تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

بررسی شاخه های عصب واگ

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » بررسی شاخه های عصب واگ

شاخه های حلقی زیر مجموعه ای از شاخه های عصب واگ هستند . شاخه های حلقی معمولا دو شاخه است و ازگانگلیون تحتانی جدا شده حاوی رشته های حسی و حرکتی است (رشته های حرکتی را از عصب شوکی می گیرد ) . عصب قلبی فوقانی از شاخه های عصب واگ دو یا سه شاخه است که با شاخه های قلبی سمپاتیک پیوند و به قسمت عمقی شبکه قلبی میرود .

شاخه های عصب واگ

شاخه های عصب واگ به دو دسته تقسیم می شوند .  عصب واگ عصب دهم از دوازده عصب مغز در جمجمه است  و همچنین طولانی ترین عصب مغزی است . در زیر به طور مختصر شاخه های عصب واگ را برایتان تحلیل میکنیم :

1-شاخه های حفره جا گولار از شاخه های عصب واگ

الف – شاخه منژال

این شاخه از گانگلیون فوقانی جدا شده به قسمت سخت شامه حفره مخچه ای خلفی حس می دهد .

ب- شاخه گوشی

یا غصب آرنولد . از گانگلیون فوقانی واگ جدا شده و پس از پیوند با شاخه ای از گانگلیون تحتانی عصب گلوسوفارنژال از عقب ورید جاگولار داخلی عبور کرده وارد کانال کوچکی در ماستوئید شده و با اشخه ای از عصب صورتی (در ضخامت ماستوئید) پیوند می شود . سپس از شکاف تیمپانوماستوئید خارج شده و بدو شاخه تقسیم می شود . به گزارش اسان طب  یکی از آنها با عصب گوشی خلفی پیوند می شود . دیگری به پوست لاله گوش و مجرای گوش خارجی و سطح خارجی پرده تیمپانیک عصب می دهد .

2-شاخه های گردنی از شاخه های عصب واگ

الف – شاخه های حلقی

شاخه های حلقی زیر مجموعه ای از شاخه های عصب واگ هستند . شاخه های حلقی معمولا دو شاخه است و ازگانگلیون تحتانی جدا شده حاوی رشته های حسی و حرکتی است (رشته های حرکتی را از عصب شوکی می گیرد ) . این عصب از بین کاروتید داخلی و خارجی به پائین عبور کرده به کنار فوقانی عضله کنستریکتور میانی می رسد و با شاخه ای از عصب گلوسوفارنژال و سمپاتیک و شاخه خارجی حلقی فوقانی پیوند شده و شبکه حلقی را تشکیل می دهد که به عضلات و مخاط حلق و کام نرم به جز عضله تنسورولی پاتین عصب می دهد . همچنین رشته هایی به جسم کاروتید می دهد . (جسم کاروتید دارای یک شبکه عصبی است که عصب گلوسوفانژال و شاخه ای از گانگلیون فوقانی سمپاتیک گردن نیز در آن شرکت دارند .)

ب- عصب حنجره ای فوقانی

این عصب از گانگلیون تحتانی واگ جدا شده در مسیر خود با شاخه ای از گانگلیون سمپاتیک فوقانی پیوند می شود و سپس به دو شاخه داخلی و خارجی تقسیم می شود .

ج- عصب حنجره ای داخلی

عصبی است حسی که مخاط حنجره را تا مجاور طناب های صوتی عصب می دهد ( از اپیگلوت تا حفره هرمی و با عصب راجعه پیوند می گردد . )

د – عصب حنجره ای خارجی همراه شریان تیروئید فوقانی است و به عضله کریکوتیروئید و کنستریکتور تحتانی عصب داده با شبکه حلقی پیوند می شود .

ه – عصب قلبی فوقانی

عصب قلبی فوقانی از شاخه های عصب واگ دو یا سه شاخه است که با شاخه های قلبی سمپاتیک پیوند و به قسمت عمقی شبکه قلبی میرود .

و- عصب راجعه

عصب ریکارنت inf . Laryngeal دارای مسیر متفاوتی در سمت چپ و راست است به نام عصب ریکارنت سمت راست و عصب ریکارنت سمت چپ .با مسیر عصب واگ آشنا شوید

شاخه های عصب واگ

پس همانطور که در این قسمت دریافتیم شاخه های عصب واگ به دو دسته ی  حفره جا گولار و گردنی تقسیم می شوند که هر کدام شاخه ها و دسته بندی های خاص خود را دارد. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش تقدیمتان کردیم بهره مند شده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

مضرات آنتی بیوتیک ها

مضرات آنتی بیوتیک ها چیست ؟

پیشگیری از ریزش مو

ریزش مو و پیشگیری از ریزش مو

الگوی اشتغال معلولین زن

الگوی اشتغال معلولین زن ( زنان معلول )

آووکادو از مواد غذایی آرام بخش اعصاب است

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code