آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

راههای مقابله با اضطراب در امتحان چیست ؟

24740 24 دی 1394 اخبار پزشکی , روانشناسی , سبک زندگی , موفقیت آسان طب » اخبار پزشکی » راههای مقابله با اضطراب در امتحان چیست ؟ همیار آسان طب

به كارگيري روش حساسيت زدايي منحصر به فرد ترين روش كاهش اضطراب در امتحان است . در اين روش فرد ياد مي گيرد تا از تن آرامي به عنوان يك پاسخ كنار آدن در موقعيت هاي ارزشيابي استفاده كند . در مرحله اول به كودك يا نوجوان ياد داده مي شود كه به طور متناسب با سفت و شل كردن ماهيچه هاي مختلف بدن تن آرامي را ياد بگيرد اين تمرين ها 10 تا 15 دقيقه در طول روز بايد انجام شود .

اضطراب در امتحان

اضطراب در امتحان نوعي خود اشتغالي ذهني است كه به وسيله سه مسئله مشخص مي شود : اين سه فعاليت شناختي اغلب منجر به واكنش هاي بدني و رفتاري شده و به عنوان ميانجي تجربه هاي فرد در زمان امتحان دادن و رفتار وي در نظر گرفته مي شود . خود اشتغالي هاي ذهني تمام توجه فرد را بخود اختصاص داده و از طريق كاهش توجه به محركهاي مربوطه به كار در دست انجام ، عملكرد فرد اختلال ايجاد مي كند و به همين دليل امكان رمز گرداني اطلاعات و يا حتي تغيير شكل دادن پيامها مختل مي گردد.دچار مشكلاتي مرتبط با توجه و تمركز هستند . در واقع به علت همان اشتغالات و عدم تغيير شكل اطلاعات غلط دچار مشكل مي گردند .

كودكان و نوجواناني كه از اضطراب امتحان رنج مي برند ، در جنبه هاي شناختي زير اغلب دچار مشكل هستند :

1- افكار مربوط به تكليف ، براي مثال سريع كار كردن ، دستورالعمل ها را دقيقا چك كردن ، گذشتن از سوالهاي سخت و مجددا به آنها برگشتن ، به سوالهاي آسان اول پرداختن ، تكاليف را گام به گام پاسخ دادن و چك كردن درباره سوالها

2- عدم كنترل افكار بي ربط با تكليف ، براي مثال از شاخه اي به شاخه اي ديگر پريدن ذهن افكار مرتبط با ، اي كاش در منزل مي ماندم ، اي كاش در حال بازي با دوستانم بودم و يا اي كاش امتحان زودتر تمام شود .

3- افزايش خود ارزشيابي مثبت ، مانند براي انجام دادن اين امتحان به اندازه كافي باهوش هستم ، و يا اينكه از پس اين تكليف به سرعت بر مي آيم .

4- كاهش خود ارزشيابي منفي ، براي مثال حافظه خوبي براي اين قبيل امتحانات ندارم . خوب عمل نمي كنم و يا از ساير همكلاسي ها بدتر عمل مي كنم .

5- رشد خود اظهاريهاي سازگارانه ، براي مثال سعي كن آرامش خودت را حفظ كني و فراموش كن ديگران چگونه عمل مي كنند .

راههای مقابله با اضطراب در امتحان

با مشاهده مسائل مورد نظر ، والدين ضمن ايجاد محيط آرامش بخش و اطمينان دادن به فرزندانشان مي بايست از كمك هاي حرفه اي بهره ببرند . اعم تلاشهايي كه مشاوران و روانشناسان مي توانند در زمینه مقابله با اضطراب در امتحان انجام دهند عبارتند از :

1- به كارگيري روش حساسيت زدايي  منحصر به فرد ترين روش كاهش اضطراب در امتحان است . در اين روش فرد ياد مي گيرد تا از تن آرامي به عنوان يك پاسخ كنار آدن در موقعيت هاي ارزشيابي استفاده كند . به گزارش بخش روانشناسی سایت اسان طب  در مرحله اول به كودك يا نوجوان ياد داده مي شود كه به طور متناسب با سفت و شل كردن ماهيچه هاي مختلف بدن تن آرامي را ياد بگيرد اين تمرين ها 10 تا 15 دقيقه در طول روز بايد انجام شود . كودك ياد مي گيرد تا به وضعيت هاي مختلف بدن كه همراه با احساس سفتي و آرامش است توجه كند . سپس سلسله مراتب اضطراب شناسيايي مي گردد . درجه بندي شرايط اضطراب از صفر تا صد مي باشد ، كه نشان دهنده اضطراب تجربه شده كودك در آن موقعيت است . این روش در کاهش اضطراب در امتحان  بسیار تاثیر گذار است .

2- پس از تن آرامي و تعيين سلسله مراتب اضطراب ، مرحله حساسيت زدايي برای مقابله با اضطراب در امتحان شروع مي گردد . با ايجاد تن آرامي يكي از سطوح تهديد يا اضطراب را كودك مجسم مي كند و حداقل تنش در حالت تصوير سازي احساس مي شود ، و در عين حال آرامش تجربه مي شود .

3- اين وضعيت ادامه مي يابد تا اينكه همه سطوح اضطراب در امتحان تجربه گردند .

4- به كارگيري روش آموزش توجه ، كه در آن يك محرك صوتي يا صداي ضبط شده اي به نوجوان يا كودك تذكر مي دهد كه به امتحان يا تكليف توجه نمايد .

5- استفاده از روش خود آموزش دهي ، كه به نحو زير به دختران و پسران آموزش داده مي شود .

6- تلقین و تکرار جملات مثبت برای مبارزه با اضطراب در امتحان بسیار تاثیر گذار است . به دانش آموزان بگویید همیشه با خود این را بگویند : من در مرحله اول به خدا توکل میکنم ، در مرحله دوم تا جایی که در توانم هست نه بیشتر و نه کمتر همه تلاشم را میکنم ، در مرحله سوم سر جلسه امتحان سوال ها را با آرامش دانه دانه حل میکنم و مطمئنم از این امتحان با پیروزی بیرون می آیم .درمان سنتی استرس و اضطراب چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code