کد :25421 05 بهمن 1394 1,904 دسته : اخبار پزشکی , پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

تغييرات بافت پوست (ناهمواري،برآمدگي، كشيدگي، پف كردن، براقي) ، رنگ (پريدگي، قرمزي، كبودي) و احساس پوست (گرما، سوزش، خارش، درد) ممكن است نشانه هاي ناراحتي اي موسوم به بیماری راش (rash) باشد كه با بروز جوش هاي ريز و گرگرفتگي همراه است .

بیماری راش

بیماری راش

تغییرات بافت پوست (ناهمواری،برآمدگی، کشیدگی، پف کردن، براقی) ، رنگ (پریدگی، قرمزی، کبودی) و احساس پوست (گرما، سوزش، خارش، درد) ممکن است نشانه های ناراحتی ای موسوم به بیماری راش (rash) باشد که با بروز جوش های ریز و گرگرفتگی همراه است .

این جوش های ریز در بیماری راش به طور ناگهانی و گاه در اثر عفونت (باکتریال، ویروسی، قارچی، انگلی) بروز می کنند یا به شکل واکنش (آلرژیک) نظام ایمنی بدن به ماده ای درغذا یا دارو یا در اثر تماس مستقیم با ماده ای محرک به وجود می آید .

علائم بیماری راش

در بیماری راش وقتی سطح پوست تحریک شود یا در اثر خارش زیاد صدمه ببیند، باکتری های موجود روی پوست وارد جراحت می شوند و محل را عفونی می کنند. به گزارش بخش پوست سایت اسان طب ،  زخم آن ناحیه به صورت تاول نرم آب داری در می آید که مسری است و خاراندن آن ممکن است باعث پخش شدنش به سایر قسمت های بدن شود.به این بیماری زرد زخم می گویند .

نوع دیگر بیماری راش با گلودرد و قرمز و ملتهب شدن زبان و با تب و احساس زبری و دانه دانه شدن پوست همراه است و در اثر باکتری استرپتوکوک ایجاد می شود و با آزمایش های لازم می توان وجود باکتری مخصوص گلودرد را تشخیص داد . با درمان مناسب باکتری استرپتوکوک در سیستم بدن معمولا جوش های ریز خشک شده و پوسته پوسته و ناپدید می شوند و ظرف مدت کوتاهی عوارض مربوط به آنها هم از بین می رود باشد و با فشار دست فرو برود، ولی خارش نداشته باشد، ممکن است نشانه ی واکنش بدن به دارو یا عفونت جدی باکتریال باشد .

هشدار: در صورت بروز جوش های ریز کبود ، بدون سابقه ی افتادن، ضربه خوردن ، فورا پزشک را خبر کنید، چون ممکن است نشانه ی شرایط وخیمی در داخل بدن باشد .

اگزما شکل تعمیم یافته ی این ناراحتی – بیماری راش –  است که به صورت برآمدگی های کوچک روی نواحی حساس بدن مثل پوست پشت زانوها ، تاخوردگی بازوها و دور گردن پدیدار می شود. در مورد اگزما ، نواحی مبتلا شده خارش شدید دارند و خاراندن آنها پوست راتحریک می کند با ادامه ی این کار پوست کلفت می شود و پلاک هایی تشکیل می دهد که پس از خوب شدن به صورت نواحی تیره روی پوست باقی می مانند .

خارش شدید ممکن است قوه ی تمرکز کودک را از بین ببرد و تغییرات رفتاری بسیاری در او ایجاد کند غدد عرق باعث تنظیم دمای بدن می شود و از آن جا که غدد عرق نوزادان هنوز کاملا تکامل نیافته ، کارآیی کم تری دارد . غدد چربی و عرق نوزادان به راحتی مسدود می شود و در نتیجه ، افزایش دما به سرعت باعث بروز جوش های ریز قرمز کم رنگی روی پوست انها می شود .با 10 مورد از دلایل خارش پوست  اشنا شوید .

اگر سوختگی پای بچه شدید است ، بهتر است والدین بگذارند بچه تا حد امکان چند روزی بدون پوشک به سر ببرد . اگر بچه فعال و نو پاست ممکن است کمی کثیف کاری کند ، اما پایین تنه اش خشک می ماند و سریع تر خوب می شود .

منبع :

asanteb.com

نظرات