آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

علایم و درمان برفک دهان نوزادان

25778 10 بهمن 1394 اخبار پزشکی , خانواده , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » علایم و درمان برفک دهان نوزادان همیار آسان طب

ظهور نقاط سفيد و نامنظم روي سطح گونه ها ، زبان و لثه ها ناشي از قارچ مخمري به نام كانديداست كه به برفک دهان نوزادان معروف است . براي اين كه درمان برفک دهان نوزادان موثر و پايدار باشد ، هر چيزي كه وارد دهانش مي شود بايد عاري از قارچ كانديدا باشد .

برفک دهان نوزادان

ظهور نقاط سفيد و نامنظم روي سطح گونه ها ، زبان و لثه ها ناشي از قارچ مخمري به نام كانديداست كه به برفک دهان نوزادان معروف است ( بر خلاف بقاياي شير ، كه اغلب اوقات با برفک دهان نوزادان اشتباه گرفته مي شود ، اين نقاط سفيد را به راحتي نمي توان با پنبه پاك كرد. اگر اين قسمت ها را به شدت بماليم ، سطح آن قرمز و خون آلود مي شود ) .

قارچ كانديدا معمولا به صورت متعادل و سالمي همراه ساير ريز ارگانيسم هاي موجود در بدن يافت مي شود . هر تغييري در نظام ايمني بدن در اثر بيماري ، اختلالت متابوليك ، سو تغذيه يا مصرف طولاني داروهاي آنتي بيوتيك ممكن است اين تعادل طبيعي را بر هم بزند .

در دوره نوزادي ، نظام ايمني بدن مدام در حال تغيير است و بنابراين نوزادان بيش از همه در معرض عدم تعادل ريز ارگانيسم ها قرار دارند . گاهي نوزادان بيش از همه در معرض عدم تعادل ريز ارگانيسم ها قرار دارند . گاهي رشد بيش از حد قارچ كانديدا در قسمت هاي مرطوب بدن مثل دهان ، قسمتي كه پوشك بسته مي شود ، گردن و چين هاي ران مشاهده مي شود . برفک دهان نوزادان باعث مي شود كودك موقع مكيدن شیر مادر يا غذا خوردن دچار ناراحتي شود . در دوران نوزادي معمولا برفك ناراحتي جدي محسوب نمي شود ، اما اگر در كودكان بزرگ تر يا بزرگسالان بروز كند ، نشانه اختلال مزاج جدي است .

درمان برفک دهان نوزادان

براي اين كه درمان برفک دهان نوزادان  موثر و پايدار باشد ، هر چيزي كه وارد دهانش مي شود بايد عاري از قارچ كانديدا باشد . به گزارش اسان طب ، مادراني كه كودك مبتلا به برفك را شير مي دهند بايد پيش از شير دادن از همان دارويي كه براي بچه به كار مي برند به سينه شان بزنند . پستانك پلاستيكي سر بطري شير كودك ممكن است عامل ادامه عفونت باشد، آن را دور بيندازيد و سر بطري هاي جديد بخريد.

برای درمان برفک دهان نوزادان سر بطري هاي جديد را بايد پيش از استفاده بجوشانيد و رويشان دارو بماليد. در بيش تر موارد، برفک دهان نوزادان با دارو برطرف مي شود و اشكالي در رشد كودك ايجاد نمي كند . اگر برفک دهان نوزادان در برابر درمان مقاومت نشان داد يااگر مدام تكرار شد ، ممكن است نشانه اختلال نظام ايمني بدن باشد در اين حالت ، بايد آزمايش هاي لازم را ازكودك به عمل آورد .مادران شيرده بايد خودشان هم از دارو استفاده كنند تا عامل عفونت ، مدام بين آن ها و كودك منتقل مكان نكند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # #

نظرات

*

code