.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

فرم و سطوح انواع دندان ها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » فرم و سطوح انواع دندان ها

دندان های پیش یکی از انواع دندان هستند و دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه ، دارای یک ریشه و یک کانال (گاهی دندان های پائین دارای دو کانال می باشند ) و شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی که در فک بالا بزرگتر و دو دندان لاترال که در طرفین سانترالها هستند و درفک بالا کوچکتر و در فک پائین بزرگتر از سانترالها هستند .

انواع دندان

دندان ها به اشکال مختلفی و به اسامی مختلف هستند و هر دندان شامل یک سطح دهانی یا لبی ویک سطح زبانی ، یک سطح جونده و یک سطح مزیال و یک سطح دیستال است .

انواع دندان ها کدامند ؟

 انواع دندان را بر حسب شکل به چهار نوع تقسیم می کنند .

1-دندانهای پیش (Incisor چهار دندان جلو )

2- دندان های نیش (Canine دو دندان )

3- دندان های آسیای کوچک (Premolar چهار دندان)

4-دندان های اسیای بزرگ Molar شش دندان در هر فک

شرح کلی انواع دندان ها

دندان های پیش یکی از  انواع دندان هستند و  دارای یک لبه برنده و نمای لابیتال ذوزنقه ، دارای یک ریشه و یک کانال (گاهی دندان های پائین دارای دو کانال می باشند ) و شامل دو دندان سانترال در طرفین خط میانی که در فک بالا بزرگتر و دو دندان لاترال که در طرفین سانترالها هستند و درفک بالا کوچکتر و در فک پائین بزرگتر از سانترالها هستند .

دندان های کانین یکی دیگر از  انواع دندان هست  با ریشه بزرگ و برجسته با انحراف نوک ریشه به سمت دیستال و تاج بلندتر است . تاج دندان دارای یک راس و دوشیب به سمت ریشه و طرفین همچنین دارای یک کاسپ casp می باشند .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب دندانهای آسیای کوچک فک بالا و پائین یک شکل نیستند اما هر دو دارای دو کاسپ و یک ریشه می باشند . به استثناء دندان آسیای کوچک اول فک بالا که دو ریشه است . دندان آسیای کوچک را با نام اولین و دومین پره مولر نام گذاری می کند .

دندان های اسیای بزرگ را اولین ، دومین و سومین مولر گویند . سومیم مولر یا دندان عقل از نظر شکل تاج و ریشه خیلی متغیر است . مولر اول بالا دارای 4 کاسپ و سه ریشه است و دندان 6 سالگی است . کاسپ مزیو لینگوال آن از همه بزرگتر و روی آن یک برجستگی دارد به نام کاسپ کارابلی . مولر دوم بالا شبیه مولر اول اما کوچکتر از آن است . مولر اول پائین دارای 5 کاسپ و دو ریشه ، مولر دوم پائین 5 کاسپ و دو ریشه که کوچکتر از مولر اول است .( دندان های مولر اول بالا و پائین در 6 سالگی می روید و بنام دندان 6 سالگی معروف هستند.)10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان

تعداد و فرم  و  انواع دندان ها در زمان کودکی و بلوغ متفاوت است و در دو نوبت رویش دارند . یکی دندان های شیری به تعداد 20 دندان که در هر فک 10 دندان و در هر نیمه فک 5 دندان است .

انواع دندان ها

پس از این بخش از اسان طب دریافتیم که انواع دسته ها به دندان پیش – نیش – اسیای کوچک و اسیای بزرگ تقسیم می شود.

نکته : یادتان باشد مسواک زدن برای دندان کافی نیست. شما باید حتما نخ دندان هم بکشید.

همچنین اگر کلسیم و ویتامین دی شما کم باشد دندان هایتان از داخل خراب شده و ناگهانی می شکند. بدون اینکه شما از قبل می دانستید که این دندان خراب است.

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص عرق شاتره برای سلامتی

پیشگیری از اسهال خونی

راههای درمان و پیشگیری از اسهال خونی

کلیه و سیستم مجارى ادرارى

راههای افزایش قد

قد و روش های بلند شدن آن

پربازدید های اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت

نظرات شما

*

code