کد :25180 01 بهمن 1394 105 دسته : اخبار پزشکی , پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

اگزما ناراحتي پوستي و آلرژي مزمن و عود كننده اي است كه باعث بروز جوش هاي قرمز و خشك و پوسته پوسته و خارش داري خصوصا در قسمت هاي چين خورده ي پوست و پا ، مثل آرنج ها و زانوها ، مي شود . برای درمان اگزما می توانید يك فنجان نمك دريا را با چند قطره روغن اسطوخودوس در وان حمام بريزيد . اين تركيب آرام بخش و شفا بخش است ، براي كودكان بالاي هفت سال ، مي توانيد يكي دو قطره روغن ترنج هم اضافه كنيد .

درمان اگزما

درمان اگزما

درمان اگزما راههای مختلفی دارد. چه درمان در منزل و چه درمان با دارو های شیمیایی پزشک . اگزما ناراحتی پوستی و آلرژی مزمن و عود کننده ای است که باعث بروز جوش های قرمز و خشک و پوسته پوسته و خارش داری خصوصا در قسمت های چین خورده ی پوست و پا ، مثل آرنج ها و زانوها ، می شود . اگزما در ناحیه فرق سر ، صورت و گردن ، گاه روی سینه و پشت هم پدیدار می شود . مثل بیش تر ناراحتی های آلرژیک ، معمولا زمینه خانوادگی دارد . اگزما به ندرت پیش از سه تا شش ماهگی کودک پدیدار می شود . گاهی کمی بعد از شروع گنجاندن غذاهای جامد در رژیم غذایی کودک بروز می کند . جوش های اولیه ممکن است به صورت نواحی قرمزی روی صورت پدیدار شوند که به نظر می رسد می خاراند ، زیرا کودک مدام بدنش را در وضعیتی قرار می دهد که آن قسمت ها را به چیزی بمالد . این مالش مداوم ممکن است پوست را تحریک و زخمی کند به طوری که این نقاط ابتدا دچار ترشح و سپس پوسته پوسته می شوند .

به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب ، مالش یا خارش مداوم بابث ترک خوردن پوست می شود و در نتیجه ، باکتری ها می توانند وارد آن شوند و عفونت ایجاد کنند . چنانچه این تحریک پوست ادامه یابد ، این نقاط به وضوح کلفت و تیره می شوند . برای کاهش احتمال ابتلا به اگزما در اثر خارش مداوم ، وقتی کودک خواب است دست کش دستش کنید . همچنین ناخن های کودک را تاحد امکان کوتاه نگه دارید . خود اگزما خطرناک نیست ، ولی ممکن است نشانه بروز آلرژی های عمومی تری چون تب یونجه یا آسم باشد . افراد مستعد ابتلا به اگزما ممکن است نسبت به بعضی داروها یا واکسن ها واکنش شدیدی نشان دهند .

درمان اگزما به صورت مرسوم

• برای هر تغییری که می خواهید در شیر خشک یا غذای نوزادتان بدهید حتما با پزشک مشورت کنید .

•  برای درمان اگزما از صابون های خشک کننده ، معطر یا دئودورانت روی پوست کودک استفاده نکنید . بهتر است از پاک کننده های ملایم استفاده کنید . از شوینده های قوی نیز برای شستن لباس های کودک استفاده نکنید . در صورت امکان ، موقع شستن لباس ها و وسایل خواب بچه دو بار آن ها را آب بکشید .

• بلافاصله پس از حمام کودک ،  در درمان اگزما روغن یا لوسیون غیر عطری روی پوستش بمالید تا رطوبتش را حفظ کند . مرطوب نگه داشتن پوست کودک در حالی که تازه از حمام بیرون آمده میزان تحریک ناشی از خشک شدن پوست یا حوله را کاهش می دهد و با نگه داشتن مقداری از روغن روی پوست ، آن را نرم تر می کند و از خشکی آن می کاهد .

• در هوای سرد و موقعی که هوای داخلی خانه گرم و خشک است ، تعداد حمام کامل کودک را به هر دو سه روز یک بار کاهش دهید . چند قطره روغن غیر عطری به آب نیم گرم وان اضافه کنید . بین هر دو حمام کامل ، یا اسفنج پوست کودکتان را تمیز نگه دارید .

درمان اگزما به صورت خانگی

• برخی از خانواده ها برای درمان اگزما در خانه از تخم کتان استفاده می کنند . می گویند روغن تخم کتان شفابخش است . توصیه می کنم روغن را فقط به پوست بچه ها بمالید . درمان گیاهی اگزما به روش طب سنتی  را مطالعه کنید .

• روغن تخم کتان حاوی اسید های چرب امگا 3 است و از قدیم برای درمان آرتروز و ناراحتی های دیگر استفاده می شده است . کمی روغن تخم کتان را روی پوست بمالید . این روغن را باید در ظرفی تیره رنگ در یخچال نگه داشت ، و گرنه فاسد می شود .

• برای درمان اگزما می توانید یک فنجان نمک دریا را با چند قطره روغن اسطوخودوس در وان حمام بریزید . این ترکیب آرام بخش و شفا بخش است ، برای کودکان بالای هفت سال ، می توانید یکی دو قطره روغن ترنج هم اضافه کنید .

• یک روانشناس کودکان این داستان را برایم تعریف می کرد : وقتی بچه بودم دست ها و پاهایم مبتلا به اگزما شد . پدر بزرگ یونانی ام یک لیوان روغن زیتون را برداشت و مقداری از توتون پیش را در آن ریخت . این ترکیب را چندین روز گذاشت بماند و بعد آن را روی پوستم مالید . پوستم به طور وحشتناکی سوخت و خوب هم نشد . من هم توصیه میکنم این روش را امتحان نکنید.

• اگر پزشک کودک موافقت کرد ، هر روز مولتی ویتامین همراه با مواد معدنی به کودکانتان بدهید ، چون بسیاری از مبتلایان به اگزما دچار کمبود روی ، کلسیم و ویتامین هستند.

منبع :

asanteb.com

نظرات