تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

از کلروفیل و مولکول کلروفیل چه میدانید ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » از کلروفیل و مولکول کلروفیل چه میدانید ؟

کلروفیل ها مواد سبز رنگی هستند که در برگ سبزی های پر برگ و میوه های نارس وجود دارند . یعنی دی اکسید کربن را توسط فتوسنتز به کربوهیدرات های ساده تر تبدیل می نمایند .مولکول کلروفیل دارای ساختمان بزرگ و حلقوی است که از بعضی جهات شبیه ساختمان هموگلوبین ، قسمت قرمزخون می باشد ، مولکول کلروفيل دارای اتم منیزیم در مرکز بوده و به جای اتم آهن در وسط هموگلوبین است .

کلروفیل

کلروفیل ها مواد سبز رنگی هستند که در برگ سبزی های پر برگ و میوه های نارس وجود دارند . یعنی دی اکسید کربن را توسط فتوسنتز به کربوهیدرات های ساده تر تبدیل می نمایند . دو نوع کلروفیل در میوه و سبزی وجود دارد . کلروفیل a که به رنگ سبز روشن می باشد و کلروفیل b که رنگی پریده تر دارد . این دو نوع در ساختمان اصلی فرقی کوچک دارند اما هر دو دارای مولکول های بزرگ هستند و همان طوری که می توان از فرمول مولکولی آنها مشاهده نمود c55H72O5N4Mg می باشد . معمولا مقدار کلروفیل a سه برابر کلروفیل b در بافت های گیاهی وجود دارد . از نقطه نظر ما هر دو آنها مساوی هستند که به آن کلروفیل می گویند .

کلروفیل و مولکول کلروفیل

اطلاعاتی درباره مولکول کلروفیل

مولکول کلروفیل دارای ساختمان بزرگ و حلقوی است که از بعضی جهات شبیه ساختمان هموگلوبین ، قسمت قرمزخون می باشد ، مولکول کلروفیل دارای اتم منیزیم در مرکز بوده و به جای اتم آهن در وسط هموگلوبین است . مولکول کلروفیل همچنین دارای دمی دراز با 20 اتم کربن است که از الکل فیتول گرفته شده که چنین امری ان را قابل حل در چربی نموده است .

به گزارش اسان طب مولکول کلروفیل حتما پایدار نیست و اتم کانونی منیزیم و زنجیره ی فیتیل کناره آن به آسانی با پختن میوه ویا سبزی از آن طی فرآوری جدا می شود .

اتم منیزیم با گرما دیدن در شرایط اسیدی جابجا شده و مشتقات آن که به رنگ های قهوه ای تولید می گردند که هنگام بیش از حد پختن کلم صورت می گیرد . اگر به آب پخت بی کربنات دو سود اضافه گردد رنگ سبز گیاهان سبز را حفظ می کند و این امر کمک به از دست رفتن تدریجی منیزیم می کند . چنین عملی توصیه نمی گردد زیرا باعث از بین رفتن ویتامین ث می گردد .

جابه جایی اتم مرکزی منیزیم از مولکول کلروفیل باعث می گردد تا سبزی ها رنگ سبز طبیعی خود را در کنسرو شدن از دست بدهند .

این امر هنگامی رخ می دهد که سبزی ها را کنسرو می نمایند و یا اینکه پس از کنسرو کردن ذخیره نمایند که احتمالا به خاطر آزاد شدن اسیدهای آلی از بافت گیاهان است . از دست رفتن رنگ را نمی توان با اضافه کردن بی کربنات سدیم پیشگیری نمود . زیرا اگر چنین کنند سبزی ها هنگام فرآوری و پس از ذخیره سازی شل می گردند . برای جبران از دست رفتن رنگ طبیعی معمولا مواد رنگی مصنوعی به آن اضافه می نمایند و این کار را در حین کنسرو کردن سبزی ها انجام می دهند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خونريزي ركتال چيست

علل وجود خون در مدفوع ( رکتال ) چیست؟

انگل روده

دلایل ابتلا به انگل روده

فواید گلیسیرین

مزایا و فواید گلیسیرین برای پوست

بیماری ام اس

نشانه ها و علایم بیماری ام اس

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت , مطالب ویژه

نظرات شما

*

code