تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان سرطان درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

اجزاء ساختمان تخم مرغ

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » اجزاء ساختمان تخم مرغ

ساختمان تخم مرغ شامل سه قسمت اصلی است که پوسته ، سفیده و زرده نام دارد . پوسته خارجی که لایه ای محافظ را به دور تخم مرغ تشکیل می دهد ، از موادی که بیشتر کربنات کلسیم است ساخته شده و دارای سوراخ های بسیار ریزی است که باعث می گردد جنین در حال تشکیل در آن از لحاظ اکسیژن تامین گردد .

ساختمان تخم مرغ

ساختمان تخم مرغ شامل سه قسمت اصلی پوسته ، زرده و سفیده است .  تخم مرغ از جالب ترین غذاهاست . زیرا برای نگه داری و حفظ یک موجود زنده طراحی شده است . تخم مرغ دارای مواد مغذی کافی برای تامین یک جنین جوجه به طور کامل در مراحل اولیه زندگی و رشد است . بنابراین غذایی کامل برای یک جنین مرغ است و هر چند غذایی کامل برای انسان ها نییست ، اما به هر حال غذایی با ارزش است .

ساختمان تخم مرغ

اشنایی با ساختمان تخم مرغ

ساختمان تخم مرغ شامل سه قسمت اصلی است که پوسته ، سفیده و زرده نام دارد . پوسته خارجی که لایه ای محافظ را به دور تخم مرغ تشکیل می دهد ، از موادی که بیشتر کربنات کلسیم است ساخته شده و دارای سوراخ های بسیار ریزی است که باعث می گردد جنین در حال تشکیل در آن از لحاظ اکسیژن تامین گردد . رنگ پوست تخم مرغ از سفید تا قهوه ای بوده ، بر عکس عقاید عمومی رنگ تخم مرغ هیچگونه اثری بر کیفیت درون آن ندارد .

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب در ساختمان تخم مرغ درون پوسته مایعی چسبناک و غلیظ و بی رنگ وجود دارد که آن را سفیده می نامند که در تخم مرغ تازه به قسمت های غلیظ و رقیق تقسیم می شوند و شامل 60 درصد کل تخم مرغ است . سفیده ی تخم مرغ یک سل sol چسبناک آبکی و محلول است که دارای یک هشتم پروتئین و هفت هشتم آب می باشد . بیشترین پروتئین سفیده را او آلبومین تشکیل می دهد ، هر چند مقادیر بسیار کمتری از پروتئین های دیگر نیز وجود دارند ، شامل میوسین که باعث غلظت سفیده می شود . همچنین مقادیر بسیار کمی از املاح حل شده و ریبوفلاوین در تخم مرغ موجود است .

اطلاعات دیگر درباره ساختمان تخم مرغ

در ساختمان تخم مرغ در قسمت وسط تخم مرغ زرده ی آن قرار دارد ، که امولسیونی غلیظ با رنگ بین زرد و نارنجی از روغن در آب است و توسط لسیتین پایدار مانده است . این زرده در وسط سفیده معلق مانده و توسط شالازائه در محل خود استوار است ، و منبعی غنی از مواد مغذی می باشد و بسیار غلیظ تر از سفیده است . زرده تقریبا یک سوم چربی ، یک دوم آب و یک ششم پروتئین است . زرده همچنین مقداری مواد معدنی و ویتامین ها دارد .

تنها نوع مواد مغذی که در ساختمان تخم مرغ وجود ندارد کربوهیدرات است . هر چند که می توان به وجود آن شک برد زیرا یک منبع انرژی حاضر را برای جوجه ی در حال رشد تامین خواهد کرد . ولی حجم تخم مرغ محدود است و چربی موجود در زرده که از نظر وزن دو برابر کربوهیدرات انرژی دارند ، انرژی رشد جوجه ی در حال رشد را تامین می نماید .

چربی تخم مرغ که در زرده واقع است بسیار فشرده و همچنین منبعی از پروتئین است .

اصلی ترین پروتئین در زرده تخم مرغ فسفو پروتئین ها ، لیپوویتلین و لیپوویتلنین است که شامل سی درصد کل مواد خشک زرده تخم مرغ است . میزان فسفر این پروتئین ها به صورت اسید فسفوریک با گروه هیدروکسیل از اسید آمینه هیدروکسی استریفیه شده است و همان طوری که از نام آنها پیداست قسمتی لیپید داشته که بیشتر لیستین است .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

طرزتهیه شیرینی دورنگ در منزل

آموزش طرز تهیه کوکوسیب زمینی

درمان آکنه

برخی از روش های درمان آکنه

رفع عطش با طالبی

رفع عطش تابستانی با طالبی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

شیوا صالحی (1395/07/20) :

با سلام .ممنون از مطالبتون با توجه به مطالعاتم ازکتاب های معتبر منبع بسیار جزیی از مواد قندی نیز در تخم مرغ هست که از نوع گلوکز میباشد. با تشکر

*

code