کد :25778 10 بهمن 1394 119 دسته : اخبار پزشکی , خانواده , سلامت همیار آسان طب

ظهور نقاط سفيد و نامنظم روي سطح گونه ها ، زبان و لثه ها ناشي از قارچ مخمري به نام كانديداست كه به برفک دهان نوزادان معروف است . براي اين كه درمان برفک دهان نوزادان موثر و پايدار باشد ، هر چيزي كه وارد دهانش مي شود بايد عاري از قارچ كانديدا باشد .

برفک دهان نوزادان

برفک دهان نوزادان

ظهور نقاط سفید و نامنظم روی سطح گونه ها ، زبان و لثه ها ناشی از قارچ مخمری به نام کاندیداست که به برفک دهان نوزادان معروف است ( بر خلاف بقایای شیر ، که اغلب اوقات با برفک دهان نوزادان اشتباه گرفته می شود ، این نقاط سفید را به راحتی نمی توان با پنبه پاک کرد. اگر این قسمت ها را به شدت بمالیم ، سطح آن قرمز و خون آلود می شود ) .

قارچ کاندیدا معمولا به صورت متعادل و سالمی همراه سایر ریز ارگانیسم های موجود در بدن یافت می شود . هر تغییری در نظام ایمنی بدن در اثر بیماری ، اختلالت متابولیک ، سو تغذیه یا مصرف طولانی داروهای آنتی بیوتیک ممکن است این تعادل طبیعی را بر هم بزند .

در دوره نوزادی ، نظام ایمنی بدن مدام در حال تغییر است و بنابراین نوزادان بیش از همه در معرض عدم تعادل ریز ارگانیسم ها قرار دارند . گاهی نوزادان بیش از همه در معرض عدم تعادل ریز ارگانیسم ها قرار دارند . گاهی رشد بیش از حد قارچ کاندیدا در قسمت های مرطوب بدن مثل دهان ، قسمتی که پوشک بسته می شود ، گردن و چین های ران مشاهده می شود . برفک دهان نوزادان باعث می شود کودک موقع مکیدن شیر مادر یا غذا خوردن دچار ناراحتی شود . در دوران نوزادی معمولا برفک ناراحتی جدی محسوب نمی شود ، اما اگر در کودکان بزرگ تر یا بزرگسالان بروز کند ، نشانه اختلال مزاج جدی است .

درمان برفک دهان نوزادان

برای این که درمان برفک دهان نوزادان  موثر و پایدار باشد ، هر چیزی که وارد دهانش می شود باید عاری از قارچ کاندیدا باشد . به گزارش اسان طب ، مادرانی که کودک مبتلا به برفک را شیر می دهند باید پیش از شیر دادن از همان دارویی که برای بچه به کار می برند به سینه شان بزنند . پستانک پلاستیکی سر بطری شیر کودک ممکن است عامل ادامه عفونت باشد، آن را دور بیندازید و سر بطری های جدید بخرید.

برای درمان برفک دهان نوزادان سر بطری های جدید را باید پیش از استفاده بجوشانید و رویشان دارو بمالید. در بیش تر موارد، برفک دهان نوزادان با دارو برطرف می شود و اشکالی در رشد کودک ایجاد نمی کند . اگر برفک دهان نوزادان در برابر درمان مقاومت نشان داد یااگر مدام تکرار شد ، ممکن است نشانه اختلال نظام ایمنی بدن باشد در این حالت ، باید آزمایش های لازم را ازکودک به عمل آورد .مادران شیرده باید خودشان هم از دارو استفاده کنند تا عامل عفونت ، مدام بین آن ها و کودک منتقل مکان نکند .

منبع :

asanteb.com

نظرات