کد :25422 05 بهمن 1394 44 دسته : اخبار پزشکی , پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

پس از مرحله ي اول بيماري ، ويروس تبخال مي تواند سال ها در انتهاي رشته هاي عصبي به حالت خوابيده بماند و هيچ مشكلي ايجاد نكند . اما در تب ، عفونت ، خستگي زياد ، فشار روحي ، قرار گرفتن بيش از حد در معرض نور آفتاب ، هواي سرد يا عوامل ديگر ممكن است ويروس را فعال كند و باعث پديدار شدن زخم ها شود

تبخال

تبخال

تبخال ها و تاول های ریز در اثر ویروس به وجود می آیند و بیش تر در داخل یا نزدیک دهان یا قسمت های تناسلی دیده می شوند .  زخم ها در آغاز به صورت نقاط نرم و حساس یا خارش دار هستند ولی این نقاط کوچک به سرعت به تاول های پر آبی بدل می شوند که پیش از محو شدن کامل ، آب ترشح می کنند و بعد پوسته پوسته می شوند .

تبخال خطرناک نیست ، ولی شکل ناخوشایندی دارد و ممکن است باعث ناراحتی شود . همچنین این ویروس در حالت فعالش به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود . زن بارداری که حامل ویروس فعال آن باشد هنگام زایمان طبیعی ممکن است عفونت را به بچه منتقل کند .

درباره علایم تبخال بیشتر بدانید

پس از مرحله ی اول بیماری ، ویروس تبخال می تواند سال ها در انتهای رشته های عصبی به حالت خوابیده بماند و هیچ مشکلی ایجاد نکند . اما در تب ، عفونت ، خستگی زیاد ، فشار روحی ، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب ، هوای سرد یا عوامل دیگر ممکن است ویروس را فعال کند و باعث پدیدار شدن زخم ها شود .

به گزارش بخش پوست و زیبایی سایت اسان طب ، برای کاهش احتمال آلودگی ویروس یا عود کردن تبخال ، روی لب ها و سایر نقاط باز بدن کودک می توانید کرم ضد آفتاب یا پوشش حداقل 15 SPFرا به بدن کودک بمالید .

به بچه های خردسال بگویید از حوله ، مسواک یا سایر وسایل شخصی شان با دیگران و خصوصا با کسی که مبتلا به تبخال است اسفاده نکنند . چنانچه فرزندتان تب خال گرفت ، مسواکش را عوض کنید و به همه ی اعضای خانواده بگویید که مدام دستشان را بشویند ، به خصوص بعد از دست زدن به قسمت های مبتلا به تبخال .

پژوهش های پزشکی به عمل آمده در انگلستان نشان می دهد که بیشتر افراد مبتلا به تب خال دچار کمبود ویتامین B12 هستند . افزودن ویتامین B12 ، فولیک اسید ، و سایر ویتامین های B کمپلکس به غذای روزانه ی کودکان تب خال را به سرعت ناپدید می کند . با پزشکتان مشورت کنید و ببینید دوز مورد نیاز کودکتان بر حسب سن او چقدر است .

عامل دیگر ابتلا به این بیماری نوع رژیم غذایی است . پژوهش گران دریافته اند که تعادل آمینواسیدها نقش مهمی در مهار تب خال ( نه مداوای آن ) دارند .

همچنین مصرف خوراکی هایی مثل شکلات ، بادام زمینی و سایر مغزها ، غلات ، حبوبات ، دانه ها ، جو و محصولات تهیه شده از گندم سبوس دارد باید در رژیم غذایی مبتلایان به تبخال کاهش داده شود

منبع :

asanteb.com

نظرات