تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

نقش سدیم و پتاسیم در بدن چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » نقش سدیم و پتاسیم در بدن چیست ؟

رژیم های متوسط غذایی از لحاظ سدیم و پتاسیم غنی است و هر دو ماده به آسانی جذب بدن می گردند . مقدار اضافی سدیم و پتاسیم توسط کلیه ها از بدن جدا و در ادرار دفع می شوند . مقداری نیز در تعریق از دست می رود ، و با آن مقدار آب بدن دفع می گردد . علت اصلی تشنگی پس از خوردن غذای شور نیز همین است .

سدیم و پتاسیم

سدیم و پتاسیم فلزاتی بسیار واکنش دار هستند و به شدت از خود واکنش نشان میدهند  . در غذا و آب آنها به صورت سدیم کلراید یا نمک طعام وجود دارند ویا به صورت پتاسیم کلراید . در چنین ترکیب هایی سدیم و پتاسیم به صورت کاتیون یا یون مثبت ، Na+ و K+ وجود دارند و نه در شکل واکنش کننده فلز با سدیم کلراید به صورت نمک طعام اشنا هستیم و معمولا این بیشترین طریقه ای است که سدیم در غذا وجود دارد . در بدن سون های با بار مثبت همراه با شما و مشابه آنیون ، مانند سون های با بار منفی وجود دارند . انیون ها بیشترین یون های کلراید و فسفات هستند اما دیگر آنیون ها (مانند سون های کربنات و بی کربنات ) در غذا می باشد و نقش مهمی در فرآورده های درونی بدن دارند .

عمل سدیم و پتاسیم در بدن

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، تقریبا تمام سدیم و پتاسیم در مایعات و بافت های نرم بدن می باشند . سون های سدیم بیشتر در مایعات خارج از سلولی و پلاسمای خون وجود دارند در حالی که یون های پتاسیم بیشتر در خود سلول ها هستند . حدود یک صدم گرم سدیم (که در 250 گرم سدیم کلراید است) و همان قدر نمک پتاسیم در بدن وجود دارند . مقدار و فشار اسموتیک خون و مایعات سلولی رابطه ی نزدیکی با غلظت های سون های سدیم و پتاسیم دارند و به طور دقیقی توسط مکانیزم میزان کننده بدن کنترل می گردند .

رژیم های متوسط غذایی از لحاظ سدیم و پتاسیم غنی است و هر دو ماده به آسانی جذب بدن می گردند . مقدار اضافی سدیم و پتاسیم توسط کلیه ها از بدن جدا و در ادرار دفع می شوند . مقداری نیز در تعریق از دست می رود ، و با آن مقدار آب بدن دفع می گردد . علت اصلی تشنگی پس از خوردن غذای شور نیز همین است .

سدیم و پتاسیم به طور موثر و ضروری در انتقال تحریکات عصبی و انقباض عضلانی ، که شامل انقباض قلب نیز می گردد تاثیر دارد .

منابع غذایی تامین سدیم و پتاسیم

مقدار سدیم بیشتر غذاها در وضعیت عادی آنها معمولا کم بوده ، اما نمک به بیشتر غذاهای فراوری شده اضافه می گردد . بنابراین هر چند که مقدار سدیم گوشت تازه بسیار کم است ولی ، سوسیس ها و دیگر محصولات گوشتی دارای مقادیر زیادی نمک هستند ، همین طور ماهی . ماهی تازه دارای سدیم کمی است اما دودی ویا نمک سود آن می تواند بسیار شور باشد . مقداری نمک به بیشتر کره ها و مارگارین ها اضافه می گردد . به سبزی های کنسرو شده و پنیر ، نان و بسیاری از غلات صبحانه ای اضافه می گردد . سبزی های پخته شده در آب نمک دارای سدیم بیشتری هستند تا سبزی های خام .

سدیم و پتاسیم

نقش سدیم و پتاسیم در بدن مساله بسیار مهمی است که باید به ان توجه شود. بدن ما به شدت به سدیم و پتاسیم نیاز دارد و اگر این مواد به ان کم برسد دچار مشکلاتی خواهیم شد.

البته یادتان باشد خیلی بیش از حد نرمال نباید از این مواد مصرف کرد. چون در ان صورت هم به مشکل بر می خوریم.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

زیبایی مو و بهداشت مو

اصولی برای رعایت بهداشت مو

اختلال بینج ایتینگ

اختلال بینج ایتینگ از اختلالات غذایی

سرخک در کودکان

سرخک در کودکان و علایم

سرطان دهانه رحم

راه های تشخیص سرطان دهانه رحم

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code