http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس

استخوان بندی متاتارس (کف پا ) شامل پنج استخوان متاتارس است که از داخل به خارج ، شماره گذاری می شوند ، یعنی اولین متاتارس مربوط به شست و پنجمین یا آخرین مربوط به انگشت کوچک است . هر یک از استخوان های متاتارس به شکل یک استخوان دراز منیاتوری است .

متاتارس

استخوان بندی متاتارس (کف پا ) شامل پنج استخوان متاتارس است که از داخل به خارج ، شماره گذاری می شوند ، یعنی اولین متاتارس مربوط به شست و پنجمین یا آخرین مربوط به انگشت کوچک است . هر یک از استخوان های متاتارس به شکل یک استخوان دراز منیاتوری است که شامل انتهای خلفی ( قاعده) ، تنه و انتهای قدامی ( سر) است . قاعده ها با ردیف دیستال استخوان های کارپس و نیز با همدیگر مفصل می شوند .

تنه معمولا منشوری است و از قاعده به سمت سر تدریجا باریک می شود و سطح فوقانی پشت پایی آن طولا محدب است . سر ، شامل یک رویه ی مفصلی محدب است که دامنه ی آن بر روی سطح تحتانی بیشتر از سطح فوقانی بوده و با بند پراکسیمال انگشتان مربوط به خود مفصل می شود .

استخوان متاتارس

اولین استخوان متاتارس

مربوط به شست بوده ، ضخیم تر و کوتاه تر از بقیه ی استخوان های کف پا است . قاعده ی آن ، دارای یک رویه ی مفصلی لوبیایی شکل است که با کونیفرم داخلی مفصل می شود . گاهی یک رویه ی مفصلی کوچک در خارج قاعده جهت مفصل شدن با دومین متاتارس وجود دارد . به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، در سطح تحتانی قاعده ، رو به سمت خارج یک برجستگی پدید می اید که محل اتصال قسمتی از تندون تیبییلیس قدامی وتندون یفبیولریس لانگوس است . تنه ی اولین متاتارس قوی و تقریبا مستقیم است . سر اولین متاتارس ، بزرگ و عریض است و همراه با قاعده ی اولین بند شست و دو استخوان سسامویید جمعا ، بر آمدگی کف پایی شست را می اسزد .

سر ، در طرف خارج و داخل برجسته شده ، رباط های محکم طرفی به آن دو می چسبند . در طرفین قسمت تحتانی رویه مفصلی سر ، دو حفره ی ناودانی کوچک ، جهت لغزش استخوان های سسامویید که در ضخامت تندون ها هستند دیده می شود .

دومین استخوان متاتارس

از بقیه بلند تر است و قاعده ی آن با هر سه استخوان کونیفرم مفصل می شود .

پنجمین استخوان متاتارس

در قسمت خارجی قاعده ی آن یک برجستگی بزرگ وجود دارد که کمی هم از لبه ی کیوبویید بالا می زند و محل اتصال تندون فیبیولریس برویس می باشد .

استخوانی شدن استخوان های متاتارس

هر کدام از استخوان های کف پا  توسط یک مرکز اولیه که در تنه ظاهر می شود و یک مرکز ثانویه یا اپیفزیال استخوانی می شوند . مرکز اپیفیزیال اولین متاتارس در قاعده و مرکز اپیفیزیال چهارتای آخر در سر ظاهر می گردد . مرکز استخوانی تنه ، در هفته ی نه و ده زندگی داخل رحمی شروع می شود . مرکز استخوانی اپیفیزیال ، بین سالهای سوم و چهارم ظاهر می گردد و در سن 17 تا 20 سالگی به تنه ی استخوان می پیوندند . با استخوان هیپ در کمربند لگنی  اشنا شوید .

در این بخش از اسان طب درباره اولین ، دومین و پنجمین استخوان متاتارس اطلاعاتی را تقدیمتان کردیم. امیدواریم اطلاعات کافی را از این بخش کسب کرده باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

ايبوپروفن

اطلاعات دارویی از ایبوپروفن (Ibuprofen)

فواید کاهو و خواص کاهو چیست

کاهو ، خواص و فواید کاهو

خواص موز

خواص موز ( Banana ) و ترکیبات

ساکروم یا استخوان خاجی

ساکروم یا استخوان خاجی چیست ؟

پربازدید های اخبار پزشکی , سبک زندگی , متفرقه

نظرات شما

*

code