.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

علت مسمومیت غذایی را بشناسید

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » علت مسمومیت غذایی را بشناسید

افزایش استفاده راحت از غذاها از علت مسمومیت غذایی است . گرچه کارخانه های صنایع غذایی به دقت در کنترل کیفیت محصول دقت دارند و اغلب موارد در وضعیت بهداشتی بسته بندی انجام می شود ولی یک منبع عفونی می تواند هزاران محصول از آن نوع را آلوده سازد . همچنین استفاده از محصولات غذایی گوشتی به صورت سرد یا فقط تا حدی گرم باعث افزایش ابتلا به مسمومیت غذایی می شوند .

علت مسمومیت غذایی

علت مسمومیت غذایی متنوع است  که باید برای جلوگیری از ابتلا به مسمومیت غذایی از آنها مطلع شوید . دلایل متعددی برای افزایش مسمومیت غذایی در طی سال اخیر وجد دارد که مهم ترین آنها عبارتند از :

علت مسمومیت غذایی در سالهای اخیر

افزایش سریع خوراک همگانی از علت مسمومیت غذایی می باشد . افزایش میزان مصرف خواربار در بیمارستان ها ، مدارس ، سربازخانه ها و رستوران ها باعث بروز تعداد زیادی از موارد مسمومیت های غذایی در اثر مصرف یک نوع غذایی آلوده می شود .

از دیگر علت مسمومیت غذایی  میتوان به تنوع غذاها و توزیع سریع غذاها اشاره کرد . در حقیقت وجود انواع غذاها وتوانایی سریع برای آماده کردن غذا ممکن است غذا آماده پخته و یا گرم نگه داشته شوند ویا حتی مجددا به سرعت گرم شوند و مورد استفاده قرار گیرند .

افزایش استفاده راحت از غذاها از علت مسمومیت غذایی است . گرچه کارخانه های صنایع غذایی به دقت در کنترل کیفیت محصول دقت دارند و اغلب موارد در وضعیت بهداشتی بسته بندی انجام می شود ولی یک منبع عفونی می تواند هزاران محصول از آن نوع را آلوده سازد . همچنین استفاده از محصولات غذایی گوشتی به صورت سرد یا فقط تا حدی گرم باعث افزایش ابتلا به مسمومیت غذایی می شوند .

افزایش دامپروری : افزایش شدید پرورش مرغ و حیوانات باعث افزایش میزان بروز مسمومیت غذایی به خصوص توسط سالمونلا می شود .

استفاده ی زیاد از غذاهای مانده : برخی غذاها ممکن است برای مدت طولانی گرم نگه داشته شوند و یا برای مصرف در منزل مجددا گرم شوند که در این صورت به سرعت باکتری در غذا رشد خواهد کرد .مثلا برنج مانده ممکن است به باسیلوس سرئوس آلوده شود .

تغیرات روش خرید و ذخیره غذا در منزل از علت مسمومیت غذایی

 به گزارش اسان طب ، خرید هفتگی بیشتر از خرید روزانه ، نشان دهنده ی ذخیره ی غذا در منزل برای مدتی بیشتر است . وضعیت نادرست ذخیره مواد غذایی ممکن است باعث رشد باکتری ها شود . افزایش استفاده از گوشت و به خصوص مرغ یخ زده نیاز به آب شدن یخ آنها قبل از پختن دارد . در شرایط آب شدن ناقص یخ آنها و پختن معمولی ممکن است همه باکتری ها به خصوص در مرکز غذا کشته نشوند . میزان شیوع مسمومیت های غذای در تابستان به مراتب بیشتر از زمستان است زیرا سرد کردن مواد غذایی به اندازه کافی نیست . افزایش مصرف مواد غذایی بسته بندی و معمولا شامل گوشت پخته در ساندویچ ف در بین روز در فصل تابستان میزان خطر بروز مسمومیت های غذایی را افزایش می دهد .

برخی دیگر از عوامل و علت مسمومیت غذایی

در اغلب مواد حدود هشتاد درصد مسمومیت غذایی به دلیل سالمونلا ایجاد می شود . کلستریدیوم پرفرنژنس در درجه بعدی اهمیت قرار دارد و حدود 15-25 درصد موارد را به خود اختصاص می دهد . شیوع بیماری مسمومیت غذایی توسط این ارگانیسم زمانی اتفاق می افتد که غذا به صورت توده و انباشته برای جمعیت زیادی نگهداری شود .

غذایی که در ایجاد مسمومیت غذایی شایع تر هستند عبارتند از : گوشت و مرغ که حدود 80 درصد همه موارد مسمومیت غذایی را شامل می شوند . کلستریدیوم پرفرنژنس در گوشت و مرغی که مجددا برای استفاده و مصرف گرم می شوند و جود دارد ، در صورتی که شیوع سالمونلا در مرغ و گوشت پخته شده سرد بیشتر است .

علت مسمومیت غذایی

علت مسمومیت غذایی موضوع مهمی است که در اینجا به برخی از انها اشاره کردیم. این مسمومیت غذایی موجب بیماری و تهوع مصرف کننده شده و کارش را گاهی به بیمارستان می کشاند.

سعی کنید همیشه غذاهای تازه بخرید و مواد غذایی را کم کم خریداری کنید تا تازه باشند.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

سوزش ادرار بیماریهای ادراری

بیماری های مربوط به ادرار بیماریهای ادراری

خواص عرق پونه و درمان بیماریها

راههای بزرگ کردن سینه ها

راههای بزرگ کردن سینه ها و زیبایی

راههای درمان سکسکه

سکسکه و راههای رهایی از سکسکه

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code


http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com