تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان قاعدگی لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

نوجوانان و انواع اختلال خوردن

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » نوجوانان و انواع اختلال خوردن

دو نوع اختلال خوردن از لحاظ شرايط روان پزشكي وجود دارد : بي اشتهايي رواني و جوع هاي پرخوري متعاقب يك دوره ي بي اشتهايي . اين دو نوع اختلال خوردن ، به نظر مي رسد در ساليان اخير از رواج بيشتري در بين نوجوانان و مخصوصا دختران برخوردار است .

اختلال خوردن

اختلال خوردن بیش از حد و تحت تاثیر جاذبه های غذا قرار گرفتن ، با تنش ، عادات تغذیه ای مشکل دار و ضعیف و عدم مقاومت در برابر غذا خوردن ، همراه است . این مسئله از مشکلات نسبتا رایج دوران نوجوانی است . علاوه بر این ، دو نوع اختلال خوردن از لحاظ شرایط روان پزشکی وجود دارد :

انواع اختلال خوردن

– بی اشتهایی روانی

– جوع های پرخوری متعاقب یک دوره ی بی اشتهایی

این دو نوع اختلال خوردن ، به نظر می رسد در سالیان اخیر از رواج بیشتری در بین نوجوانان و مخصوصا دختران برخوردار است .
از لحاظ آمار نسبت مشکل در بین دختران بیشتر بوده و با عواملی چون زیبایی ، تناسب اندام ، خودکم بینی ، عزت نفس پایین ، خودپنداره ضعیف و اظطراب در ارتباط می باشد . از لحاظ دوره های زندگی در بزرگسالان و کودکان هم این مشکل دیده می شود .

اختلال خوردن ( بی اشتهایی روانی و جوع )

اقدامات اولیه برای این افراد صحیح و ارزیابی اشتغالات ذهنی آنها در ارتباط با غذا بوده و سپس درمان آن می باشد . اغلب والدین از متخصصان سوال می کنند که چگونه می توان علائم و نشانه های بی اشتهایی روانی و جوع را تشخیص دهند .

واقعیت این است که تعدادی از نوجوانان قادرند ماه ها و سالها این اختلال مخرب را از خانواده هایشان پنهان کنند . وظیفه والدین این است که علائم مختلف و نشانه های نگران کننده این اختلال خوردن ( بی اشتهایی روانی و جوع ) را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهند .

نوجوانان دارای بی اشتهایی روانی (بی اشتهایی عصبی یا روانی چیست ؟  ) به طور نوعی فردی کمال گرا ، پرتوقع و تا حد زیادی در مدرسه موفق است . در عین حال که وی خصوصیات مورد نظر را دارد ، از عزت نفس پایین و باورهای غیر منطقی در زمینه چاق بودن ( بدون در نظر در گرفتن اینکه چقدر لاغر است ) رنج می برد . این افراد شدیدا نیازمند احساس تسلط خانوادگی هستند .

بر همین اساس یک نوجوانان دارای اختلال بی اشتهایی روانی- اختلال خوردن -تنها وقتی احساس تسلط و کنترل را تجربه می کند که به مواد مغذی و ضروری مورد نیاز بدنش نه بگوید . نوجوانان در تداوم سختی هایی که به خاطر لاغر شدن و گرسنگی به خود می دهد ، صدمات جدی بر جسم خود وارد می کند ، به نحوی که کوچکترین بیماری ممکن است به مرگ وی منجر شود .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، علائم جوع با علائم بی اشتهایی روانی فرق دارد . افراد دارای مشکل جوع مقادیر زیادی از مواد مغذی با کالری بالا را بدون توجه به سیر بودن ، مصرف می کنند . سپس جسم خود را از غذاهای پرکالری ترس آور با استفراغ کردن پاک می کنند . همچنین آنها برای این کار اغلب از ملین استفاده می کنند .

نوجوانان بیمار ، ممکن است رژیم های غذایی شدیدی بر خود تحمیل نمایند . اغلب نوجوانان سعی می کنند علائم مذکور را مخفی کنند .

استفراغ این نوجوانان نیز در بیشتر موارد وقتی صورت می گیرد که دیگران متوجه نشوند ، مانند وقتی که در حال حمام کردن با فرو کردن انگشت یا قرقره کردن اب این کار ار می کنند . این کار به شدت به سلامت جسمانی نوجوان آسیب وارد می آورد ، زیرا موجب کاهش آب بدن ، عدم تعادل در هورمونها ، کاهش مواد معدنی و الکترولیت ها و آسیب اندامهای حیاتی می شود .

برای درمان اختلال خوردن بهترین اقدام حذف نشانه ها می باشد . زیرا حذف نشانه ها به کنترل اختلال منجر شود .
والدینی که علائم بی اشتهایی روانی یا جوع را مشاهده می کنند ، باید سریعا با پزشک ، روانپزشک کودکان و نوجوانان یا روانشناسان به مشورت پرداخته و به طور پیگیر به رفع علائم بیماری بپردازند .

 انواع اختلال خوردن

انواع اختلال خوردن به بخش های مختلف تقسیم می شود که باید هر کدام درمان شود.

پر خوری یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد دارند. اکثرا هم پرخوری انها عصبی است و موجب چاقی می شود.

کم خوری هم از دیگر مشکلات است که ان هم می تواند عصبی باشد و برای سلامتی ما مضر است.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خارش مقعد

خارش مقعد و تورم مقعد

نکات طبی درباره اهمیت فسفر

اهمیت فسفر چیست ؟

علت آبریزش چشم و یا درمان آبریزش چشم

علت آبریزش چشم و یا درمان آبریزش چشم

لوبیا قرمز 56

اشنایی با حبوباتی قرمز به نام لوبیا قرمز

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code