آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

فرم و سطوح انواع دندان ها

24797 25 دی 1394 اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » فرم و سطوح انواع دندان ها همیار آسان طب

دندان های پیش یکی از انواع دندان هستند و دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه ، دارای یک ریشه و یک کانال (گاهی دندان های پائین دارای دو کانال می باشند ) و شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی که در فک بالا بزرگتر و دو دندان لاترال که در طرفین سانترالها هستند و درفک بالا کوچکتر و در فک پائین بزرگتر از سانترالها هستند .

انواع دندان

دندان ها به اشکال مختلفی و به اسامی مختلف هستند و هر دندان شامل یک سطح دهانی یا لبی ویک سطح زبانی ، یک سطح جونده و یک سطح مزیال و یک سطح دیستال است .

 انواع دندان را بر حسب شکل به چهار نوع تقسیم می کنند .

1-دندانهای پیش (Incisor چهار دندان جلو )

2- دندان های نیش (Canine دو دندان )

3- دندان های آسیای کوچک (Premolar چهار دندان)

4-دندان های اسیای بزرگ Molar شش دندان در هر فک

شرح کلی انواع دندان ها

دندان های پیش یکی از  انواع دندان هستند و  دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه ، دارای یک ریشه و یک کانال (گاهی دندان های پائین دارای دو کانال می باشند ) و شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی که در فک بالا بزرگتر و دو دندان لاترال که در طرفین سانترالها هستند و درفک بالا کوچکتر و در فک پائین بزرگتر از سانترالها هستند .

دندان های کانین یکی دیگر از  انواع دندان هست  با ریشه بزرگ و برجسته با انحراف نوک ریشه به سمت دیستال و تاج بلندتر است . تاج دندان دارای یک راس و دوشیب به سمت ریشه و طرفین همچنین دارای یک کاسپ casp می باشند .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب دندانهای آسیای کوچک فک بالا و پائین یک شکل نیستند اما هر دو دارای دو کاسپ و یک ریشه می باشند . به استثناء دندان آسیای کوچک اول فک بالا که دو ریشه است . دندان آسیای کوچک را با نام اولین و دومین پره مولر نام گذاری می کند .

دندان های اسیای بزرگ را اولین ، دومین و سومین مولر گویند . سومیم مولر یا دندان عقل از نظر شکل تاج و ریشه خیلی متغیر است . مولر اول بالا دارای 4 کاسپ و سه ریشه است و دندان 6 سالگی است . کاسپ مزیو لینگوال آن از همه بزرگتر و روی آن یک برجستگی دارد به نام کاسپ کارابلی . مولر دوم بالا شبیه مولر اول اما کوچکتر از آن است . مولر اول پائین دارای 5 کاسپ و دو ریشه ، مولر دوم پائین 5 کاسپ و دو ریشه که کوچکتر از مولر اول است .( دندان های مولر اول بالا و پائین در 6 سالگی می روید و بنام دندان 6 سالگی معروف هستند.)10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان

تعداد و فرم  و  انواع دندان ها در زمان کودکی و بلوغ متفاوت است و در دو نوبت رویش دارند . یکی دندان های شیری به تعداد 20 دندان که در هر فک 10 دندان و در هر نیمه فک 5 دندان است .

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

نظرات

*

code