http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

آشنایی با غدد بزاقی تحت فکی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » آشنایی با غدد بزاقی تحت فکی

غده تحت فکی در قسمت بالا با قسمت تحتانی تنه استخوان فک پائین و در قسمت پائین تا ناحیه تاندون واسطه ای عضله دوبطنی و محل اتصال عضله نیزه ای لامی گسترش یافته است . غده تحت فکی دارای سه سطح تحتانی ، خارجی و داخلی می باشد .

غدد بزاقی تحت فکی

شکل غدد بزاقی تحت فکی نامنظم بوده و اندازه آن از یک گردو تجاوز نمی کند . این غده شامل یک قسمت بزرگ سطحی و یک قسمت کوچک عمقی می باشد که در امتداد یکدیگر در کناره خلفی عضله فکی لامی قرار گرفته اند . فسمت سطحی غده در مثلث دوبطنی واقع شده و در قسمت عقب تا بطن قدامی عضله دو بطنی و در جلو تالیگامان نیزه ای فکی گسترش می یابد . این لیگامان در بین غده تحت فکی و غده بناگوشی قرار گرفته است .

غدد بزاقی تحت فکی

غدد بزاقی تحت فکی کجاست  ؟

غدد بزاقی تحت فکی در قسمت بالا با قسمت تحتانی تنه استخوان فک پائین و در قسمت پائین تا ناحیه تاندون واسطه ای عضله دوبطنی و محل اتصال عضله نیزه ای لامی گسترش یافته است .

غدد بزاقی تحت فکی دارای سه سطح تحتانی ، خارجی و داخلی می باشد . قسمت اعظم این غده در بین دو لایه ی نیام عمقی گردن واقع شده ، این نیامها از شاخ بزرگ استخوان لامی تا استخوان ماندیبول کشیده می شوند یکی از این نیامها در کناره تحتانی استخوان فک پائین ، سطح تحتانی غده تحت فکی را می پوشاند و دیگری که تا خط فکی لامی موجود در سطح داخلی استخوان فک پائین کشیده شده است سطح داخلی غده را می پوشاند .

سطح تحتانی غدد بزاقی تحت فکی

به گزارش آسان طب ، این سطح علاوه بر نیام گردن توسط پوست و عضله پلاتیسما پوشیده شده است و از روی آن ورید صورتی به همراه شاخه گردنی عصب صورتی عبور می کند ،تعدادی از عقده های لنفاوی تحت فکی که در نزدیک استخوان فک پائین واقع شده اند با این سطح در تماس بوده و گاهی بعضی از آنها کاملا در این سطح فرورفتگی ایجاد می کنند .

سطح داخلی غدد بزاقی تحت فکی

این سطح در قسمت قدامی با عضله ، عصب و عوروق فکی لامی و شاخه های عروق زیر چانه ای که در بین عضله فکی لامی و غده قرار گرفته اند در تماس می باشد ، غدد بزاقی تحت فکی  در قسمت خلقی با عضله نیزه ای زبانی ، لیگامان نیزه ای لامی و عصب زبانی حلقی که غده را از جدار حلق جدا می کنند در تماس می باشد . سطح داخلی د رقسمت میانی با عضله لامی زبانی مجاورت داشته و به ترتیب توسط عضله نیزه ای زبنی ، عصب زبانی ، عقده تحت فکی ، عصب زیزبانی و ورید عمقی زبان که از بالا به پائین قرار گرفته اند از آن جدا می شود . همچنین سطح داخلی غده در قسمت پائین با عضله نیزه ای لامی و بطن خلفی عضله دوبطنی در تماس می باشد . غده پاروتید بزرگترین غده بزاقی

غدد بزاقی تحت فکی

اگر شما اطلاعات دیگری درباره غدد بزاقی تحت فکی دارید در قسمت نظرات بیان کنید تا دیگران از مطالعه ان استفاده کنند.

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

وزوز گوش

خارش گوش و وزوز آن

عشق در محیط کار

در محیط کار عاشق شویم یا خیر؟ عشق در محیط کار

علایم سرطان سینه

تشخیص و درمان سرطان سینه

قرص دیازپام یا قرص diazepam

قرص دیازپام برای چیست و عوارض قرص دیازپام یا قرص diazepam

پربازدید های اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت

نظرات شما

*

code