.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

عوارض اعتیاد به غذا و چاقی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » عوارض اعتیاد به غذا و چاقی

اعتیاد به غذا و پرخوري مشكلي بسيار جدي است ، چون موجب چاقي مي شود . عادت به پرخوري به صورت ناخودآگاه از سنين بسيار پايين آغاز مي شود . در آن دوران كنترل و خلاصي از آن به راحتي امكان پذير است . اما در صورت بي توجهي يا كم توجهي نسبت به آن ، با گذشت زمان كنترل يا ترك آن بسيار مشكل خواهد شد .

اعتیاد به غذا

اعتياد انواع مختلفي دارد . همه ما به يك سري چيزها اعتياد داريم ، بدون آن كه علت و چگونگي آن را بدانيم . تصور عموم بر اين است كه افراد به چيزهايي مثل سيگار ، الكل و مواد مخدري چون هروئين و ترياك معتاد مي شوند . اما اغلب ما از اعتياد شديد به خوردن ، يعني اعتیاد به غذا بي خبريم .

افراد مختلف به غذاهاي گواناگون معتاد هستند . بعضي ها به كربوهيدرات ها در قالب برنج و گندم معتادند ، برخي به غذاهاي تند و برخي به غذاهاي شيرين ، غذاهاي حاضري و غيره ، حتي افرادي هستند كه به شير و نان معتادند . اعتیاد به غذا مضر است ، بدون آنكه عوارض آن مشاهده شود .

اگر غذاي مورد اعتياد به شخص نرسد يا كم برسد ، فرد معتاد در عده اش احساس خلا مي كند ، يا از علايم و عوارض دوري از آن ماده غذايي رنج مي برد. اما به محض آن كه غذاي مورد نظر به بدنش برسد ، علائم و عوارض از بين مي روند . شكل ديكر اعتياد اين است كه شخص هرچه بيشتر از آن غذا مي خورد ، بيشتر لذت مي برد . اشتها و علاقه اين افراد براي خوردن غذا روز به روز افزايش مي يابد .

عوارض اعتیاد به غذا  و ترس از آن

اعتیاد به غذا و پرخوري مشكلي بسيار جدي است ، چون موجب چاقي مي شود . عادت به پرخوري به صورت ناخودآگاه از سنين بسيار پايين آغاز مي شود . در آن دوران كنترل و خلاصي از آن به راحتي امكان پذير است . اما در صورت بي توجهي يا كم توجهي نسبت به آن ، با گذشت زمان كنترل يا ترك آن بسيار مشكل خواهد شد .

بسيار مي بينيم افرادي را كه در مورد غذايي كه به آن تمايل و علاقه دارند پرخوري مي كنند . اعتياد به يك غذاي خاص ، در مقايسه با اعتياد به پرخوري كاملا بي خطر است . اما اگر كالري آن غذاي خاص بيش از نياز بدن باشد ، كنترل اعتیاد به غذا مشكل خواهد بود .

همچنين مي توان گفت كه در صورت نبودن يا در دسترس نبودن آن غذاي خاص بايد خوراكي ديگري يافت كه فرد معتاد را به همان اندازه ارضا كند . ممكن است شخص معتاد به غذاهاي پركالري ديگر مثل شيريني علاقه نداشته باشد . در اين صورت اگر مقدار غذا كم تر از حد نياز باشد ، فرد بي قرار مي شود و پس از چند دقيقه دوباره به خوردن غذا مي پردازد .
جايگزيني هم مي تواند اعتياد آور باشد.

گاهي افراد براي ترك اعتياد به سيگار و الكل به دنبال جايگزين ديگري در قالب خوراكي مي گردند . جاي شگفتي است كه اغلب اين جايگزيني ها عباتند از شكلات و انواع شيريني. درمان چاقی با طب سوزنی  را مطالعه کنید .

برخي دلايل روانشناختي هم علت چنين رفتارهايي است . اغلب كساني كه تصميم به ترك سيگار و يا الكل مي گيرند و قصد دارند از اين مواد دوري كنند ، خود را از دام مواد فوق بيرون مي كشند و در عوض در مصرف غذا زياده روي م يكنند . آنها احساس مي كنند كه براي جبران ضعف جسماني بايد چنين غذاهايي ( شكلات ، بستني و غيره . ) را بيشتر بخورند .

داروهاي حاوي جيوه و ارسنيك براي بيماري هايگوناگوني تجويز مي شود . كه مصرف چنين داروهايي به صورت مرتب موجب چاقي مي شود .

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

فواید سیب درختی

فواید سیب درختی برای درمان بیماری ها

طرز تهیه بندری سالم در خانه

تخم آفتابگردان را دست کم نگیرید

7 مورد از مهمترین نوشیدنی های چربی سوز

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code