تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

منابع غذایی برای افزایش آهن بدن

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » منابع غذایی برای افزایش آهن بدن

قسمت کوچکی از آهن بدن در میوگلوبین یا پروتئین عضلات وجود دارد ، بعضی از آنزیم های سلول مانند سیتوکروم ها نیز دارای آهن هستند . بقیه آهن بدن ، در کبد و مغز استخوان به صورت آهن پیوسته با پروتئین به نام فریتین و همو سیدرین ذخیره می شوند . اصلی ترین منابع غذایی برای افزایش آهن بدن ، شیر ، نان و دیگر فرآورده های غله ای است .

آهن بدن

آهن بدن حدودا یک درصد مواد معدنی بدن انسان را تشکیل می دهد و کل مقدار آهن بدن یک انسان متوسط و سالم فقط حدود 4 گرم است ، که نیمی از آن گلبولهای قرمز خون به نام هموگلوبین بوده و اکسیژن را از ریتین به بافت های بدن انتقال می دهد .

افزایش آهن بدن

سلول های قرمز خون زندگی تقریبا چهار ماهه ای داشته و تخمین زده شده که هر ثانیه تقریبا ده میلیون از این سلول ها از جریان خون خارج می گردند . اگر آهنی که در این سلول ها موجود است از بدن انسان خارج شود جانشینی آن از طریق مصرف غذا بسیار دشوار خواهد بود . خوشبختانه بیشتر آهن بدن ( فرسوده ها ) موجود در گلبول قرمز از آن خارج می گردد و در ساختن پلاکت های خون در مغز استخوان به کار برده می شود و بدین ترتیب آهن موجود در هموگلوبین به طور مداوم مورد مصرف قرار می گیرد .

قسمت کوچکی از آهن بدن در میوگلوبین یا پروتئین عضلات وجود دارد ، بعضی از آنزیم های سلول مانند سیتوکروم ها نیز دارای آهن هستند . بقیه آهن بدن ، در کبد و مغز استخوان به صورت آهن پیوسته با پروتئین به نام فریتین و همو سیدرین ذخیره می شوند . این ذخیره ها در مردان حدود یک گرم و در زنان نیمی از تین مقدار است . آهن بدن موجود فقط می تواند آهسته آزاد شود وبنابراین در کمبودهای ناگهانی به کار برده نمی شود . آهن بدن ذخیره شده در شش ماه اول زندگی کودکان از اهمیت ویژه برخوردار است زیرا فقط مقدار کمی آهن در شیر مادر موجود می باشد .منابع غذایی برای افزایش آهن بدن   چیست ؟

منابع غذایی برای افزایش آهن بدن

اصلی ترین منابع غذایی برای افزایش  آهن بدن ، شیر ، نان و دیگر فرآورده های غله ای است . سیب زمینی و سبزی ها نیز از منابع تامین آهن بدن هستند . در بعضی از نقاط ، آب نیز می تواند تا حد کمی آهن تامین نماید . اما حتی غنی ترین منابع تامین آهن دارای مقدار آهن کمی از این ماده هستند . جگر بره ، یکی از غنی ترین منابع تامین آهن بدن است و دارای فقط یک در ده هزار آهن می باشد . در جیره ی متوسط غذایی انگلیسی ها نان و دیگر فرآورده های غلات 40 درصد آهن مورد نیاز را تامین می نمایند .

به گزارش اسان طب  گوشت و سبزی ها هر کدام 20 درصد و تخم مرغ 5 درصد آهن از موادی است که احتمال کمبود آن در غذاها بسیار است و به همین علت نیز در انگلستان به آرد نان اضافه می گردد ، البته به غیر از نان تمام گندم ، به طوری که آهن آرد نان های انگلیس به 1/65 میلی گرم در هر یکصد گرم آرد باشد متاسفانه آزمایش ها نشان می دهد که بیشتر آهن اضافه شده به نان انگلیسیان از بدن گذشته و دفع می گردد .

افزایش آهن بدن

شیر نان سیب زمینی و … همگی برای افزایش آهن بدن مفید هستند. همچنین شما میتوانید از قرص آهن استفاده کنید.

اسفناج هم برای این مورد توصیه می شود. شما میتوانید ان را بپزید و طعم دار کنید و سپس میل کنید. این اسفناج همچنین باعث لاغری خواهد شد.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

علت درد پا

علل بسیار شایع درد پا

صبحانه

صبحانه و 7 انتخاب غلط برای آن

درمان آکنه

برخی از روش های درمان آکنه

آب میوه‌ها

آب میوه‌ها مضر هستند؟

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code