.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » سیاهک آشکار گندم و راه مبارزه

سیاهک آشکار گندم یکی از بیماری های عمده در نواحی مرطوب ویا نسبتا مرطوب می باشد .سیاهک آشکار گندم معمولا تا زمانی که بوته ها به خوشه روند هیچ نوع نشانه ای ایجاد نمی کند . بوته های سیاهک زده به طور کلی زود تر از بوته های سالم به خوشه می روند و خوشه های سیاهک زده سریعا بلند شده و از خوشه گیاهان سالم بالاتر می روند .

سیاهک آشکار گندم

سیاهک آشکار گندم یکی از بیماری های عمده در نواحی مرطوب ویا نسبتا مرطوب می باشد . در ایران بیماری ابتدا در سال 1326 توسط اسفندیاری گزارش و تشریح شده است . بیماری سیاهک آشکار گندم در تمام مناطق کشور وجود دارد ولی خسارت آن نسبت به سیاهک پنهان گندم در درجه دوم اهمیت قرار دارد و حدود حداکثر 15 درصد تخمین زده می شود .

نشانه های بیماری سیاهک آشکار گندم

سیاهک آشکار گندم معمولا تا زمانی که بوته ها به خوشه روند هیچ نوع نشانه ای ایجاد نمی کند . بوته های سیاهک زده به طور کلی زود تر از بوته های سالم به خوشه می روند و خوشه های سیاهک زده سریعا بلند شده و از خوشه گیاهان سالم بالاتر می روند .

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، در یک بوته آلوده به سیاهک آشکار گندم معمولا تمام خوشه ها و تمام دانه های هر خوشه سیاهک می زند و فقط بعضی از آنها ممکن است از عفونت مصون باقی بمانند . در خوشه های آلوده ، هر سنبله به طور کلی تبدیل به یک توده سیاهک می شود که از اسپورهای سبز زیتونی تشکیل یافته است . این توده ها در ابتدا به وسیله ی یک غشاء نازک خاکستری پوشیده که زود می ترکد و اسپورهای پودری را آزاد می کنند . اسپورها  به وسیله با دو یا حشرات به اطراف برده شده و فقط محور مرکزی خوشه باقی می ماند .

سیاهک آشکار گندم

مبارزه سیاهک آشکار گندم

عامل سیاهک آشکار گندم و جو به طریقه سیستمیک تولید آلودگی کرده و در داخل بذر زمستان گذرانی می کند . بنابراین ضد عفونی سطحی بذر اثری روی قارچ ندارد مگر به کمک قارچ کش های جدید سیستمیک مانند ویتاواکس که به نسبت یک در هزار بذر را قبل از کاشت ضد عفونی می نمایند . قبل از کشف این قبیل سموم ، برای مبارزه با سیاهک آشکار گندم و جو از آب داغ استفاده می شد و بدین طریق ریسه قارچ را در داخل بذر منهدم می کردند .اهمیت زنگ سیاه گندم  چیست ؟

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص انار برای ما و فواید انار و جوانی و یا خواص انار و فواید انار برای جوانی

انار و جوانی | خواص انار و فواید انار برای جوانی

رفع تشنگی با

آموزش نوشیدنی هایی برای رفع تشنگی

علایم سرطان معده

گفته جدید محققان از علایم سرطان معده

بسته بندی مواد غذایی

آلودگی ناشی از بسته بندی مواد غذایی

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code