آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

اجزاء ساختمان تخم مرغ

25486 06 بهمن 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » اجزاء ساختمان تخم مرغ همیار آسان طب

ساختمان تخم مرغ شامل سه قسمت اصلی است که پوسته ، سفیده و زرده نام دارد . پوسته خارجی که لایه ای محافظ را به دور تخم مرغ تشکیل می دهد ، از موادی که بیشتر کربنات کلسیم است ساخته شده و دارای سوراخ های بسیار ریزی است که باعث می گردد جنین در حال تشکیل در آن از لحاظ اکسیژن تامین گردد .

ساختمان تخم مرغ

ساختمان تخم مرغ شامل سه قسمت اصلی پوسته ، زرده و سفیده است .  تخم مرغ از جالب ترین غذاهاست . زیرا برای نگه داری و حفظ یک موجود زنده طراحی شده است . تخم مرغ دارای مواد مغذی کافی برای تامین یک جنین جوجه به طور کامل در مراحل اولیه زندگی و رشد است . بنابراین غذایی کامل برای یک جنین مرغ است و هر چند غذایی کامل برای انسان ها نییست ، اما به هر حال غذایی با ارزش است .

اشنایی با ساختمان تخم مرغ

ساختمان تخم مرغ شامل سه قسمت اصلی است که پوسته ، سفیده و زرده نام دارد . پوسته خارجی که لایه ای محافظ را به دور تخم مرغ تشکیل می دهد ، از موادی که بیشتر کربنات کلسیم است ساخته شده و دارای سوراخ های بسیار ریزی است که باعث می گردد جنین در حال تشکیل در آن از لحاظ اکسیژن تامین گردد . رنگ پوست تخم مرغ از سفید تا قهوه ای بوده ، بر عکس عقاید عمومی رنگ تخم مرغ هیچگونه اثری بر کیفیت درون آن ندارد .

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب در ساختمان تخم مرغ درون پوسته مایعی چسبناک و غلیظ و بی رنگ وجود دارد که آن را سفیده می نامند که در تخم مرغ تازه به قسمت های غلیظ و رقیق تقسیم می شوند و شامل 60 درصد کل تخم مرغ است . سفیده ی تخم مرغ یک سل sol چسبناک آبکی و محلول است که دارای یک هشتم پروتئین و هفت هشتم آب می باشد . بیشترین پروتئین سفیده را او آلبومین تشکیل می دهد ، هر چند مقادیر بسیار کمتری از پروتئین های دیگر نیز وجود دارند ، شامل میوسین که باعث غلظت سفیده می شود . همچنین مقادیر بسیار کمی از املاح حل شده و ریبوفلاوین در تخم مرغ موجود است .

در ساختمان تخم مرغ در قسمت وسط تخم مرغ زرده ی آن قرار دارد ، که امولسیونی غلیظ با رنگ بین زرد و نارنجی از روغن در آب است و توسط لسیتین پایدار مانده است . این زرده در وسط سفیده معلق مانده و توسط شالازائه در محل خود استوار است ، و منبعی غنی از مواد مغذی می باشد و بسیار غلیظ تر از سفیده است . زرده تقریبا یک سوم چربی ، یک دوم آب و یک ششم پروتئین است . زرده همچنین مقداری مواد معدنی و ویتامین ها دارد .

تنها نوع مواد مغذی که در ساختمان تخم مرغ وجود ندارد کربوهیدرات است . هر چند که می توان به وجود آن شک برد زیرا یک منبع انرژی حاضر را برای جوجه ی در حال رشد تامین خواهد کرد . ولی حجم تخم مرغ محدود است و چربی موجود در زرده که از نظر وزن دو برابر کربوهیدرات انرژی دارند ، انرژی رشد جوجه ی در حال رشد را تامین می نماید .

چربی تخم مرغ که در زرده واقع است بسیار فشرده و همچنین منبعی از پروتئین است .

اصلی ترین پروتئین در زرده تخم مرغ فسفو پروتئین ها ، لیپوویتلین و لیپوویتلنین است که شامل سی درصد کل مواد خشک زرده تخم مرغ است . میزان فسفر این پروتئین ها به صورت اسید فسفوریک با گروه هیدروکسیل از اسید آمینه هیدروکسی استریفیه شده است و همان طوری که از نام آنها پیداست قسمتی لیپید داشته که بیشتر لیستین است .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # #

نظرات

شیوا صالحی ؛ (1395/07/20)

با سلام .ممنون از مطالبتون با توجه به مطالعاتم ازکتاب های معتبر منبع بسیار جزیی از مواد قندی نیز در تخم مرغ هست که از نوع گلوکز میباشد. با تشکر

*

code