کد :25417 05 بهمن 1394 28 دسته : اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت همیار آسان طب

دو نوع اختلال خوردن از لحاظ شرايط روان پزشكي وجود دارد : بي اشتهايي رواني و جوع هاي پرخوري متعاقب يك دوره ي بي اشتهايي . اين دو نوع اختلال خوردن ، به نظر مي رسد در ساليان اخير از رواج بيشتري در بين نوجوانان و مخصوصا دختران برخوردار است .

اختلال خوردن

اختلال خوردن

اختلال خوردن بیش از حد و تحت تاثیر جاذبه های غذا قرار گرفتن ، با تنش ، عادات تغذیه ای مشکل دار و ضعیف و عدم مقاومت در برابر غذا خوردن ، همراه است . این مسئله از مشکلات نسبتا رایج دوران نوجوانی است . علاوه بر این ، دو نوع اختلال خوردن از لحاظ شرایط روان پزشکی وجود دارد :

– بی اشتهایی روانی

– جوع های پرخوری متعاقب یک دوره ی بی اشتهایی

این دو نوع اختلال خوردن ، به نظر می رسد در سالیان اخیر از رواج بیشتری در بین نوجوانان و مخصوصا دختران برخوردار است .
از لحاظ آمار نسبت مشکل در بین دختران بیشتر بوده و با عواملی چون زیبایی ، تناسب اندام ، خودکم بینی ، عزت نفس پایین ، خودپنداره ضعیف و اظطراب در ارتباط می باشد . از لحاظ دوره های زندگی در بزرگسالان و کودکان هم این مشکل دیده می شود .

اختلال خوردن ( بی اشتهایی روانی و جوع )

اقدامات اولیه برای این افراد صحیح و ارزیابی اشتغالات ذهنی آنها در ارتباط با غذا بوده و سپس درمان آن می باشد . اغلب والدین از متخصصان سوال می کنند که چگونه می توان علائم و نشانه های بی اشتهایی روانی و جوع را تشخیص دهند .

واقعیت این است که تعدادی از نوجوانان قادرند ماه ها و سالها این اختلال مخرب را از خانواده هایشان پنهان کنند . وظیفه والدین این است که علائم مختلف و نشانه های نگران کننده این اختلال خوردن ( بی اشتهایی روانی و جوع ) را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهند .

نوجوانان دارای بی اشتهایی روانی (بی اشتهایی عصبی یا روانی چیست ؟  ) به طور نوعی فردی کمال گرا ، پرتوقع و تا حد زیادی در مدرسه موفق است . در عین حال که وی خصوصیات مورد نظر را دارد ، از عزت نفس پایین و باورهای غیر منطقی در زمینه چاق بودن ( بدون در نظر در گرفتن اینکه چقدر لاغر است ) رنج می برد . این افراد شدیدا نیازمند احساس تسلط خانوادگی هستند .

بر همین اساس یک نوجوانان دارای اختلال بی اشتهایی روانی- اختلال خوردن -تنها وقتی احساس تسلط و کنترل را تجربه می کند که به مواد مغذی و ضروری مورد نیاز بدنش نه بگوید . نوجوانان در تداوم سختی هایی که به خاطر لاغر شدن و گرسنگی به خود می دهد ، صدمات جدی بر جسم خود وارد می کند ، به نحوی که کوچکترین بیماری ممکن است به مرگ وی منجر شود .

به گزارش اخبار پزشکی سایت اسان طب ، علائم جوع با علائم بی اشتهایی روانی فرق دارد . افراد دارای مشکل جوع مقادیر زیادی از مواد مغذی با کالری بالا را بدون توجه به سیر بودن ، مصرف می کنند . سپس جسم خود را از غذاهای پرکالری ترس آور با استفراغ کردن پاک می کنند . همچنین آنها برای این کار اغلب از ملین استفاده می کنند .

نوجوانان بیمار ، ممکن است رژیم های غذایی شدیدی بر خود تحمیل نمایند . اغلب نوجوانان سعی می کنند علائم مذکور را مخفی کنند .

استفراغ این نوجوانان نیز در بیشتر موارد وقتی صورت می گیرد که دیگران متوجه نشوند ، مانند وقتی که در حال حمام کردن با فرو کردن انگشت یا قرقره کردن اب این کار ار می کنند . این کار به شدت به سلامت جسمانی نوجوان آسیب وارد می آورد ، زیرا موجب کاهش آب بدن ، عدم تعادل در هورمونها ، کاهش مواد معدنی و الکترولیت ها و آسیب اندامهای حیاتی می شود .

برای درمان اختلال خوردن بهترین اقدام حذف نشانه ها می باشد . زیرا حذف نشانه ها به کنترل اختلال منجر شود .
والدینی که علائم بی اشتهایی روانی یا جوع را مشاهده می کنند ، باید سریعا با پزشک ، روانپزشک کودکان و نوجوانان یا روانشناسان به مشورت پرداخته و به طور پیگیر به رفع علائم بیماری بپردازند .

منبع :

asanteb.com

نظرات