آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

کول کالسی فرول یا ویتامین د

25393 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » کول کالسی فرول یا ویتامین د همیار آسان طب

ویتامین د بلوری شکل و به رنگ سفید است و مانند ویتامین آ به اسانی در چربی ها و روغن ها حل می گردد اما در آب غیر قابل حل است . ویتامین د در جگر ذخیره سازی می شود . چون غیر قابل حل در آب است ، مازاد آن با ادرار دفع نمی گردد و در جگر تمرکز می یابد .

ویتامین د

ویتامین د طبیعی را به طور دقیق تر به عنوان ویتامین د3 یا کول کالسی فرول می خوانند . شکل دیگری از ویتامین د وجود دارد که آن را ویتامین د2 یا ارگوکالسی فرول می خوانند وآن را با ترکیب ارگوسترول که در قارچ ها و مخمر ها یافت می شود ، به دست می اورند که در برابر نور ماورای بنفش قرار می دهند . نام ویتامین د که در زمانی در ترکیبات ویتامین د به کار برده می شد اکنون دیگر به کار برده نمی شود و کول کالسی فرول یا ویتامین د3 رواج داشته و در این کتاب از آن به عنوان ویتامین د نام برده می شود .

ویتامین د بلوری شکل و به رنگ سفید است و مانند ویتامین آ به اسانی در چربی ها و روغن ها حل می گردد اما در آب غیر قابل حل است . به گزارش اسان طب ، ویتامین د در جگر ذخیره سازی می شود . چون غیر قابل حل در آب است ، مازاد آن با ادرار دفع نمی گردد و در جگر تمرکز می یابد . وجود اضافی ویتامین دی می تواند برای سلامتی زیان آور باشد و از این لحاظ نیز شبیه ویتامین آ است .

منابع تامین ویتامین د

ویتامین د به طور گسترده وجود ندارد وتقریبا به طور انحصاری در غذاهایی با منشا حیوانی یافت می گردد . روغن جگر ماهی غنی ترین منبع تامین ویتامین دی است . بیشترین منابع ویتامین دی در رژیم های غذایی عادی انگلیسی ها مارگارین – غلات صبحانه ای تقویت شده با ویتامین دی – کره – تخم مرغ و ماهی های چرب است . ویتامین د مصنوعی به تمام مارگارین هایی که در انگلستان تولید می گردد اضافه می شود به غیر از آنچه که در صنایع پخت و پز و غذاهای کودکان به کار می رود .

ویتامین دی در پخت و پز زیاد از بین نمی رود و به غیر از آنچه از غذاها به دست می آید بدن نیز با کسب نور آفتاب و اثر شیمیایی مربوط به آن در ترکیباتی که در پوست وجود دارد ویتامین دی  را می سازد .ماهی منبع خوب ویتامین D می باشد .

ویتامین d  در جذب کلسیم و فسفر در بدن دخالت دارد . در نبود ویتامین د بدن توان جذب موارد ذکر شده را ندارد و انها دفع می گردند . فسفر و کلسیم هر دو برای تشکیل یافتن استخوان ها مورد احتیاج هستند و کمبود ویتامین دی  در جوانانی که استخوان بندی آنها کامل نشده موجب راشی تیسم و در آنان که استخوان بندی آنان رشد بیشتری ندارد موجب بیماری اوستئومالاسیا می گردد . راشی تیسم دارای خصوصیتی چون استخوان های هلالی شده پاها و دیگر نشانه های رنج آور و رشد غیر طبیعی استخوان هاست . این بیماری قبلا در انگلیس عادی بود اما اکنون به ندرت دیده می شود مگر در کودکان مهاجرین آسیایی که هنوز با تداوم چنین مساله ای رو به رو هستند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code