آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

آلودگی ناشی از بسته بندی مواد غذایی

25114 01 بهمن 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » آلودگی ناشی از بسته بندی مواد غذایی همیار آسان طب

وقتی پلاستیک ها به عنوان بسته بندی مواد غذایی استفاده شوند ، هر یک از این مواد ممکن است راه ورود خود را به ماده غذایی بیابند . فقط مقادیر بسیار ناچیزی در غذا وجود دارد اما همین مقادیر ناچیز اگر که یک دوره طولانی خورده شوند ممکن است سمیت خود را به اثبات برسانند .

بسته بندی مواد غذایی

در سال های اخیر نگرانی هایی درباره احتمال آلودگی مواد غذایی به وسیله ی انتقال مواد شیمیایی از موادی که در آنها بسته بندی شده اند وجود داشته است . پلاستیک ها به عنوان بسته بندی مواد غذایی با افزایش روز افزون استفاده می شوند و این هنگامی است که خود پلی مرها غیر سمی هستند ولی ترکیباتی که ممکن است برای بهبود ارزششان به انها اضافه شده باشند . به همان اندازه بی ضرر نباشند .

اطلاعاتی درباره مضرات بسته بندی مواد غذایی

کاتالیستهایی مانند پراکسیدهای آلی یا کمپلکس نمک های فلزی که برای شروع پلیمریزاسیون استفاده شده اند در محصول پلیمریزه شده باقی می مانند . نرم کننده ها با بسیاری از مواد پلاستیکی به منظور زیاد کردن انعطاف در بسته بندی مواد غذایی ترکیب می شوند . آنها معمولا سیالهای ویسکوز آلی مانند استرهای فتالیک ، فسفریک یا اسید رسینولئیک می باشند . پلاستیک ها ممکن است متقابلا به وسیله ی اکسیداسیون اتمسرفری تحت تاثیر قرار بگیرند ، به خصوص وقتی که به شکل صفحات نازک باشند که یک سطح بزرگ را در معرض هوا قرار می دهد و آنتی اکسیدان ها برای کم کردن این پدیده استفاده می شوند . متاسفانه ، آنتی اکسیدان هایی که استفاده می شوند آنهایی نیستند که برای مصرف در مواد غذایی مورد قبول می باشند .

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب ، پایدار کننده ها که ممکن است نمک های آلی یا نمکهای کلسیم اسیدهای چرب باشند در مواد پلاستیکی استفاده می شوند و رنگدانه ها – مواد آنتی استاتیک – باکتری کش ها و قارچ کش ها ممکن است حضور داشته باشند . وقتی پلاستیک ها به عنوان بسته بندی مواد غذایی استفاده شوند ، هر یک از این مواد ممکن است راه ورود خود را به ماده غذایی بیابند . فقط مقادیر بسیار ناچیزی در غذا وجود دارد اما همین مقادیر ناچیز اگر که یک دوره طولانی خورده شوند ممکن است سمیت خود را به اثبات برسانند .

بسته بندی مواد غذایی به صورت  کاغذی (paper – based) به طور گسترده ای برای مواد غذایی استفاده می شوند و حتی ممکن است همانطور که اغلب اتفاق می افتد اگر به کاغذ یا مقوا موادی مبنی بر افزایش بهبود مقاومت در برابر رطوبت به انها افزوده شود منبع آلودگی باشند . چنین کاغذ های مقاوم به رطوبت از کاغذ یا خمیر کاغذی که با صمغ فرمالدئید اوره یا فرمالدئید ملامین اشباع شده است ، ساخته شده اند و ممکن است فرمالدئید از این نوع کاغذ ها به ماده غذایی انتقال یابد . وجود فرمالدئید برخاسته از هر نوع صمغی که در ساخت کاغذهای مقاوم به رطوبت یا پلاستیک های حاوی موادغذایی یا سایر ابزار و وسایل پخت و پز و خوردن تا مرز 5ppm مجاز است .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code