.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

گلوکز ، دکستروز یا قند انگور

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » گلوکز ، دکستروز یا قند انگور

گلوکز ماده ای است سفید و جامد ، مانند تمام قندها از نظر طعم شیرین است ، ولی کم شیرین تر از سوکروز . نام جانشین آن دکستروز از لغت لاتین دکسترا یعنی راست گرفته شده است . اگر یک تیغه نوری دارای دو قطب را از محلول گلوکز رد کنیم سطح قطبی آن به طرف راست چرخش خواهد نمود.

گلوکز

گلوکز ، دکستروز یا قند انگور ، همه نام هایی برای مواد قندی هستند که در انگور و بقیه میوه های شیرین وجود دارند . در پیاز حدود 2% و گوجه فرنگی تقریبا 15 گلوکز وجود دارد . اما عسل که غنی ترین منبع مواد قندی است حدود 31% قند دارد .

قند نقش اصلی در متابولسیم گیاهان و حیوانات دارد و اصلی ترین تولید فتوسنتز در گیاهان است . در حیوانات این قند هنگام هضم نشاسته و دیگر کربوهیدرات تولید می شود و جزئی از ترکیب عادی خون حیوانات زنده است . در خون انسان ها حدود 80 تا 120 میلی گرم در هر صد سی سی خون ، قند وجود دارد و تنها قندی است که نقش معنی دار در متابولیسم بدن انسان بازی می کند .

گلوکز

اطلاعات بیشتر درباره گلوکز 

به گزارش بخش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، گلوکز ماده ای است سفید و جامد ، مانند تمام قندها از نظر طعم شیرین است ، ولی کم شیرین تر از سوکروز . نام جانشین آن دکستروز از لغت لاتین دکسترا یعنی راست گرفته شده است . اگر یک تیغه نوری دارای دو قطب را از محلول ان رد کنیم سطح قطبی آن به طرف راست چرخش خواهد نمود. – علتی وجود ندارد که ماهیت نور دارای قطبین را تحقیق کنیم – فقط کافی خواهد نمود – علتی وجود ندارد که ماهیت نور دارای قطبین را تحقیق کنیم – فقط کافی خواهد بود که آن را نوری به نظر آوریم که ارتعاش امواج آن همه در یک سطح و سطح قطبی خوانده می شود .

موادی مانند گلوکز سطح قطبی نور قطب دار را بدین طریق بر می گردانند و انها را قادر به چرخاندن سطح نور به راست ویا چپ می کنند . اثر توان چرخاندن نور را توسط گلوکز ، دکسترو رتاتوری یا راست چرخان می نامند . به گزارش آسان طب  اثر مواد فعال چرخاندن نور بر نور قطبی نتیجه فاصله دقیق چیده شدن گروه های اتم در مولکول است .

پنج اتم کربن ویک اتم اکسیژن در یک مولکول گلوکز  با هم جمع می شوند و تشکیل یک حلقه ی شش گوش شش شماره را می دهند . d گلوکز در دو شکل هم اندازه وجود دارند که با هم خیلی کم تفاوت دارند . به گزارش آسان طب در حالت عادی Dگلوکز در دو شکل هم اندازه وجود دارد که هم خیلی کم تفاوت دارند . در حالت عادی Dگلوکز یک ایزومر الفا است .

گلوکز ، دکستروز یا قند انگور موضوع این بخش از مجله پزشکی اسان طب بود. امیدواریم از مطالعه این بخش بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

کم خونی در بارداری

از کم خونی در بارداری چه می دانید ؟

افسردگی مدرن و افسردگی شبکه های اجتماعی

افسردگی مدرن در کنار شبکه های مجازی

betamethasone بتامتازون

قرص بتامتازون و سایر اشکال دارویی betamethasone

برص چیست ؟

بیماری برص و روش درمان آن

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code