.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

اطلاعات علمی درباره دانه گندم

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » اطلاعات علمی درباره دانه گندم

یک دانه گندم تقریبا یک سانتی متر طول و نیم سانتیمتر پهنا دارد . دانه گندم تقریبا به شکل تخم مرغ می باشد و دارای شیاری است در طول یک طرف و تعدادی و در انتها که ریش نام دارد . سبوس دارای ویتامین های B می باشد و 50 درصد مواد معدنی موجود در دانه گندم را دارد .

دانه گندم

دانه گندم مهمترین غله مردم انگلستان است . دانه گندم را برای اولین بار ده هزار سال قبل در خاورمیانه کاشتند ، ولی طی قرون متمادی کشت آن گسترش یافت و گونه هایی از آن مناسب برای کشت در مناطق دارای آب و هوای مختلف از مناطق حاره گرفته تا کشورهای شمال اروپا که همجوار مناطق قطبی شمال است می باشد . بعضی از انواع گندم ، به نام گندم زمستانه را در پاییز کشت می کنند و در سال بعد برداشت می نمایند ، اما گندم بهاره که کشت و برداشت آن در یک سال انجام می گیرد ، در کشورهایی چون کانادا که دارای زمستان های بسیار سرد است کشت می گردد .

با خصوصیات دانه گندم اشنا شوید

دانه گندم زمستانه ، مانند گندم های انگلیسی ، معمولا دارای کمتر از 10% پروتئین است و آردی ضعیف به دست می دهد و خمیری تولید می نماید که نانی کوچک و بافتی فشرده تحویل می دهد . گندم بهاره (مانند گندم های کانادا) از نظر پروتئین غنی است (12 تا 14 درصد ) و نظر به اینکه دانه ای سفت تر داشته و به عنوان گندم سخت خوانده می شود ، از چنین گندمی آردی قوی و خمیری که کش می اید می توان ساخت . خمیرهایی که از آرد قوی ساخته شده نانی درست ور آمده تحویل می دهد و چنین گندم هایی برای پخت نان مناسب ترند .

 به گزارش اسان طب ، آرد گندم های انگلیسی و دیگر آرد گندم های ضعیف و یا نرم بیشتر مناسب ساختن بیسکوییت ها و کیک ها و پخت های دیگر منازل هستند . آردی که در انگلیس برای پخت نان به کار برده می شود و معمولا مخلوطی از این دو نوع گندم را در خود دارد .

دانه گندم دوروم که برای ساخت اسپاگتی و ماکارونی به کار برده می شود نوعی گندن بسیار سخت است که دارای پروتئین بالا می باشد .

ساختمان دانه گندم

یک دانه گندم تقریبا یک سانتی متر طول و نیم سانتیمتر پهنا دارد . دانه گندم تقریبا به شکل تخم مرغ می باشد و دارای شیاری است در طول یک طرف و تعدادی و در انتها که ریش نام دارد . دانه در رو پوش یا  غلافی به نام سبوس احاطه شده که چند لایه ی مشخص دارد و 15 درصد تمام گندم است .

سبوس دارای ویتامین های B می باشد و 50 درصد مواد معدنی موجود در دانه گندم را دارد و بیشتر از سلولز ساخته شده و به همین علت از نظر انسان ها غیر قابل هضم می باشد . جوانه ی گندم که در قسمت زیر گندم وجود دارد دانه ی اصلی و یا جنین گندم است و شامل 20 درصد وزن تمام گندم می باشد . جوانه گندم از لحاظ چربی ، پروتئین ، ویتامین های ب و ای و آهن غنی است .

اسیدهای چرب ترکیب شده در چربیهای گندم معمولا از اسیدهای چرب ضروری است . نسج بافتنی جداکننده ی جرم یا جوانه و اندوسپرم را اسکاتلوم می خوانند . این نسج به خصوص از لحاظ ویتامین غنی است و دارای 60 درصد تمام ویتامین موجود در گندم می باشد . اندوسپرم بیشتر از نشاسته ساخته شده و یک ذخیره ی غذایی برای رشد جوانه موجود می باشد .

دانه گندم

دانه گندم برای ما فواید زیادی دارد. مخصوصا سبوس ان برای پوست و مو معجره می کند. برای همین است که می گویند از نان های سبوس دار استفاده کنید. این سبوس ها دارای ویتامین ب هستند که ویتامین های ب هم فواید زیادی برای سلامتی ما دارند.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواب آلودگی هنگام مطالعه

خواب آلودگی هنگام مطالعه از تنبلی نیست!

آشنایی با چگونگی درمان آترواسکلروز

خواص بنفشه معطر

فواید دارویی بنفشه معطر

تقویت عضلات باسن

عضلات باسن خود را رو فرم بیاورید

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code