تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب ازدواج استرس اضطراب افسردگی بیماری تغذیه سالم تناسب اندام! جوش صورت خواص درمانی داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مسواک زدن مو موفقیت ویتامین کاهش وزن یبوست

مراحل دندان درآوردن نوزاد را بشناسید

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » مراحل دندان درآوردن نوزاد را بشناسید

اولین مرحله از مراحل دندان درآوردن نوزاد مرواریدهای اولیه است . پدید آمدن و جای گرفتن اولین مرواریدهای شیری و صدفی‌رنگ دندان روی لثه بشر زمان مشخص و دقیقی ندارد. در برخی كودكان از همان دوره جنینی رویش دندان آغاز می‌شود و از هر چند هزار كودك، یك نوزاد هنگام تولد با یك یا حتی دو دندان در دهان به دنیا می‌آید و تعجب والدینش را برمی‌انگیزد!

مراحل دندان درآوردن نوزاد

 مراحل دندان درآوردن نوزاد از دغدغه های اصلی مادران است .  دندان در اوردن نوزاد علایم خاص خود را دارد که باید با انها اشنا شوید .شوق و شعفی كه در چهره پدر و مادرهای جوان از مواجه شدن با تماشای اولین بلورهای دندان در صدف دهان نوزادشان شكل میگیرد همواره شیرین و تصویرساز لحظات زیبا بوده است، اما این تصاویر پرشور ممكن است آغازگر دردسرهایی برای كودك و والدین جوانی باشد كه زندگی خود را در دوران ابتدایی رشد اولین فرزند خود پیش میبرند.در اینصورت علاوه بر كودك، والدین هم به سبب نداشتن دانش و تجربه كافی در هنگامه‌ای كه فرزندشان دندان درمی‌آورد، ممكن است سختی‌های بیشتری تحمل كنند.  در اینجا به توضیحی درباره   مراحل دندان درآوردن نوزاد  می پردازیم .

مرواریدهای اولیه از مراحل دندان درآوردن نوزاد

اولین مرحله از  مراحل دندان درآوردن نوزاد  مرواریدهای اولیه است . پدید آمدن و جای گرفتن اولین مرواریدهای شیری و صدفی‌رنگ دندان روی لثه بشر زمان مشخص و دقیقی ندارد. در برخی كودكان از همان دوره جنینی رویش دندان آغاز می‌شود و از هر چند هزار كودك، یك نوزاد هنگام تولد با یك یا حتی دو دندان در دهان به دنیا می‌آید و تعجب والدینش را برمی‌انگیزد!بیشتر و به طور معمول هفت ماهگی زمانی است كه لثه اغلب نوزادان شروع به خارش، قرمز شدن و نهایتا شكفتن و پدیدار كردن اولین دندان‌ها از دل خود می‌كند، اما بسته به عوامل متعدد، شناخته و ناشناخته، در برخی دیگر ممكن است این اولین نشانه‌ها ماه‌ها زودتر یا دیرتر پدید آید.

عوامل تسریع و تاخیراز مراحل دندان درآوردن نوزاد

 به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، عوامل تسریع و تاخیر در  مراحل دندان درآوردن نوزاد  مختلف است و ذهن مادران را در گیر خود می کند . موارد ارثی، جنسی، ریزی و درشتی نوزاد، عادات زیستی و خانوادگی، عوامل فیزیولوژیك، حتی الگو و شرایط مرتبط با تغذیه كودك در سرعت و زمان ظهور و بیرون آمدن دندان نوزادان اثرگذارند. از همین روست كه در دهان برخی حتی تا یك سالگی هم اثری از رویش جوانه‌های دندان دیده نمی‌شود و در برخی دیگر حتی در سه‌ماهگی صدف دهان نوزاد به برق مرواریدهای سپید مزین می‌شود.دخترها زودتر از پسرها صاحب دندان می‌شوند و بچه‌هایی كه مقاومت بدنی و رشد كمتری دارند دیرتر. كودكانی كه به سبب زندگی والدینشان در مناطق معمولا ابری​ یا خانه‌های كمابیش تاریك‌تر، از تابش آفتاب دور بوده‌اند نیز به سبب كمبود ویتامین D دیرتر دندان درمی‌آورند.

