تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس

استخوان بندی متاتارس (کف پا ) شامل پنج استخوان متاتارس است که از داخل به خارج ، شماره گذاری می شوند ، یعنی اولین متاتارس مربوط به شست و پنجمین یا آخرین مربوط به انگشت کوچک است . هر یک از استخوان های متاتارس به شکل یک استخوان دراز منیاتوری است .

متاتارس

استخوان بندی متاتارس (کف پا ) شامل پنج استخوان متاتارس است که از داخل به خارج ، شماره گذاری می شوند ، یعنی اولین متاتارس مربوط به شست و پنجمین یا آخرین مربوط به انگشت کوچک است . هر یک از استخوان های متاتارس به شکل یک استخوان دراز منیاتوری است که شامل انتهای خلفی ( قاعده) ، تنه و انتهای قدامی ( سر) است . قاعده ها با ردیف دیستال استخوان های کارپس و نیز با همدیگر مفصل می شوند .

تنه معمولا منشوری است و از قاعده به سمت سر تدریجا باریک می شود و سطح فوقانی پشت پایی آن طولا محدب است . سر ، شامل یک رویه ی مفصلی محدب است که دامنه ی آن بر روی سطح تحتانی بیشتر از سطح فوقانی بوده و با بند پراکسیمال انگشتان مربوط به خود مفصل می شود .

اولین متاتارس

مربوط به شست بوده ، ضخیم تر و کوتاه تر از بقیه ی استخوان های کف پا است . قاعده ی آن ، دارای یک رویه ی مفصلی لوبیایی شکل است که با کونیفرم داخلی مفصل می شود . گاهی یک رویه ی مفصلی کوچک در خارج قاعده جهت مفصل شدن با دومین متاتارس وجود دارد . به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در سطح تحتانی قاعده ، رو به سمت خارج یک برجستگی پدید می اید که محل اتصال قسمتی از تندون تیبییلیس قدامی وتندون یفبیولریس لانگوس است . تنه ی اولین متاتارس قوی و تقریبا مستقیم است . سر اولین متاتارس ، بزرگ و عریض است و همراه با قاعده ی اولین بند شست و دو استخوان سسامویید جمعا ، بر آمدگی کف پایی شست را می اسزد .

سر ، در طرف خارج و داخل برجسته شده ، رباط های محکم طرفی به آن دو می چسبند . در طرفین قسمت تحتانی رویه مفصلی سر ، دو حفره ی ناودانی کوچک ، جهت لغزش استخوان های سسامویید که در ضخامت تندون ها هستند دیده می شود .

دومین متاتارس

از بقیه بلند تر است و قاعده ی آن با هر سه استخوان کونیفرم مفصل می شود .

پنجمین متاتارسل

در قسمت خارجی قاعده ی آن یک برجستگی بزرگ وجود دارد که کمی هم از لبه ی کیوبویید بالا می زند و محل اتصال تندون فیبیولریس برویس می باشد .

استخوانی شدن استخوان های متاتارس

هر کدام از استخوان های کف پا  توسط یک مرکز اولیه که در تنه ظاهر می شود و یک مرکز ثانویه یا اپیفزیال استخوانی می شوند . مرکز اپیفیزیال اولین متاتارس در قاعده و مرکز اپیفیزیال چهارتای آخر در سر ظاهر می گردد . مرکز استخوانی تنه ، در هفته ی نه و ده زندگی داخل رحمی شروع می شود . مرکز استخوانی اپیفیزیال ، بین سالهای سوم و چهارم ظاهر می گردد و در سن 17 تا 20 سالگی به تنه ی استخوان می پیوندند . بااستخوان هیپ در کمربند لگنی  اشنا شوید .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص روغن زیتون را بشناسید

نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی در سایت کلید واژه

نیتروگلیسیرین

نیتروگلیسیرین : خواص و عوارض

دندانهای مصنوعی و دانستنیهای آن

پربازدید های اخبار پزشکی , سبک زندگی , متفرقه

نظرات شما

*

code