آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

پیدایش کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان

24793 25 دی 1394 اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » پیدایش کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان همیار آسان طب

اگر دندان ها به خوبی نظافت نشده باشند و باقیمانده ی موادغذایی در لای انها باقی مانده باشد ، باکتریها با تجزیه مواد غذایی و ایجاد اسید ، قسمت سطحی و مینای دندان (که پوشش مستحکم دندان است ) را از بین می برند و به داخل دندان به اسانی راه پیدا می کنند و سبب پوسیدگی دندان می شوند .

پوسیدگی دندان

دهان به صورت یک حفره مرطوب ، گرم و دارای مقدار کافی اکسیژن است و برای فعالیت باکتری ها جای مناسبی است . به خصوص ، اگر دندان ها به خوبی نظافت نشده باشند و باقیمانده ی موادغذایی در لای انها باقی مانده باشد ، باکتریها با تجزیه مواد غذایی و ایجاد اسید ، قسمت سطحی و مینای دندان (که پوشش مستحکم دندان است ) را از بین می برند و به داخل دندان به اسانی راه پیدا می کنند و سبب پوسیدگی دندان می شوند .

اصولا در پیدایش کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان سه عامل اهمیت دارد :

1-پلاک : پلاک ماده رسوبی لزج و نرمی است که روی دندان هایی که به طور مرتب پاکیزه نشوند پیدا می شود پلاک ماده ای غیر آهکی است و در آن تعداد زیادی باکتری بافت می شود .

2-مواد قندی آزاد دلیل اصلی پوسیدگی دندان

3- فعال شدن باکتریهای اسید ساز در دهان

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب ، دندان های شیری به دلایلی چند ، از جمله نرم بودن مینای آنها ، مشکلات مسواک کردن و آموزش آن به اطفال خردسال ، علاقه ی کودکان به خوردن شیرینی ها و بی نظمی های تغذیه ای آنها ، بیشتر از دندان های اصلی در معرض پوسیدگی دندان ، قرار دارند .

علاوه بر مطالب ذکر شده ، سن ، زمینه ارثی ، تشویش خاطر ، کمبود ویتامین D، کمبود کلسیم و فلوئور (فلوراید) در غذای مصرفی در پوسیدگی دندان نقش دارند .

10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان

خون ریزی از لثه به دلیل پوسیدگی دندان

گاهی ممکن است در اثر بکاربردن مسواک نامناسب وارد شدن ضربه به لثه یا توسط خلال دندان ویا تحریک پوسیدگی دندان یا شکسته از لثه خون بیاید ، اما گاهی خونریزی از لثه به علت کمبود ویتامین C با وارد شدن مختصری فشار به لثه ایجاد می شود . گاهی در اثر فعالیت های بعضی ازباکتری ها ممکن است لثه دچار عفونت و چرک شود . در چنین شرایطی باید فورا برای بیماری لثه اقدام شود ، تا از آثار سوء این عارضه بر سلامت عمومی بدن پیشگیری شود .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

نظرات

*

code