کد :25800 12 بهمن 1394 199 دسته : اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت همیار آسان طب

کاهش وزن با روزه یکی از روش های لاغری است . براي كاهش وزن ، علاوه بر استفاده از غذاهاي ساده ، روزه گرفتن به عنوان يك روش كاملا طبيعي بسيار مفيد است . علت چاقي هر چه كه باشد ، روزه گرفتن مطمئن ترين درمان است . روزه براي تمام بيماري ها از جمله چاقي مطمئن ترين است .

کاهش وزن با روزه

کاهش وزن با روزه

کاهش وزن با روزه یکی از روش های لاغری است . برای کاهش وزن ، علاوه بر استفاده از غذاهای ساده ، روزه گرفتن به عنوان یک روش کاملا طبیعی بسیار مفید است . علت چاقی هر چه که باشد ، روزه گرفتن مطمئن ترین درمان است . روزه برای تمام بیماری ها از جمله چاقی مطمئن ترین است .

سو تفاهمات زیادی در مورد روزه وجود دارد . عموم مردم تصورات اشتباهی از روزه در ذهن دارند ، برای درک بهتر خواص و تاثیرات روزه بیایید روی اثرات آن بر ارگانیزم انسان تعمق کنیم .

برای شروع باید بدانیم که بدن انسان حتی در شرایط نامطلوب برای ادامه حیات طراحی شد است . از جمله این شرایط نامطلوب قحطی و کمبود غذاست که بدن انسان قادر است خود را با آن منطبق کند .در طول جنگ جهانی دوم ، هنگام قحطی شدید ، بسیاری از مردم متوجه شدند که بیماری های مزمن شان درمان شده است ، علت آن این اس که فقط در چنین وضعیتی – یعنی در غیبت غذای روزمره – منابع انباشته شده غذا در بدن مورد مصرف قرار می گیرد .

تفاوت گرسنگی و روزه

به گزارش بخش دهان و دندان  سایت اسان طب ، قبل از هر چیز لازم است که تفاوت های میان روزه و گرسنگی را بدانیم ، زیرا اغلب روزه را با گرسنگی اشتباه می گیرند .اگر غذایی که می خوریم فقط شکم پرکن باشد و بدن را از مواد مغذی مورد نیاز محروم کند ، با وجود خوردن سه وعده غذا در روز باز هم گرسنه می مانیم . به این حالت گرسنگی مخفی می گویند .در بعضی ها روزه داری بیش از دو روز باعث کم خونی شدید می شود و سلامت شان سیر نزولی پیدا می کند .اختلالات دیگری نظیر پایین افتادن قند خون ، خستگی مفرط ، نقرس ، سردرد شدید و تهوع هم ممکن با کم خونی همراه باشد . چنین لاغر شدنی به معنای کاهش میزان چربی نیست ، بلکه به معنای تحلیل رفتن عضلات است .

همان طور که قبلا ذکر شد ، گرفتن روزه نباید خود سرانه و بدون مشورت با متخصص باشد . روزه به همراه مصرف مایعات خاص و مورد نیاز بدن ، مانع از عوارض جانبی و اختلال در سلامتی می شود .روزه داری به اندام ها استراحت می دهد تا عملکردشان بهبود یابد . روزه گرفتن بدن را احیا می کند و سلامت را به بدن باز می گرداند . این حالت شفا نام دارد . روزه داری ، روش تامین سلامت است .بنابراین مادامی که شخص مواد غذایی ذخیره شده را به اندام ها می رساند ، می تواند حتی یک ماه روزه بگیرد . پس دفعه بعد اگر کسی به شما گفت که روزه انسان را می کشد ، نترسید و نگران نشوید . بدن اغلب ما آن قدر ذخیره دارد که حتی یک ماه هم می توانیم روزه بگیریم .

آثار گرسنگی وقتی ظاهر می شود که مواد مغذی ذخیره شده همراه سموم بدن به صورت گاز و مواد جامد و مایع ، از طریق ریه ها ، مدفوع و ادرار خارج شود . دفع این مواد به وضوح از بوی بد دهان شخص روزه دار پیداست .بازدم و بوی مدفوع و ادرار شخص متعفن خواهد شد . ببینید که آثا و پیامدهای تجزیه شده در داخل بدن چگونه خواهد بود . گرسنگی به معنای قحطی زدگی ، تنها در اثر روزه داری های بسیار طولانی ظاهر می شود .

روش کاهش وزن با روزه

روزی را که می خواهید  برای کاهش وزن با روزه ، روزه بگیرید انتخاب کنید . برای کاهش وزن با روزه شما می توانید هفته ای یک روز ، یا هر ده روز یک بار روزه بگیرید . می توانید روزی را انتخاب کنید ، که تنها هستید و انرژی تان را صرف صحبت کردن و داد و فریاد زدن سر بچه ها و خدمتکاران نمی کنید که ممکن است از لحاظ جسمی شما را خسته کند .

کارهایی را انجام دهید که که شما را سرحال کند و سر حال آورد . باغبانی یا کارهای جزئی دیگر بکنید . صبح تان را با یک لیوان آب معدنی آغاز کنید .

در آن روز فقط آب معدنی با آب بنوشید . برای آن که حواس تان پرت خوردن نشود ، پیاده روی کنید . و به محل هایی بروید که هیچ خوراکی در آن جا نباشد . همچنین می توانید خود را سرگرم کارهایی کنید که در پایان روز تمام می شوند . اگر ذهن تان را مشغول کنید و فکرتان را از خوردن منحرف کنید ، متوجه روزه داری نخواهید کرد .

نحوه افطار برای کاهش وزن با روزه

پس از اتمام زمان روزه داری ( روش کاهش وزن با روزه ) و برای افطار تنها و فقط از سبزیجات و آب میوه استفاده کنید . سپس برای وعده بعدی از غذاهای نیمه مایع استفاده کنید . پس از آن باز می توانید از غذاهای جامد استفاده کنید . غذای جامد باید با میوه باشد و یا سبزیجات آب پز یا خام .

تقریبا در اکثر افراد ، خوردن بیشر از روزه موجب کاهش وزن می شود . آیا عجیب نیست ؟

ثابت شده است که بیشتر افراد، بدین ترتیب در کاهش وزن با روزه  موفق بوده اند . اما خوردن بدان معنا نیست که هرچیزی را می شود خورد ، بلکه فقط غذای توصیه شده را می توان خورد .

منبع :

asanteb.com

نظرات