ترتیب رویش از مراحل دندان درآوردن نوزاد

ایا میدانید ترتیب رویش دندانهای نوزاد در  مراحل دندان درآوردن نوزاد چگونه است ؟به طور معمول دو دندان جلو در فك پایین موسوم به دندان‌های ​پیش تحتانی​ اولین دندان‌های انسان به شمار می‌روند. پس از آن و با فاصله‌ای كوتاه اثرات رویش دو دندان جلو در نقطه مقابل، یعنی فك بالا ظاهر و كم‌كم بزرگ می‌شود.هنگامی كه این دو یا چهار دندان سر برآورد، آرام آرام دندان‌های دیگری چون ردیف دندان‌های آسیای كوچك و سپس دندا‌ن‌های آسیای بزرگ هم ظهور می‌كنند و در 18 ماهگی اغلب كودكان صاحب یك دست كامل دندان هستند. این دندان‌های معروف به شیری تا 13-12 سالگی، كودكان را در خوردن و جویدن كمك و همراهی خواهند كرد.

نشانه‌ ها در مراحل دندان درآوردن نوزاد

 نشانه های دندان در اوردن نوزاد را باید بدانید .  اولین نشانه‌های درآمدن دندان، افزایش حجم بزاق و آبریزش دهان است كه چند هفته زودتر رخ می‌دهد. آرام‌آرام لثه، قرمز، ملتهب و متورم می‌شود؛ درد حاصله به بداخلاقی و گریه و ناآرامی‌های گاه و بیگاه كودك می‌انجامد و در برخی مواقع شیر یا غذا خوردن را با رنج و مشقت همراه می‌سازد. بعضی كودكان در این مواقع شروع به گاز گرفتن غریزی دست خود، شانه و بدن والدین، وسایل اطراف و… برای كاهش درد و تسكین خود می‌كنند.​ فشردن فك‌ها به هم، اختلال در خواب نیز از دیگر نشانه‌های پیش از سر بر آوردن دندان در دهان است، اما بسته به مقاومت و علل متفاوت دیگر، ممكن است برخی كودكان بعضی از این نشانه‌ها را نداشته باشند و والدین زمانی متوجه درآمدن دندانشان شوند كه صدای اصابت نیش‌های مروارید به لبه‌های لیوان یا سطح قاشقی حین خوردن آب یا غذا توجه‌شان را جلب كند!به خاطر بسپارید ​ گاهی ممكن است تبی خفیف بر بدن كودك مستولی شود، اما تب نشانه درآمدن دندان نیست. بنابراین هنگام مواجهه با تب در نوزادان بویژه در مواقع بالا بودن بیش از اندازه آن، حتما باید به پزشك مراجعه كرد تا از دلایل بروز آن مطمئن شد، زیرا ممكن است تب ناشی از ابتلا به عفونت یا بیماری باشد.درنگ​ هنگام بروز علائم و نشانه‌هایی از اسهال، استفراغ، تشنج، سرفه‌های گهگاه یا مداوم، علائم شبیه به برونشیت و مانند آن نیز هرگاه با تب همراه شود جایز نیست و پزشك متخصص تنها كسی است كه باید كودك را در اسرع وقت تحت معاینه قرار دهد.

# # # # #

مطالب پیشنهادی

خاویار

آنچه از خاویار ،گرانترین غذای جهان باید بدانیم

فواید ماهی

فواید ماهی منبع خوب ویتامین D

بیماری انگل چیست؟

بیماری انگل ؛راه تشخیص و درمان آن چیست؟

شاهدانه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود

پربازدید های اخبار پزشکی , دهان و دندان , سلامت

نظرات شما

*

code