در مرحله اول به كودك يا نوجوان ياد داده مي شود كه به طور متناسب با سفت و شل كردن ماهيچه هاي مختلف بدن تن آرامي را ياد بگيرد اين تمرين ها 10 تا 15 دقيقه در طول روز بايد انجام شود .

اضطراب در امتحان

اضطراب در امتحان نوعي خود اشتغالي ذهني است كه به وسيله سه مسئله مشخص مي شود : اين سه فعاليت شناختي اغلب منجر به واكنش هاي بدني و رفتاري شده و به عنوان ميانجي تجربه هاي فرد در زمان امتحان دادن و رفتار وي در نظر گرفته مي شود . خود اشتغالي هاي ذهني تمام توجه فرد را بخود اختصاص داده و از طريق كاهش توجه به محركهاي مربوطه به كار در دست انجام ، عملكرد فرد اختلال ايجاد مي كند و به همين دليل امكان رمز گرداني اطلاعات و يا حتي تغيير شكل دادن پيامها مختل مي گردد.دچار مشكلاتي مرتبط با توجه و تمركز هستند . در واقع به علت همان اشتغالات و عدم تغيير شكل اطلاعات غلط دچار مشكل مي گردند .

كودكان و نوجواناني كه از اضطراب امتحان رنج مي برند ، در جنبه هاي شناختي زير اغلب دچار مشكل هستند :

1- افكار مربوط به تكليف ، براي مثال سريع كار كردن ، دستورالعمل ها را دقيقا چك كردن ، گذشتن از سوالهاي سخت و مجددا به آنها برگشتن ، به سوالهاي آسان اول پرداختن ، تكاليف را گام به گام پاسخ دادن و چك كردن درباره سوالها

2- عدم كنترل افكار بي ربط با تكليف ، براي مثال از شاخه اي به شاخه اي ديگر پريدن ذهن افكار مرتبط با ، اي كاش در منزل مي ماندم ، اي كاش در حال بازي با دوستانم بودم و يا اي كاش امتحان زودتر تمام شود .

3- افزايش خود ارزشيابي مثبت ، مانند براي انجام دادن اين امتحان به اندازه كافي باهوش هستم ، و يا اينكه از پس اين تكليف به سرعت بر مي آيم .

4- كاهش خود ارزشيابي منفي ، براي مثال حافظه خوبي براي اين قبيل امتحانات ندارم . خوب عمل نمي كنم و يا از ساير همكلاسي ها بدتر عمل مي كنم .

5- رشد خود اظهاريهاي سازگارانه ، براي مثال سعي كن آرامش خودت را حفظ كني و فراموش كن ديگران چگونه عمل مي كنند .

راههای مقابله با اضطراب در امتحان

با مشاهده مسائل مورد نظر ، والدين ضمن ايجاد محيط آرامش بخش و اطمينان دادن به فرزندانشان مي بايست از كمك هاي حرفه اي بهره ببرند . اعم تلاشهايي كه مشاوران و روانشناسان مي توانند در زمینه مقابله با اضطراب در امتحان انجام دهند عبارتند از :

1- به كارگيري روش حساسيت زدايي  منحصر به فرد ترين روش كاهش اضطراب در امتحان است . در اين روش فرد ياد مي گيرد تا از تن آرامي به عنوان يك پاسخ كنار آدن در موقعيت هاي ارزشيابي استفاده كند . به گزارش بخش روانشناسی سایت اسان طب  در مرحله اول به كودك يا نوجوان ياد داده مي شود كه به طور متناسب با سفت و شل كردن ماهيچه هاي مختلف بدن تن آرامي را ياد بگيرد اين تمرين ها 10 تا 15 دقيقه در طول روز بايد انجام شود . كودك ياد مي گيرد تا به وضعيت هاي مختلف بدن كه همراه با احساس سفتي و آرامش است توجه كند . سپس سلسله مراتب اضطراب شناسيايي مي گردد . درجه بندي شرايط اضطراب از صفر تا صد مي باشد ، كه نشان دهنده اضطراب تجربه شده كودك در آن موقعيت است . این روش در کاهش اضطراب در امتحان  بسیار تاثیر گذار است .

2- پس از تن آرامي و تعيين سلسله مراتب اضطراب ، مرحله حساسيت زدايي برای مقابله با اضطراب در امتحان شروع مي گردد . با ايجاد تن آرامي يكي از سطوح تهديد يا اضطراب را كودك مجسم مي كند و حداقل تنش در حالت تصوير سازي احساس مي شود ، و در عين حال آرامش تجربه مي شود .

3- اين وضعيت ادامه مي يابد تا اينكه همه سطوح اضطراب در امتحان تجربه گردند .

4- به كارگيري روش آموزش توجه ، كه در آن يك محرك صوتي يا صداي ضبط شده اي به نوجوان يا كودك تذكر مي دهد كه به امتحان يا تكليف توجه نمايد .

5- استفاده از روش خود آموزش دهي ، كه به نحو زير به دختران و پسران آموزش داده مي شود .

6- تلقین و تکرار جملات مثبت برای مبارزه با اضطراب در امتحان بسیار تاثیر گذار است . به دانش آموزان بگویید همیشه با خود این را بگویند : من در مرحله اول به خدا توکل میکنم ، در مرحله دوم تا جایی که در توانم هست نه بیشتر و نه کمتر همه تلاشم را میکنم ، در مرحله سوم سر جلسه امتحان سوال ها را با آرامش دانه دانه حل میکنم و مطمئنم از این امتحان با پیروزی بیرون می آیم .درمان سنتی استرس و اضطراب چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

مزایای مادر شدن چیست ؟

لاغری پس از زایمان

لاغری پس از زایمان

به آرامش مدیتیشن معتاد خواهید شد!

کم خونی در بارداری

از کم خونی در بارداری چه می دانید ؟

پربازدید های اخبار پزشکی , روانشناسی , سبک زندگی , موفقیت

نظرات شما

*

code