http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان افسردگی درمان دیابت درمان سرطان درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل مو ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

آشنایی با ساختمان دندان ها The Teeth

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » آشنایی با ساختمان دندان ها The Teeth

تاج در ساختمان دندان به اشکال مختلف دیده می شود و از ماده سختی به نام مینا Enamel پوشیده شده به ضخامت 1/5 میلیمتر که سخت ترین ماده بدن است و در ساختمان آن 90% املاح و 5% آباتس و از منشورهای کوچکی تشکیل شده است .

ساختمان دندان

دندان ها توسط ریشه های خود در حفره های زائده آلوئولار قرار گرفته و برجستگی ریشه روی استخوان های فک بالا و پائین دیده می شود که برجستگی کانین از همه بزرگتر است . این برجستگی در  ساختمان دندان نشان می دهد که دندان ها طوری در ضخامت آلوئولار قرار گرفته اند که به دیواره خارجی نزدیک تر هستند و به همین علت آبسه های ریشه دندان به سمت خارج در ناحیه وستیبول باز می شود و به ندرت در نواحی دیگر .

ساختمان دندان ها چگونه است ؟

دندان ها از لحاظ رویش دو دسته اند :

دندان های شیری و دندان های دائمی . تعداد دندان های شیری 20 عدد است شامل 4 دندان ثنایا دو دندان نیش و 2 دندان کرسی و. دندان های دائمی به تعداد 32 عدد شامل 4 دندان ثنایا ، 2 دندان کانین ، 4 دندان کرسی کوچک و 6 دندان کرسی بزرگ . ساختمان دندان شامل قسمت های زیر است :

1-تاج Crown که خارج لثه است .

2- ریشه Root که در آلوئول قرار گرفته .

3- گردن Neck حد فاصل بین تاج و ریشه .

به گزارش بخش دهان و دندان سایت اسان طب تاج  در ساختمان دندان به اشکال مختلف دیده می شود و از ماده سختی به نام مینا Enamel پوشیده شده به ضخامت 1/5 میلیمتر که سخت ترین ماده بدن است و در ساختمان آن 90% املاح و 5% آباتس و از منشورهای کوچکی تشکیل شده است .

ریشه Root  در ساختمان دندان : تعداد و فرم آن در دندان های مختلف متفاوت است . بر حسب وظیفه هر دندان تغییر می کند و از ماده ای به نام سمان پوشیده شده و دارای 50% مواد معدنی است . ریشه توسط رشته های پیوندی به نام Periodontal Ligament به دیواره های آلوئل متصل می شود .

طوق یا گردن در ساختمان دندان : محل اتصال لثه است که در افراد جوان در حد فاصل تاج و ریشه به دندان چسبیده و در افراد مسن لثه پائین تر قرار گرفته و تاج و دندان بلند به نظر می رسد .

عروق و اعصاب لنف  در ساختمان دندان

شریان دندان های از شاخه های شریان فکی داخلی (شاخه انتهایی شریان کاروتید خارجی) است که برای فک بالا با نام شاخه های فکی . فوقانی ، خلفی . میانی و قدامی برای فک پائین از طریق شاخه شریان فک تحتانی Inf.Alveolar است . وریدها همراه شریان هستند .

اعصاب از شاخه ما گزیلاوری و ماندیبولار عصب تری ژمو است . لنف دندان ها به غدد لنفاوی تحت فکی و زیر چانه ای می ریزند . 10 توصیه برای رعایت بهداشت دندان

ساختمان دندان ها

ساختمان دندان ها از سه بخش اصلی تاج ، ریشه و گردن تشکیل شده اند. امیدواریم از اطلاعاتی که در این قسمت درباره ساختمان دندان بیان کردیم استفاده لازم را برده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

درست خوابیدن

نحوه درست خوابیدن بر آناتومی بدن

بهداشت چشم

نکته هایی درباره بهداشت چشم

زنگ زرد گندم

زنگ زرد گندم و نشانه ها

درد بازو

درد بازو و ضعف آن

پربازدید های اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت

نظرات شما

*

code