http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

علت بیات شدن نان چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » علت بیات شدن نان چیست ؟

بیات شدن نان در قسمت پوسته بیشتر به خاطر از دست رفتن آب و رطوبت آن است اما در نانی هم که در پاکتی پیچیده شده باشد سریع تر صورت می گیرد با این که رطوبت نان آزاد نمی گردد . بیات شدن نان در قسمت خمیری نان به خاطر از دست دادن رطوبت نیست بلکه به خاطر رو به برگشت و انحطاط گذاردن آمیلوپکتین در نشاسته ژلاتینه شده می باشد که بیشتر حجم نان را می سازد .

بیات شدن نان

هنگامی که نان را نگه دارند بیات می گردد و پوسته ی روی آن نرم و چرم مانند می شود و طعم خوشایند خود را از دست می دهد . در همین هنگام درون نان نیز طعم و مزه ی اصلی خود را از دست می دهد و همراه با بیات شدن نان ، خمیر آن دیگر قابلیت ارتجاع نخواهد داشت .

بیات شدن نان در قسمت پوسته  بیشتر به خاطر از دست رفتن آب و رطوبت آن است اما در نانی هم که در پاکتی پیچیده شده باشد سریع تر صورت می گیرد با این که رطوبت نان آزاد نمی گردد .

اطلاعات بیشتر درباره بیات شدن نان

به گزارش اسان طب ، بیات شدن نان در قسمت خمیری نان به خاطر از دست دادن رطوبت نیست بلکه به خاطر رو به برگشت و انحطاط گذاردن آمیلوپکتین در نشاسته ژلاتینه شده می باشد که بیشتر حجم نان را می سازد . این امر با مانده شدن نان افزایش می یابد و مولکول های آمیلوپکتین منظم تر چیده می شوند و در نان تازه مولکول های آمیلوپکتین و زنجیره های واحدهای گلوکز که از ان ساخته شده اند به طور درهم کامل گرانول های نیمه ورم کرده نشاسته چیده شده اند .

در نان بیات ، بسیاری از مولکول های آمیلوپکتین به صورت خوشه ای چیده شده و زنجیره های واحدهای گلوکز به موازات یکدیگر چیده می شوند و به نظر می رسد که آنها را شانه زده و در کنار هم جا داده اند . وجود ویا عدم وجود نظم در نان تازه و بیات به ترتیب توسط مطالعات با اشعه تایید گردیده است .

طی عمل بیات شدن نان ، در تغییر از نیمه ژلاتینه شدن نشاسته تا کم و بیش کریستالیزه شدن ، آب آزاد می شود و توسط پوسته جذاب می گردد ، به همین علت نیز تردی خود را از دست می دهد و مانند چرم می گردد . اگر نان را بدون پوشش بگذارند پوسته روی ان دوباره سفت می شود زیرا رطوبت خود را به محیط پس می دهد اما پوسته ای مانند پوسته ی نان تازه نخواهد گردید .

جلوگیری از بیات شدن نان

با خشک کردن نان از بیات شدن نان می توان جلوگیری کرد ، زیرا نانی که کمتر از 16 درصد رطوبت داشته باشد بیات نمی شود . جالب توجه این که نان با رطوبت زیاد نیز بیات نمی شود و تا مدت زیادی تازه می ماند . هیچکدام از این روش های نگهداری در عمل مهم نیستند .

دمای محیط می تواند نقش مهمی داشته و نانی که تحت کنترل دما و رطوبت کنترل شده نگهداری شود در 60 درجه سانتی گراد و بیشتر تازه می ماند و همچنین در 10 درجه سانتی گراد در دماهای بین این دو درجه ذکر شده نان بیات می گردد و بیات شدن در صفر درجه سانتی گراد بیش از هر دمای دیگری است و از این خاصیت برای نگهداری نا ن و کیک های اسفنجی با انجماد نان استفاده می گردد . نان پیچیده در لفافه ها به مدت زیادتری تازه می ماند تا نان نپیچیده ، اما پوسته ی چنین نانی زودتر بیات می گردد و این به خاطر حفظ رطوبت است که در عین حال باعث می گردد خمیر نان به مدت طولانی تری تازه بماند .

بیات شدن نان

سعی کنید در زمینه خرید نان اسراف نکنید. چون نان ها کم کم بیات شده و اصراف می شوند. برخی ها این نان بیات را می خورند ولی برخی انها را دور می اندازند که این اصراف است.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

چگونه با فشارهای روانی مقابله کنیم

سیب‌زمینی شیرین مفید برای ارتقای سلامت قلب

پرده بکارت | پرده بکارت در چه صورت آسیب می بیند؟

کوکوی دو رنگ

آموزش ساخت کوکوی دو رنگ

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code