تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

کول کالسی فرول یا ویتامین د

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » کول کالسی فرول یا ویتامین د

ویتامین د بلوری شکل و به رنگ سفید است و مانند ویتامین آ به اسانی در چربی ها و روغن ها حل می گردد اما در آب غیر قابل حل است . ویتامین د در جگر ذخیره سازی می شود . چون غیر قابل حل در آب است ، مازاد آن با ادرار دفع نمی گردد و در جگر تمرکز می یابد .

ویتامین د

ویتامین د طبیعی را به طور دقیق تر به عنوان ویتامین د3 یا کول کالسی فرول می خوانند . شکل دیگری از ویتامین د وجود دارد که آن را ویتامین د2 یا ارگوکالسی فرول می خوانند وآن را با ترکیب ارگوسترول که در قارچ ها و مخمر ها یافت می شود ، به دست می اورند که در برابر نور ماورای بنفش قرار می دهند . نام ویتامین دی که در زمانی در ترکیبات ویتامین د به کار برده می شد اکنون دیگر به کار برده نمی شود و کول کالسی فرول یا ویتامین د3 رواج داشته و در این کتاب از آن به عنوان ویتامین دی نام برده می شود .

کول کالسی فرول یا ویتامین د چیست ؟

ویتامین د بلوری شکل و به رنگ سفید است و مانند ویتامین آ به اسانی در چربی ها و روغن ها حل می گردد اما در آب غیر قابل حل است . به گزارش اسان طب ، ویتامین دی در جگر ذخیره سازی می شود . چون غیر قابل حل در آب است ، مازاد آن با ادرار دفع نمی گردد و در جگر تمرکز می یابد . وجود اضافی ویتامین دی می تواند برای سلامتی زیان آور باشد و از این لحاظ نیز شبیه ویتامین آ است .

منابع تامین ویتامین د

ویتامین د به طور گسترده وجود ندارد وتقریبا به طور انحصاری در غذاهایی با منشا حیوانی یافت می گردد . روغن جگر ماهی غنی ترین منبع تامین ویتامین دی است . بیشترین منابع ویتامین دی در رژیم های غذایی عادی انگلیسی ها مارگارین – غلات صبحانه ای تقویت شده با ویتامین دی – کره – تخم مرغ و ماهی های چرب است . ویتامین دی مصنوعی به تمام مارگارین هایی که در انگلستان تولید می گردد اضافه می شود به غیر از آنچه که در صنایع پخت و پز و غذاهای کودکان به کار می رود .

ویتامین دی در پخت و پز زیاد از بین نمی رود و به غیر از آنچه از غذاها به دست می آید بدن نیز با کسب نور آفتاب و اثر شیمیایی مربوط به آن در ترکیباتی که در پوست وجود دارد ویتامین دی  را می سازد .ماهی منبع خوب ویتامین D می باشد .

ویتامین d  در جذب کلسیم و فسفر در بدن دخالت دارد . در نبود ویتامین د بدن توان جذب موارد ذکر شده را ندارد و انها دفع می گردند . فسفر و کلسیم هر دو برای تشکیل یافتن استخوان ها مورد احتیاج هستند و کمبود ویتامین دی  در جوانانی که استخوان بندی آنها کامل نشده موجب راشی تیسم و در آنان که استخوان بندی آنان رشد بیشتری ندارد موجب بیماری اوستئومالاسیا می گردد .

راشی تیسم دارای خصوصیتی چون استخوان های هلالی شده پاها و دیگر نشانه های رنج آور و رشد غیر طبیعی استخوان هاست . این بیماری قبلا در انگلیس عادی بود اما اکنون به ندرت دیده می شود مگر در کودکان مهاجرین آسیایی که هنوز با تداوم چنین مساله ای رو به رو هستند .

کول کالسی فرول یا ویتامین د

پس همانطور که دریافتیم کول کالسی فرول یا ویتامین د در روغن جگر ماهی و جگر ماهی به وفور یافت می شود. پس سعی کنید حتما این مواد را در وعده های غذایی خود بگنجانید.

البته این نکته را هم بگوییم که ویتامین دی هم مانند سایر ویتامین ها اگر زیاد به بعد برسد موجب بروز مشکلاتی می شود. پس در مصرف ان تعادل داشته باشید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

درمان سرفه

درمان سرفه با داروهای گیاهی در منزل

تمام اطلاعات شخصی افراد گروه خونی O

تی آر ایکس،یک ورزش مدرن و پر طرفدار

نگران کچلی خود هستید؟این مقاله را بخوانید

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code